Majlád Miklós ösztöndíj

2013.09.11.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Felmenő rendszerben a 2013. szeptembertől az I. évfolyamra beiratkozott önköltséges hallgatók 10%-ának, a II. félévtől kari ösztöndíjat adunk az önköltsége felének megfelelő összegben.

Ki kaphatja a Majlád Miklós ösztöndíjat?

Kari ösztöndíjban először a tanulmányaikat 2013/2014. tanévben megkezdő hallgatók részesülhetnek.

Az a hallgató részesülhet ösztöndíjban, aki az első felsőoktatási oklevele megszerzése céljából folytatott önköltséges alap- vagy osztatlan tanári képzésben vesz részt, aktív hallgatói jogviszonyú hallgató, és aki legalább egy lezárt tanulmányi félévvel rendelkezik.

Mekkora a Majlád Miklós ösztöndíj mértéke?

A kari ösztöndíj félévre jutatott egyösszegű pénzbeli juttatás mértéke az adott hallgató által a képzés aktuális időszakára fizetendő önköltség összege 50%-ának megfelelő összeg. Kari ösztöndíjban azonos személy több félévben is részesülhet.

Több szakon párhuzamosan tanulmányokat folytató hallgató esetén hány ösztöndíjban részesíthető?

A Kar több szakán kari ösztöndíjban – választása szerint – csak egy szakon részesíthető.

Ki és mi alapján készíti el az ösztöndíjra jogosító rangsort?

A jogosultak tanulmányi eredmények szerinti rangsorát a Tanulmányi Osztály készíti el szakonként, a hallgatók előző aktív tanulmányi félévi korrigált kreditindexe alapján október 31. napjáig, illetve március 31. napjáig. Kari ösztöndíjban a rangsor szerinti sorrendben a rendelkezésre álló ösztöndíjas helyek számának megfelelő számú hallgató részesülhet. Az azonos tanulmányi eredményű hallgatók esetén az elbírálásnak is azonosnak kell lenni azzal, hogy az előzetesen megállapított helyek számát nem lehet túllépni.

Ki nem jogosult a Majlád Miklós ösztöndíjra?

Az a hallgató:

• aki tanulmányi során fegyelmi vétség elkövetése miatt a megrovásnál súlyosabb fegyelmi büntetésben részesült,
  • aki hallgató jogviszonyának bármely okból történő megszüntetését követően, ismételt felvételi eljárás alapján, azonos szakon folytatja tanulmányait,
  • aki tanulmányit állami (rész)ösztöndíjas képzésben kezdte meg, de önköltséges képzési formába sorolták át,
  • aki az adott szakra irányadó képzési időt túllépte.

Az ösztöndíj névadójáról

A bölcsészeti Karon elsőként 1637-ben avattak baccalaureust és doktort. Az egyetemi anyakönyv szerint Christophorus Kalchschmidt jezsuita rendtag volt az első fokozatszerző. Az egyetem által kiadott első eredeti oklevél szerint Székhelyi Majlád Miklós volt az első baccalaureus 1637-ben. A két állítás közötti ellentmondás – mint azt Szögi László írja a 2003-ban kiadott egyetemtörténetben – talán úgy oldható fel, hogy Kalchschmidt azok közül a grazi hallgatók közül való, akik az egyetemi munka megindulásakor átjöttek Nagyszombatra és nyerte el a baccalaureátust elsőnek, az Erdélyből származó Majlád Miklós viszont Nagyszombatban végezte a gimnáziumot, majd beiratkozott a bölcsészeti karra elvégezte azt, egy időben kapott baccalaureátust Kalchschmidttel és utána szerzett doktorátust.

Az Örökkévalóság megörökítése: a jeruzsálemi örmény fotográfia
Magyar Képzőmüvészeti Egyetem
Médiahasználat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 111-112