Apokaliptika

2023.01.16.
Konferenciát tartott a Történelemtudományi Doktori Iskola

2023. január 13-án a Szent II. János Pál Pápa díszteremben megrendezésre került a Történelemtudományi Doktori Iskola (TDI) által szervezett „Apokaliptika" című tudományos műhelykonferencia. Az esemény a világvégevárás és a végidőkkel kapcsolatos jóslatok különféle értelmezéseit, kulturális és társadalmi hatásait kísérte végig az ókortól a 20. századig. Az interdiszciplináris konferencián 23 előadó, köztük egyetemünk oktatói és doktoranduszai tartották meg több korszakon és számos tudományterületen átívelő előadásaikat.


A konferenciát Dr. Birher Nándor dékán úr beszéde nyitotta meg, amit a délelőtti szekció első – tematikailag bevezetésnek is szánt – szakasza követett, levezető elnöke Őze Sándor intézetvezető, a TDI vezetője volt. Az első előadást Fröhlich Ida professzorasszony (TDI) tartotta az apokaliptika, mint műfaj kezdeteiről, Kurucz Barnabás pedig a világvégevárás szociológiai vonatkozásairól beszélt.


A szekció ókor-szegmense során Bácskay András (TDI) a mezopotámiai vízözön-történetekről és azok tárgyi leképeződéseiről, Tuna Rita a Dániel könyvének történeti apokalipsziséről, Dávid Nóra (TDI, SZTE) Henok első könyvének apokaliptikájáról, Perendy László professzor (HTK) Szent Jusztinosz eszkatológiájáról, Fenyves Krisztián doktorandusz pedig Szent Jeromos művének eszkatológiai vonatkozásairól adott elő. A középkoros szakaszban az iszlám apokaliptikával ismerkedhettek meg az érdeklődők: Tüske László (TDI) előadását az eszkatológia politikai küzdelmekben való megjelenéséről tartotta, míg Dobrovits Mihály (TDI) az iszlámban jellemző világvégevárás jellegzetességeiről beszélt.


Ezt követően Fröhlich Ida elnökletével kezdetét vette az újkor-szekció, amelynek első előadója, Őze Sándor (TDI), az újkori apokaliptika nemzettudatra gyakorolt hatásairól beszélt Közép-Európában. A szekció további részében Horváth Csaba Péter a magyarországi világvégevárás prédikációs irodalom-beli értelmezéseiről, Kovács Eszter (TDI) az oszmán hódítás és a közelgő végítélet cseh irodalomban történő összeegyeztetéséről, Szuromi Kristóf (TDI) az armageddoni csata és az oszmánellenes háborúk közt felvont korabeli párhuzamokról, Jernyei Kiss János (TDI) a Jelenések Könyvének 18. századi freskófestészetre gyakorolt hatásairól, Balogh Beatrix (Angol-Amerikai Intézet) pedig az amerikai puritán apokaliptika jellegzetességeiről tartott előadást.


A jelenkori szekció elnöke Ö. Kovács József (TDI) volt, aki előadásában a keletnémet kommunista jövőképről beszélt, majd Kimmel Máté előadása következett a magyar kommunista jövőkép településpolitikájáról. Urbán Márta a Jelenések könyve az egri bazilika freskóin való megjelenítéséről, Windhager Ákos (Kommunikáció Intézet) a magyar közélet és apokaliptika klasszikus zenére gyakorolt hatásairól, Millei Mónika a színész Tímár József rendszereken átívelő hányattatott karrierjéről, Sulics Fruzsina az összeomlásról, mint magyar filmtörténeti motívumról, Horváth Olivér Nemes Dezső és az ellenforradalmi csoportok apokaliptikájáról, végezetül pedig Bank Barbara (TDI) a harmadik világháborús készülés-okozta világvége-hangulat hátteréről tartotta meg előadását.


Az egésznapos konferenciát végül Őze Sándor méltatta és zárta le. Az előadásokból készült tanulmányok a tervek szerint a TDI újrainduló és nagymúltú Axis-című folyóiratának tematikus számaiban jelennek meg.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt