A magyar puszta – beszámoló a Pázmány BTK konferenciájáról

2024.05.09.

A pusztásodás története és körülményei a Kárpát-medencében – A magyar puszta címmel szervezett konferenciát a Pázmány BTK Történelemtudományi Doktori Iskolája

A pusztásodás története és körülményei a Kárpát-medencében – A magyar puszta címmel szervezett konferenciát a Pázmány BTK Történelemtudományi Doktori Iskolája

Az esemény célja egyrészt a puszta és pusztásodás fogalmának körülhatárolása, másrészt az újabb kutatások bemutatása volt. Mivel rendkívül szerteágazó témáról beszélünk, a résztvevők természetszerűen az interdiszciplináris megközelítésre törekedtek. Ezt egyrészt a pusztásodásnak a késő középkori falu- és telekpusztásodás fogalmából történő átértelmezése, másrészt a jelenkori kihívások indokolták. Tényszerűen kijelenthető, hogy a történeti időben a falvak, telkek és más, az emberi jelenlétet és gazdasági tevékenységet kiszolgáló objektumok és térelemek (tanyák, gazdasági épületek, bányák stb.) pusztulása sajátos gazdaság-, társadalom- és politikatörténeti folyamatok eredményeképp következett be. A települési és gazdasági térszerkezet változása a történeti korokon átívelően jól követhető és topográfiailag leírható. Ezek a változások nem mindig, de a letöbb esetben demográfiai átrendeződéssel is jártak, illetve járnak mind a mai napig.

A konferenciának négy szekciója volt. Az első szekció a pusztásodást elméleti szempontból közelítette meg, melyet Őze Sándor Professzor Úr beszéde nyitott meg. Ezt követően Blazovich László, a Szegedi Tudományegyetem professor emeritusának üdvözlő sorai után Rácz Lajos, az SzTE professzora, éghajlattörténész előadása következett, melyben felvázolta azokat a tendenciákat, amelyek a Kárpát-medencei gazdasági és életteret az elmúlt ezer évben befolyásolták, és prognosztizálta a várható éghajlati változások hatásait. Horváth Csaba Péter művelődéstörténész előadásában három tézist állított fel a Kárpát-medencei pusztásodással kapcsolatban: definiálta a fogalmat, a korábbi értelmezésekkel ellentétben a pusztásodást elsősorban gazdaság- és társadalomtörténeti okokra vezette vissza, valamint napjaink pusztásodási tendenciáit globális trendekbe és a településfunkciók rendszerébe illesztette.

A második szekció előadásai a pusztásodás kutatásának módszertani kérdéseit érintette. Takács Miklós, a PPKE BTK régész professzora az Árpád-kori félnomád telepek vándorlását követte nyomon, Ferenczi László, a prágai Károly Egyetem régész kutatója pedig a Dabasi járás középkori pusztafalvainak régészeti topográfiáját ismertette. Neumann Tibor, az ELKH BTK Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa Szabó István 1938-ban leírt eredményeit árnyalta és kifejtette, hogy a késő középkori források által leírt pusztatelkek nem mindig voltak lakatlanok, így a Szabó által leírt demográfiai pusztulást mérsékelnünk kell.

A harmadik szekció a kora újkori pusztásodási folyamatokra fókuszált. Kókai Sándor, a Nyíregyházi Egyetem intézményvezető professzora a Marosköz török kori pusztásodási tendenciáit mutatta be, majd Nagy Miklós Mihály, nyugalmazott alezredes, katonai és történeti földrajzi szakíró – árnyalva Szekfű Gyula elképzeléseit – az Oszmán Birodalom Kárpát-medencébe türemkedésének, a településhálózat és a hadműveleti területek változásának összefüggéseit elemezte. Maczák Ibolya irodalomtörténész a kora újkori magyarországi prédikációirodalom, azon belül Alvinczi Péter református prédikátor szövegein keresztül vizsgálta a pusztamotívum lelkiségtörténeti jelentőségét.

Az utolsó, záró szekció a 20. századi és jelenkori pusztásodás kérdéskörét érintette. Az első előadó Nagy László agrármérnök, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum gyűjteményei főosztályvezető-helyettese volt, aki a Hortobágy puszta hasznosításának történetébe nyújtott bepillantást, valamint kitért a jelenkori kihívások leküzdésére, a pusztai állattenyésztés lehetőségeire is. Bank Barbara, a PPKE habilitált egyetemi adjunktusa az 1945 utáni alföldi ellenállási mozgalmak történetét érintette. Előadását a PPKE TDI két doktoranduszhallgatója követte. Kimmel Máté a tanyakérdés és tanyarendezés 20. századi történetét ismertette, Urbán Márta a Heves vármegyei Pusztafogacs 19. század végi felemelkedését, majd lassú 20. századi hanyatlását mutatta be. Előadásuk is azt erősíti, hogy a pusztásodás jelenségét nem lehet csupán a késő középkorra vonatkoztatni. Konferenciánkat Őze Sándor professzor, a TDI vezetőjének előadása zárta, melyben a Székkutas környéki tanyasi iskolák 20. század végi felszámolását ismertette.

Tanácskozásunk rendkívül eredményes volt, számos új kutatási eredmény elhangzott, valamint további együtt gondolkodásra inspirált. A konferencia anyagát a PPKE TDI Axis című online folyóiratában közöljük.

Az összefoglalót írta: Dr. Horváth Csaba Péter, a konferencia szervezője

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt