Filozófia mindenkinek! Mester-előkészítő képzés a Pázmány BTK-n

2024.12.13.

A filozófia tudománya iránt érdeklődők számára egyedülálló lehetőséget kínál a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara: a filozófia mester-előkészítő képzés azoknak is megnyitja az utat a mesterképzés felé, akik korábbi tanulmányaik során nem szereztek filozófiai előismereteket. Dr. Hankovszky Tamással, a Filozófia Tanszék vezetőjével beszélgettünk az új program céljairól, felépítéséről és előnyeiről. 

Milyen célból indították el a filozófia mester-előkészítő képzést a Pázmány BTK-n?

Évről évre találkozunk olyan érdeklődőkkel, akik szívesen jönnének hozzánk filozófia mesterszakra, és láthatólag minden adottságuk meg is van hozzá, hogy eredményesek legyenek ezen a területen, de a szigorú bemeneti feltételeknek nem felelnek meg. Amikor tavaly először hirdettük meg a filozófia MA-t nappali mellett levelező munkarendben is, az ilyen érdeklődők száma érezhetően megnőtt. Az új képzéssel nekik szeretnénk segíteni. Célunk, hogy olyan hallgatók számára is elérhetővé tegyük a filozófiai mesterképzést, akiknek az első diplomája nem felel meg az ehhez törvényileg előírt feltételeknek (tehát korábbi felsőfokú tanulmányaik során nem szereztek sem szabad bölcsészet szakos diplomát, sem legalább harminc kreditet filozófiai, etikai vagy esztétikai tantárgyak elvégzésével). 

Kiknek ajánlja a filozófia mester-előkészítő képzést?  

A képzés elsősorban azoknak szól, akik tudják magukról, hogy érdekli őket annyira a filozófia, hogy a legmagasabb szinten tanulják, de az elvárt előismeretek meglétét nem tudják igazolni. Azokat is várjuk azonban, akik bizonytalanok abban, hogy nekik való-e az a rendszeres és elmélyült filozófiai gondolkodás, amely az MA szak négy félévét kitölti. A mester-előkészítő képzésünk ugyanis nemcsak a felvételi eljárásban elszámolható krediteket kínál, hanem a filozófia legkülönbözőbb részterületeivel is megismertet, és szembesít azokkal a kihívásokkal és elvárásokkal, amelyekkel a filozófia MA szakon is szembe kell majd nézni. Azt reméljük, hogy a képzés elvégzése sokakat megerősít majd abban, hogy nekik való a filozófia, sokat kapnak tőle és érdemes további féléveket szánniuk rá. 

Hogyan készíti fel ez a képzés a diákokat a filozófia mesterképzésre?  

Olyan jelentkezőkre számítunk, akik túl azon, hogy első diplomájuk tudományterületén máris szakemberek, és az egyetemi munkában is jártasak, sok filozófiai kérdésen töprengtek már, és nyitottak arra, hogy megismerkedjenek azokkal a válaszokkal és további kérdésekkel, amelyek a híres filozófusoktól vagy akár leendő hallgatótársaiktól származnak. A mester-előkészítő képzés résztvevői ugyanis azokat az órákat vehetik fel, amelyeket a szabad bölcsészet szak filozófia szakiránya, illetve az etikatanár szak hallgatói számára hirdetünk meg. A nálunk töltött egy félév alatt természetesen nem fogják mindazt elsajátítani, amit azok, akik egy teljes, diplomát adó képzést elvégeznek, de egyes részterületeken ugyanannyit fognak tanulni, mint ők, és érettségük, élettapasztalatuk, tanulásban szerzett rutinjuk révén nemcsak az órákon és a vizsgákon lesznek egyenrangú társaik, hanem később, az MA képzésben is. Aki körültekintően választ a felkínált tárgyak közül, stabil és széles alapokat szerezhet a filozófia legfontosabb területein, és egyáltalán a filozófia magas szintű műveléséhez.  

Milyen szerkezeti és időbeli keretek között zajlik az előkészítő képzés, és hogyan segíti elő ez a hallgatók felkészülését a Filozófia MA szak bemeneti követelményeinek teljesítésére? 

A mester-előkészítő képzés egy féléves, és mind az őszi, mind a tavaszi félévben meghirdetjük. A félév elején legfeljebb harminchárom kredit értékben lehet tantárgyakat felvenni. Ezek teljesítésével akkor is eleget lehet tenni a filozófia mesterszak (az ország valamennyi egyetemén egységes) bemeneti feltételeinek, ha valakinek semmilyen filozófiai előképzettsége nincs. Akinek már vannak filozófiai kreditjei, megteheti, hogy csak a hiányzó mennyiség megszerzéséhez vesz fel tárgyakat.  

A képzés nappali munkarendű. Az órák a hét három napján – kedden, szerdán és csütörtökön – vannak. Mivel az egyes kurzusok jellemzően három kreditet érnek, annak, aki harminc kredit megszerzését tűzi ki célul, nagyjából tíz kurzust kell elvégeznie, ami legkevesebb heti két egyetemi napot jelent. A kurzusok vagy előadások (amelyek a szorgalmi időszakban kevés követelményt támasztanak, de a vizsgaidőszakban intenzív munkát követelnek), vagy szemináriumok (amelyekre hosszabb-rövidebb szövegek feldolgozásával jellemzően hétről-hétre készülni kell).  

Milyen további információk lehetnek még fontosak az érdeklődők számára? 

A képzésre mindazok felvehetők, akiknek van valamilyen BA, MA vagy osztatlan képzésből származó diplomája, és nem állnak az egyetemmel hallgatói jogviszonyban.  

A megszerzett kreditekről igazolást adunk ki, amelyet más egyetemen is fel lehet használni. 

A tavaszi félévben elvégzett mester-előkészítő képzés kreditjei már az adott év szeptemberében kezdődő MA képzés felvételi eljárásában is érvényesíthetők, ezért a két képzésre egyidőben is érdemes jelentkezni: a mester-előkészítő képzésre az egyetemen, az MA szakra a felvi.hu felületén. A 2025 tavaszi félévben kínált kurzusok listája elérhető itt.

A képzés adminisztratív részleteiről itt tájékozódhat.

A képzés tartalmával kapcsolatos kérdéseit filozofia@btk.ppke.hu címen teheti fel, vagy látogasson el a Filozófia Tanszék honlapjára

Események

16.
2025. jan.
BTK
Rövidített igék – Műhelykonferencia Illyés András munkásságáról
Sophianum 108
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt