Az első magyar régésznő nyomában a Pázmány

2022.05.13.

Torma Zsófia, az első magyar női régész életéről mutatott be dokumentumfilmet az M5 kulturális csatorna Magyar Nők című sorozatában. A kivételes eredményeket elérő XIX. századi, Erdélyben született régész arcélének megrajzolásában és tudományos eredményeinek a bemutatásában az MTVA a Pázmány BTK Régészettudományi Intézetével működött együtt.

Torma Zsófia 1832-ben született Csicsókeresztúron a történész Torma József lányaként. 1875-ben a Dél-erdélyi Tordos neolit lelőhelyet kezdte el ásatni, ahol figyelemfelkeltő leletekre akadt. Neve a később Tordos-Vinča-kultúraként a régészetben meghonosodott, Kr. e. több ezer évre visszatekintő kultúrával, illetve annak kutatásával fonódott össze. Kitartásával, rátermettségével, magas tudományos képzettségével kivívta, hogy eljuthatott külföldi tanulmányutakra, nemzetközi konferenciákon vehetett részt. Ám akkoriban még kizárólag az erősebbik nem által uralt tudományos elit minden eszközével igyekezett ellehetetleníteni Torma Zsófia munkásságának ismertebbé válását, így nem közöltek tőle tudományos értekezéseket, és eredményeit sokszor gúny tárgyává tették.

Magyarországon nők csak 1895-től iratkozhattak be egyetemre, értelemszerűen ez neki még nem adatott meg. 1899-ben viszont - királyi engedéllyel - megkapta a Kolozsvári Egyetem bölcsészdoktori oklevelét. Torma Zsófia tartható a világon a második női régészének, őt csak egy német pályatárs előzte meg. A filmben többek között Dr. Papp Adrienn, a Pázmány BTK Régészettudományi Intézetének adjunktusa, Szabó Orsolya régész doktorandusz hallgatónk, és Anders Alexandra, az ELTE BTK régész főmunkatársa vezeti végig a nézőt a kivételes tehetségű szakember életútjának állomásain. A filmben megszólal Gulácsi Martina, a Pázmány Bölcs-Ész Tanulmányi Verseny, egyetemünk tehetségkutató műhelyének 2021-es régészeti különdíjasa, aki éppen Torma Zsófiát választotta témájaként.

A dokumentumfilm megtekinthető itt.