Heidegger and Judeo-Christian Tradition

2025.05.14.

Michael Chighel és Peter Trawny vendégelőadása a Filozófia Tanszéken

A PPKE BTK és a Milton Friedman Egyetem között kialakult együttműködés keretében Michael Chighel, az Askhenazium dékánja és Peter Trawny, a Wuppertali Egyetem professzora és a Martin Heidegger Intézet vezetője nagy sikerű előadás tartottak a Filozófia Tanszéken Heidegger and Judeo-Christian Tradition címmel május 13-án.

A tanszék oktatói és nagyszámú hallgatóság előtt Michael Chighel Heidegger and Genesis 1 címmel arról beszélt, hogy a bibliai teremtéselbeszélés nyomán a dolog (az ezt kifejező héber dāvār főnév egyúttal „szót” is jelent) ontológiailag mint ens creatum rögzült a nyugati gondolkodásban. Ebben az ontoteológiaként jellemezhető felfogásban Martin Heidegger (1889–1976) szerint figyelmen kívül marad a lét (Sein) és a létező (Seiende) közötti alapvető ontológiai differencia, vagyis az, hogy a lét a létező alapja és transzcendentális feltétele, ám maga nem létező. Ennek a preszókratikus gondolkodásban még eleven megkülönböztetésnek a hiánya, mint létfeledés (Seinsvergessenheit) a nyugati filozófia későbbi történetének alaptendenciájaként jutott érvényre. Maga Heidegger nem csupán feltárta e tendenciát, de fordulat (Kehre) előtti korszakában ennek meghaladására is kísérletet tett. Heidegger’s Metapolitics and Buber’s Zionism című hozzájárulásában Peter Trawny arra hívta fel a figyelmet, hogy Heidegger néhány hónapos rektori szerepvállalása a Freiburgi Egyetemen a nemzetiszocializmus idején filozófiai és etikai kudarcként értékelhető. Amikor Martin Buber (1878–1965) húszas évekbeli szövegeiben a cionizmus iránti elkötelezettségéről beszélünk, az Erets Jisrael iránti szenvedély megnyilvánulását láthatjuk. Ha összehasonlítjuk Heidegger és Buber „nacionalista” szövegeit, akkor olyan strukturális (és időbeli) hasonlóságokat találunk, amelyek alapos értelmezést követelnek tőlünk. Végül az összehasonlítás már nem is összehasonlítás lesz, hanem Heidegger problematikus elkötelezettségének új és másfajta megértése.

A rendezvényt rövid diszkusszió zárta. Az előadás iránt megnyilvánult hallgatói érdeklődés nyomán egyetértés alakult ki abban, hogy az egyetemközi együttműködés ezen formája feltétlenül ígéretes és folytatásra érdemes.

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
14.
2025. máj.
BTK
Angol Reneszánsz Kutatócsoport est
Danubianum 412
15.
2025. máj.
BTK
A piramisok árnyékában. Identitás, politika, és társadalom a mai Egyiptomban
Sophianum 112
16.
2025. máj.
BTK
Pintér Károly habilitációs előadása
Danubianum 813
17.
2025. máj.
BTK
Kari TDK 2025 tavasz
Danubianum
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
További események
szechenyi-img-alt