Bemutatták a Dr. Schmidt Mária tiszteletére írt tanulmánykötetet

2023.12.04.

Budapest, 2023. 11. 30. – A tudomány és bátorság találkozását ünnepelve mutatták be a Dr. Schmidt Mária tiszteletére szentelt kötetet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán.

A Bátorság nélkül meddő a tudomány című kiadvány olyan – a professzor asszony szellemi hatását és jelentőségét kidomborító – tanulmányokat tartalmaz, amelyeket a történész kiterjedt munkásságához szorosan kapcsolódó személyek (volt tanítványok, kollégák, oktatók, történészek és jóbarátok) írtak.

A kiadvány létrejöttéhez 27 szerző járult hozzá írásával, köztük Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója és a XXI. Század Intézet Igazgatója, Balogh Gábor, a Terror Háza Múzeum vezető történésze, Medgyesy S. Norbert, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezető docense, Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója és Szakály Sándor Széchenyi-díjas történész.

A kötetet Baczoni Dorottya és Ötvös István szerkesztette, és a Szent István Társulat – Az Apostoli Szentszék Könyvkiadója adta ki.  A szerkesztők a könyvbemutatón kiemelték, hogy munkájuk során célul tűzték ki, hogy a kötet tükrözze Schmidt Mária személyiségét és érdeklődését, ezért a mű maga is rendkívül színes lett, a múltból (1956-ból) a mába vezetve olvasóit.

A tanulmánygyűjtemény bemutatása szimbolikus pillanat volt egyetemünk és a tudomány világában egyaránt, hiszen Dr. Schmidt Mária neve méltán ismert és elismert a legfelsőbb szakmai körökben is. Dr. Birher Nándor, a Kar dékánja, és Dr. Őze Sándor, a Történettudományi Intézet vezetője méltatták történészprofesszor-asszony kiemelkedő életművét, ezt követően az eseményen résztvevők a bemutató után pezsgővel koccintva, közösen ünnepelték a tudomány és bátorság együttes erejét.

Az emlékkönyv nemcsupán egy tudományos dokumentum, hanem egy szeretetteljes emlék is, amely méltó módon tiszteli meg azt a kivételes személyt, aki annyi évtizeden át inspirálta és formálta a tudományos közösséget. A könyv bemutatója megérdemelt tiszteletadás volt a tudomány iránti elkötelezettség, egy emlékezetes élettörténet és egy nagyszabású életmű előtt.