Krízisek korában: katasztrófapszichológiai konferenciát tartottak a Pázmány BTK-n

2026.04.02.

A krízisekkel egyre inkább átszőtt világban a katasztrófák nemcsak fizikai, hanem mély pszichológiai következményekkel is járnak. Erre a gyakran háttérbe szoruló szempontra hívta fel a figyelmet a Pázmány BTK-n megrendezett katasztrófapszichológiai konferencia, amely a szakmai felelősség és a felkészültség kérdéseit állította középpontba.

A Magyar Pszichológiai Társaság a Pázmány BTK Pszichológiai Intézetének társszervezésében 2026. március 27-én rendezte meg a Katasztrófa-, Trauma- és Krízispszichológiai Szekció IV. tudományos konferenciáját a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán. A Fókuszban a katasztrófapszichológia címet viselő – a szekció fennállásának 15. évfordulóját is ünneplő – esemény iránt kiemelkedő érdeklődés mutatkozott: több mint száz résztvevő regisztrált, ami jól jelezte a téma növekvő társadalmi és szakmai jelentőségét. 

A konferenciát Dr. Birher Nándor Máté, a PPKE BTK dékánja nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta, hogy a 21. századot a krízisek és bizonytalanságok kora jellemzi, amelyben különösen fontossá válik az emberi helytállás és a szakmai felkészültség. Kiemelte: a katasztrófapszichológia középpontjában nem maga a katasztrófa áll, hanem az ember, aki benne él, és a szeretet nem pusztán érzelem, hanem cselekvő viszony – annak segítünk, akinek szüksége van ránk. Ez a hozzáállás a katasztrófapszichológia alapja is, amely az értelmetlenség közepette is az értelem megtalálására törekszik – nem elméleti, hanem gyakorlati módon. Mint fogalmazott: „a katasztrófák korában is van remény” – amennyiben az ember képes a másik felé fordulni, és felelősen cselekedni. 

A köszöntő után rangos hazai és nemzetközi előadók osztották meg kutatási eredményeiket és gyakorlati tapasztalataikat. A konferencia előadásai átfogó képet adtak a katasztrófapszichológia elméleti alapjairól és gyakorlati alkalmazásairól egyaránt. Kiemelt figyelmet kapott a közösségi reziliencia és a társadalmi felkészültség kérdése, valamint az, hogy a múlt tapasztalataiból hogyan lehet hatékonyabb válaszokat kialakítani a jelen és a jövő krízishelyzeteire. Szó esett az egyéni krízisekről – különösen a serdülőkori mentális problémákról és az öngyilkosság megelőzéséről –, valamint a humanitárius helyzetekben végzett pszichológiai segítségnyújtás sajátosságairól is.  

A gyakorlati megközelítések között megjelentek a krízisintervenció különböző formái, a pszichológiai elsősegélynyújtás módszerei, valamint olyan alternatív eszközök, mint a meseterápia vagy a terepmunkán alapuló tapasztalatok feldolgozása. A konferencia záró szakaszában az innováció és a kutatás került a középpontba: olyan új megközelítések, amelyek a traumák mérhetőségére, a halmozott krízisek hatásaira és a hatékonyabb beavatkozási lehetőségekre fókuszálnak.  

Ezek a témák azért bírnak kiemelt jelentőséggel, mert a modern társadalmakat egyre gyakrabban érő komplex válsághelyzetek – a háborús konfliktusoktól a migráción át a klímaváltozásig – csak olyan pszichológiai eszköztárral kezelhetők, amely egyszerre épít tudományos alapokra és gyakorlati tapasztalatokra. 

A rendezvény egyik fontos üzenete az volt, hogy a pszichológiai segítségnyújtás nem csupán reakció a traumára, hanem a megelőzés és a felkészítés kulcsfontosságú eszköze. Emellett hangsúlyosan megjelent az a szemlélet, hogy a krízisek – megfelelő szakmai támogatás mellett – nemcsak veszteséget, hanem a megértés és a fejlődés lehetőségét is magukban hordozzák. 

Események

25.
2026. márc.
BTK
Középkori Esték - Latinitas Hungarica
Danubianum
10.
2026. ápr.
BTK
Esterházy 75/10
Sophianum 112
11.
2026. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Iohanneum Díszterem
13.
2026. ápr.
BTK
TDK tájékoztató
Danubianum 114
13.
2026. ápr.
BTK
TDK kurzus 2026 tavaszán
Danubianum
15.
2026. ápr.
BTK
Ciclo de conferencias dedicadas a los países de América Latina
Danubianum 214
További események
szechenyi-img-alt