Erdélyi tanulmányútra indultak a Pázmány BTK örmény hallgatói

2022.10.20.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Armenológiai Tanszékének harmincnégy örmény hallgatója és nyolc oktató indult tanulmányi útra Erdélybe, hogy a régió örmény kulturális örökségével ismerkedjen.

A kilenc napos út során a fiatalok nemcsak Erdély jelentős örmény hagyományú városait (pl. Szamosújvár, Erzsébetváros, Gyergyószentmiklós), és az itteni örmény katolikus templomokat látogatják meg, de levéltárakba és könyvtárakba is eljutnak, mélyebben is megismerkedve az erdélyi örmény katolikusok kulturális örökségével.

Az út egyik legfontosabb állomása Gyulafehérvár, ahol Dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek, örmény katolikus kormányzó találkozik a fiatal örmény hallgatókkal. A pázmányos tanulmányút az Ösztöndíj Keresztény Fiataloknak ösztöndíjat elnyert külföldi hallgatóink részére vált lehetővé a Hungary Helps program és az Üldözött Keresztényeket Megsegítéséért Felelős Államtitkárság támogatásával, a budapesti Örmény Katolikus Plébánia közreműködésével.

Az indulás előtti délutánon Dr. Szalayné Sándor Erzsébet nemzetiségekért felelős ombudsmanhelyettes, valamint Birher Nándor, a Pázmány BTK dékánja köszöntötte az örmény hallgatókat a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szentkirályi utcai központjában. Az egyetemi vezető röviden felvázolta a magyar-örmény történelmi kapcsolatokat, kitérve arra is, hogy az aradi vértanúk közül ketten – Kiss Ernő és Lázár Vilmos – is örmények voltak. Kiemelte, hogy a Pázmány BTK-n ma már nemcsak alap-, hanem mesterképzésen és doktori képzés formájában is elsajátítható az örmény tanulmányok.

A tanulmányi kirándulás útvonala

Budapest - Gyulafehérvár - Erzsébetváros - Segesvár - Csíkszépvíz - Szucsáva - Voronet - Gyergyószentmiklós - Szamosújvár - Kolozsvár

Az eseményen beszédet tartott Peter Cowe, a Los Angeles-i Egyetem Közel-keleti nyelvek és kultúrák Tanszék Armenológiai tanulmányok professzora is. Felszólalásában hangsúlyozta a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen zajló armenológiai képzés jelentősségét, rámutatva az örmény kulturális örökség egyetemes fontosságára. Beszédében arra is felhívta a figyelmet, hogy a Pázmány képzési programjában tanuló diákok az armenológiai tudományos kutatások jövőbeni szakemberei lehetnek nem csupán Magyarországon, hanem a világ más egyetemein és kutatóintézeteiben.