A HUN-REN–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport könyvbemutatója

2024.06.26.

A Kutatócsoport a Lelkiségtörténeti tanulmányok című sorozata 30., illetve 31. kötetének bemutatóját rendezte meg 2024. június 20-án, 16 órától a Mikszáth téren, a PPKE BTK 108-as termében. A terem könyvtárat idéző hangulatával ismét remek helyszínnek bizonyult, hiszen nem először tartottak BILK-es rendezvényt a Sophianum első emeleti előadójában.

A Kutatócsoport által gondozott sorozat, mint az a lelkiségtörténettel foglalkozók számára közismert, tanulmánykötet formájában a legújabb kutatási eredményeket teszi közzé, melyek rendszerint egy-egy BILK által szervezett konferencia előadásainak szerkesztett változatát tartalmazzák.

Nem volt ez másként a könyvbemutatón ismertetett kiadványok esetében sem, a Lelkiségtörténeti számvetés II. (szerk. Bajáki Rita, Budapest, 2023) című kötet, a sorozat 30. darabja, annak a műhelymegbeszélésnek a dokumentált változata, amely során tizenkét kutatócsoport találkozott, hogy tagjaik a tudományos eredményeikre alapozó előadások megtartása mellett munkájukat, terveiket is ismertessék. A kiadványt Monok István, a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ főigazgatója, valamint a Tokaj-Hegyalja Egyetem, Sárospatak, Kulturális Örökség Tanulmányok Tanszék egyetemi tanára, a Speculum Kutatócsoport vezetője mutatta be. A kiadvány címe a sorozat első kötetére utal, amely Lelkiségtörténeti számvetés (szerk. Szelestei Nagy László, Piliscsaba, 2008) címmel jelent meg. Az ebben közölt tíz tanulmány a lelkiségtörténet műfajainak helyzetéről, kutathatóságáról, feladatokról, várható eredményeikről adott látleletet. Eltelt tizenöt év, a BILK tíz éve dolgozik kutatócsoportként, eljött az ideje egy újabb számvetésnek. Ezúttal nem egy-egy kutató, hanem az elmúlt években, évtizedekben létrejött csoportok (Lendület, OTKA, HUN-REN támogatott kutatócsoportok) vezetői, képviselői jöttek össze a BILK kezdeményezésére, hogy immáron nem a kiinduló, hanem a folyamatban lévő lelkiségtörténettel kapcsolatos kutatásokról számoljanak be. Így a műhelykonferencia anyagából létrejött tanulmánykötet mintegy lenyomata, áttekintése, „pillanatfelvétele” a 2020-as évek első felében zajló, sok szálon futó magyarországi lelkiségtörténet-kutatásnak. Monok István a bemutató során hangsúlyozta mindezek jelentőségét, kiemelte, hogy a szakmai összefogás a tudományos közélet egyik legfontosabb mozgatója.

Ezt követően a sorozat 31. kötetére, a Fordítás a lelkiségi irodalomban (szerk. Szádoczki Vera, Budapest, 2023.) című kötet bemutatására került sor, amely kiadvány a XV. Lelkiségtörténeti Konferencia előadásaira épülő tanulmánykötet. A BILK évenként megrendezett (és megrendezendő) konferenciáinak előadásaiból készült kiadványaira jellemzően, ez is egy meghatározott témát körbejárva tartalmazza a legújabb eredményeket, ezúttal a régi magyarországi lelkiségben meglévő nyelvi párhuzamosságokra fókuszálva. A kiadványt Kasza Péter, a SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezető docense, a SZTE és az OSZK közreműködésével létrejött Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport vezetője mutatta be. A kötet ismertetésekor hangsúlyozta, hogy abban olyan tanulmányok szerepelnek, amelyek nem csupán a lelkiségtörténettel foglalkozó szakemberek, hanem a régiség irodalmával foglalkozó bármely kutató számára, de több tanulmány akár a laikus olvasók érdeklődésére is számot tarthat. Több ponton említett párhuzamot a neolatin konferenciák anyagából szerkesztett Convivia Neolatina Hungarica című sorozattal, amelyben a BILK kutatói is rendszeresen publikálnak, a bemutató ily módon egy újabb állomása volt a két műhely közötti együttműködésnek.

A könyvbemutató hivatalos része – köszönhetően az előadóknak – remek hangulatban telt, azt követően pedig pogácsa és némi frissítő mellett folytatódtak a szakmai és baráti beszélgetések, s mivel egy ilyen alkalom a visszatekintés apropóján mindig jövőbe tekintés is, így például a könyvbemutatón túli közös projektek megvalósítása is szóba került.

A kötetek szabadon letölthetők a Kutatócsoport honlapjáról.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt