A HUN-REN–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport könyvbemutatója

2024.06.26.

A Kutatócsoport a Lelkiségtörténeti tanulmányok című sorozata 30., illetve 31. kötetének bemutatóját rendezte meg 2024. június 20-án, 16 órától a Mikszáth téren, a PPKE BTK 108-as termében. A terem könyvtárat idéző hangulatával ismét remek helyszínnek bizonyult, hiszen nem először tartottak BILK-es rendezvényt a Sophianum első emeleti előadójában.

A Kutatócsoport által gondozott sorozat, mint az a lelkiségtörténettel foglalkozók számára közismert, tanulmánykötet formájában a legújabb kutatási eredményeket teszi közzé, melyek rendszerint egy-egy BILK által szervezett konferencia előadásainak szerkesztett változatát tartalmazzák.

Nem volt ez másként a könyvbemutatón ismertetett kiadványok esetében sem, a Lelkiségtörténeti számvetés II. (szerk. Bajáki Rita, Budapest, 2023) című kötet, a sorozat 30. darabja, annak a műhelymegbeszélésnek a dokumentált változata, amely során tizenkét kutatócsoport találkozott, hogy tagjaik a tudományos eredményeikre alapozó előadások megtartása mellett munkájukat, terveiket is ismertessék. A kiadványt Monok István, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ főigazgatója, valamint a Tokaj-Hegyalja Egyetem, Sárospatak, Kulturális Örökség Tanulmányok Tanszék egyetemi tanára, a Speculum Kutatócsoport vezetője mutatta be. A kiadvány címe a sorozat első kötetére utal, amely Lelkiségtörténeti számvetés (szerk. Szelestei Nagy László, Piliscsaba, 2008) címmel jelent meg. Az ebben közölt tíz tanulmány a lelkiségtörténet műfajainak helyzetéről, kutathatóságáról, feladatokról, várható eredményeikről adott látleletet. Eltelt tizenöt év, a BILK tíz éve dolgozik kutatócsoportként, eljött az ideje egy újabb számvetésnek. Ezúttal nem egy-egy kutató, hanem az elmúlt években, évtizedekben létrejött csoportok (Lendület, OTKA, HUN-REN támogatott kutatócsoportok) vezetői, képviselői jöttek össze a BILK kezdeményezésére, hogy immáron nem a kiinduló, hanem a folyamatban lévő lelkiségtörténettel kapcsolatos kutatásokról számoljanak be. Így a műhelykonferencia anyagából létrejött tanulmánykötet mintegy lenyomata, áttekintése, „pillanatfelvétele” a 2020-as évek első felében zajló, sok szálon futó magyarországi lelkiségtörténet-kutatásnak. Monok István a bemutató során hangsúlyozta mindezek jelentőségét, kiemelte, hogy a szakmai összefogás a tudományos közélet egyik legfontosabb mozgatója.

Ezt követően a sorozat 31. kötetére, a Fordítás a lelkiségi irodalomban (szerk. Szádoczki Vera, Budapest, 2023.) című kötet bemutatására került sor, amely kiadvány a XV. Lelkiségtörténeti Konferencia előadásaira épülő tanulmánykötet. A BILK évenként megrendezett (és megrendezendő) konferenciáinak előadásaiból készült kiadványaira jellemzően, ez is egy meghatározott témát körbejárva tartalmazza a legújabb eredményeket, ezúttal a régi magyarországi lelkiségben meglévő nyelvi párhuzamosságokra fókuszálva. A kiadványt Kasza Péter, a SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető docense, a SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezetője mutatta be. A kötet ismertetésekor hangsúlyozta, hogy abban olyan tanulmányok szerepelnek, amelyek nem csupán a lelkiségtörténettel foglalkozó szakemberek, hanem a régiség irodalmával foglalkozó bármely kutató számára, de több tanulmány akár a laikus olvasók érdeklődésére is számot tarthat. Több ponton említett párhuzamot a neolatin konferenciák anyagából szerkesztett Convivia Neolatina Hungarica című sorozattal, amelyben a BILK kutatói is rendszeresen publikálnak, a bemutató ily módon egy újabb állomása volt a két műhely közötti együttműködésnek.

A könyvbemutató hivatalos része – köszönhetően az előadóknak – remek hangulatban telt, azt követően pedig pogácsa és némi frissítő mellett folytatódtak a szakmai és baráti beszélgetések, s mivel egy ilyen alkalom a visszatekintés apropóján mindig jövőbe tekintés is, így például a könyvbemutatón túli közös projektek megvalósítása is szóba került.

A kötetek szabadon letölthetők a Kutatócsoport honlapjáról.

Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
2024. dec.
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport