Két zsidó szervezettel kötött együttműködési megállapodást a Pázmány BTK

2022.10.24.
Együttműködési megállapodást kötött egymással a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara (Pázmány BTK), a Magyarhoni Zsidó Imaegylet (ZSIMA) és a Barankovics István Izraelita Műhely Egyesület október 20-án Budapesten.

Az együttműködés keretében a felek megegyeznek abban, hogy partnerségre lépnek a béke előmozdítására a vallások közötti párbeszéd erősítésével, aminek érdekében összehangolják a PPKE BTK, a ZSIMA és a Barankovics Izraelita Műhely által folytatott tevékenységeket, elsősorban az oktatás, a tudomány és azok eredményeire építő társadalmi szolgálat terén.

A dokumentumot Birher Nándor, a Pázmány BTK dékánja, Róna Tamás, a ZSIMA elnöke, valamint Weisz Péter, a Barankovics Izraelita Műhely elnöke írta alá. A felek a dokumentumot a Pázmány BTK székhelyén, a Sophianumban látták el kézjegyükkel a Zsidóság és kereszténység című konferencia keretében. Együttműködésük kiterjed többek között a kölcsönös információcserére, közös kutatási és pályázati projektek indítására, közös kiadványok megjelentetésére. Az egyetem és a két szervezet rendszeres szakmai egyeztetéseket indít, és közös rendezvények szervezését is vállalta.

Birher Nándor a megállapodásról így nyilatkozott: „A bölcsészettudomány lényegi eleme, hogy a nagy eszmei áramlatok gyökeréig ás, egyúttal pedig, hogy képes arra, hogy a feltárt ismereteket szintetizálva megállapítsa, minden jónak közös az alapja. Ebből a tudásból kiindulva küzdhetünk azért, hogy egy ellenséges világban ne azt keressük, ami elválaszt, hanem azt, ami összeköt bennünket. Különösen is fontos ez akkor, ha a Teremtőtől kapott közös parancsunk a béke megvalósítása. A békétlenségről van tudomásunk, a háborút gyűlöljük, ezért nem lehet kérdés, hogy össze kell fognunk az emberibb jövőnk érdekében.”

Róna Tamás a megállapodás lényegét a testvéregyházakkal folytatott közös gondolkodásban látja, mint mondta, nagyon fontos, hogy a keresztény és a zsidó egyház közös üzenetét a következő generáció számára elérhető távolságba lehessen hozni. „Ha önmagunkban egyedül fogalmazunk meg erkölcsi és morális üzenetet, az a vastagabb falakon már nem megy át. Ám ha ezt közösen tesszük, az a legvastagabb falakon is áthatol” – fogalmazott. 

Weisz Péter elmondta, hogy a zsidó és katolikus keresztény vallást képviselőknek kölcsönösen el kell fogadniuk és meg kell ismerniük egymást, hogy a szeretet parancsa érvénybe léphessen és érvényben maradhasson. „A hívő ember nyitott, elfogadó és toleráns, éppen ezért együtt kell üzenetet küldeni a jövő generációjának” – hangsúlyozta a Barankovics Izraelita Műhely elnöke.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt