A Pro Scientia Aranyérem a legkiválóbb hallgatói tudományos teljesítmény országos elismerése, amelyet az Országos Tudományos Diákköri Tanács ítél oda kétévente, szigorú szakmai szempontok alapján. Az elismerést azok a hallgatók kapják meg, akik kiemelkedő eredményeket értek el az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, és aktívan részt vettek tudományos közösségi tevékenységekben is.
A 2025-ös díjazottak között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának hallgatója, Endrédy Balázs is szerepel, aki interjúban mesélt a kutatás iránti szenvedélyéről és a tudományos élet kihívásairól.
Hogyan született meg a kutatási témád, és miért éppen ezt választottad az OTDK dolgozataid témájául?
Mindegyik egyetemi szakomat (pszichológia, filozófia, italianisztika) azért választottam, mert már középiskolásként izgalmasnak tartottam őket. Így szinte magától értetődő volt az is, hogy a szakjaimon belül szeretnék elmélyülni azokban a témakörökben, amelyek különösen is mozgatnak. Így indultam el a valláspszichológia, a metafizika és a dantisztika felé.
Melyek voltak számodra a kutatási folyamat legizgalmasabb vagy legnehezebb pillanatai?
A legizgalmasabb pillanatok azok voltak, amikor megértettem, felfedeztem valami újat. Például, nem fogom sosem elfelejteni, amikor a faktoranalízis során elkülönülni láttam az ima motivációs hátterének négy faktorát az ezerfős mintámon, az akkora heuréka-tapasztalatot jelentett, hogy gyorsan fel is hívtam néhány barátomat elújságolni az örömhírt.
A siker és az eredmények másoktól nemcsak elismerést hozhatnak, de irigységet és kicsinyességet is, a legnehezebbnek ezt a részt látom, ugyanakkor az önmagunkhoz és értékeinkhez való hűségben akár erőforrássá is válhatnak a támadások, a kitartás meghozza a gyümölcsét.
Milyen szerepe volt az egyetemi közegnek, témavezetődnek vagy más mentoroknak a sikeredben?
Olasz szakosként mentorom Mátyus Norbert volt, akivel az első OTDK-mra is jelentkeztem, gazdagító volt az Isteni színjáték értelmezésében közösen elmerülni, rengeteget kaptam a közös munkából. A pszichológia szakon Urbán Szabolcs (†) adott szakmailag és emberileg is rengeteg inspirációt, halála után új témavezetőm Zsila Ágnes lett, akinek szintén hálás vagyok a sok beszélgetésért, támogatásért, projektekért. A filozófia mesterszakon épp a napokban volt az utolsó vizsgám, ezen a területen Szombath Attila mutatott fel egy olyan megközelítést, amit már nagyon régóta kerestem, amely megmutatja a filozófia valódi tétjét és jelentőségét, nagyon köszönöm a sétákat, szövegfelfejtéseket, útmutatásokat.
Mik a további terveid, hogyan képzeled el a jövődet a kutatás vagy a tudományos élet területén?
Szeptembertől főállásban az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen dolgozom, illetve doktorálok, ahol egy nagyszerű csapat tagjaként kapcsolódtam be az oktatásba (főleg pszichológiai tárgyakkal), illetve létrehoztuk a Mentálhigiéné és Spiritualitás Kutatócsoportot, ahol valláspszichológiai témákat veszünk górcső alá. Idéntől átvettem a Magyar Pszichológiai Társaságon belül a Valláspszichológiai Szekció vezetését is. Egyrészt tehát láthatóvá szeretném tenni a valláspszichológiát, másrészt interdiszciplináris projektben kívánok részt venni, mert azt gondolom, a technológiai fejlődés gyorsulása közepette elengedhetetlen a különféle tudományterületek szempontjainak összekapcsolása, integrációja.
Mit tanácsolnál azoknak a hallgatótársaidnak, akik most gondolkodnak rajta, hogy bekapcsolódjanak a kutatásba, esetleg induljanak az OTDK-n?
Érdemes lehet megvizsgálniuk, hogy érdekli-e őket a kutatás, és ha igen, akkor az OTDK egy remek lehetőség. A témavezető és a téma kiválasztásánál jó tudatosnak lenni, mert aztán ez hatással van az egész folyamatra. Jó szelet!
Endrédy Balázs OTDK eredményei
2025
Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekció
Alkalmazott pszichológia 1. tagozat
2. hely
Téma: Az ima motivációs hátterét feltáró mérőeszköz faktorstruktúrájának és validitásának vizsgálata (témavezető: Zsila Ágnes)
2023
Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekció
Személyiségpszichológia 2. tagozat
1. hely
Téma: Miért (nem) imádkozom? (témavezető: Urbán Szabolcs)
Humán Tudományi Szekció
Italianisztika tagozat
2. hely
Téma: Dramaturgia és teológia: ima a Színjátékban (témavezető: Mátyus Norbert)
2021
Humán Tudományi Szekció
Italianisztika tagozat
1. hely
Téma: Rendben vannak-e az angyalok az Isteni színjátékban? (témavezető: Mátyus Norbert)