Hans Joas német szociológus a Pázmány új díszdoktora

2022.12.19.
A kutató az emberiséget átfogó ethosz szekuláris és vallási gyökereit kutatja

Díszdoktorává avatta Hans Joas német szociológust, a Berlini Humboldt Egyetem tanárát a Pázmány Péter Katolikus Egyetem. Az erről szóló oklevelet Dr. Kuminetz Géza, az egyetem rektora nyújtotta át Budapesten, a PPKE dísztermében december 14-én.

Kuminetz Géza köszöntőjében a díszdoktoravatás mellett minden olyan eseményt ünnepnek nevezett, amely mérföldkövet jelent az egyetem és polgárai számára. Ilyen természetesen egy egyetem alapítása is, vagy egy doktori fokozatszerzés, a diploma átvétele, új egyetemi tanárok köszöntése az egyetemi polgárság nevében. 

Az ünnepi alkalmon a rektori köszöntő után Birher Nándor, a PPKE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának dékánja méltatta Hans Joast, majd Görföl Tibor, a Pécsi Tudományegyetem (PTE BTK) oktatója, a Pázmány BTK egykori tanára, a Vigilia főszerkesztője laudálta a világszerte ismert professzort. Mint mondta, Joas a társadalomtudományi, a bölcsészeti és a teológiai terület kutatóit is inspirálni tudja kérdésfelvetéseivel. Kiemelte, a professzor elméletének jelentősége abban áll, hogy rámutat: nem állja meg a helyét az a diagnózis, hogy a történelem előrehaladásával a vallás egyre jelentéktelenebbé, majd feleslegessé válik. Joast egyúttal a vallás nyilvános megmaradása védőszentjeként aposztrofálta beszédében, hangsúlyozva, hogy Joas a 20. századi eszmeáramlatokat átfogó "varázstalanodás" elméletéhez kritikusan viszonyul, kritikáját ennek az elméletnek a fenntarthatatlansága ellenében fogalmazza meg. 

A társadalomtudóselőadásában arról beszélt, hogy ha a szekularizációs tétel – vagyis hogy oksági összefüggés van a modernizálódás és a vallás jelentőségvesztése között – elveszíti meggyőző erejét, valami más elvnek kell a helyébe lépnie, illetve meginognak a modern európai szekularizálódás előtörténetével kapcsolatos feltételezések is. A professzor szerint meg kell vizsgálni, milyen szekuláris és vallási forrásai vannak egy olyan ethosznak, amely az egész emberiséget átfogja és amelynek nyomán a szekularizációs vitákat meghatározó törésvonal (vallásosak kontra szekulárisok) helyett új törésvonallal találnánk szembe magunkat, az univerzalizmus és a partikularizmus ellentétével.”

Hans Joas (sz. 1948 München) az utóbbi két évtizedben tűnt fel munkásságával a vallás elvi védelmét vállaló társadalomfilozófiai műveivel, amelyekkel szekuláris gondolkodók számára is jelentős vitapartnerré vált. Legfontosabb, széles körben elismert és tárgyalt munkájának címe A Szent hatalma. A varázstalanodástörténet alternatívája (Die Macht des Heiligen. Eine Alternative zur Geschichte der Entzauberung, Suhrkamp, 2019 - a magyar fordítás jelenleg is készül). Az avatásra a Pázmány BTK Kari Tanácsának felterjesztését és az Egyetemi Tanács jóváhagyását követően került sor. Így a híres német szociológus az egyetem 34. díszdoktora olyan személyiségek társaságában, mint John Lukacs történész,  I. Bartholomaiosz konstantinápolyi  pátriárka, vagy éppen Jean Luc Marion francia filozófus. 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt