Sant’Egidio Közösség: Imádság és Szolgálat a Rászorulókért Világszerte

2023.12.12.

1968. február 7-én az akkor még gimnazista Andrea Riccardi – a közösség alapítója, történész – az evangélium ösztönzésére először ment el barátaival egy római külvárosba, hogy összebarátkozzon az ott élő utcagyerekekkel. A közösség azóta nagyra nőtt, több mint hetvenöt országban van jelen Európától Afrikáig, Ázsiától Latin-Amerikáig, közel százezer tagja van.

A közösség életének két tartóoszlopa az imádság, amelyet az evangélium közös olvasása kísér, és a szegények szolgálata. A római Santa Maria in Trastevere-bazilikában naponta, és más városokban is legalább heti rendszerességgel gyűlnek össze imádságra a közösség tagjai és bárki, aki a városok rohanásában szeretne megállni, megpihenni esténként egy fél órára az Úr szavai mellett, hiszen a közösség imádságai mindenütt nyitottak.

Forrás: Magyar Kurír

A perifériákon élők – szükséget szenvedő, magányos idősek, hajléktalanok, fogyatékkal élők, romák, intézetben élő gyermekek, betegek, bevándorlók, a humanitárius folyosón keresztül érkezett menekültek – kezdettől fogva kiemelt szeretettel körülvett tagjai a közösség nagy népének.

A Sant’Egidio közösség számára különleges jelentősége van az ökumenikus és vallásközi párbeszédnek. Az 1986-ban Szent II. János Pál pápa által Assisiben összehívott találkozó szellemében minden évben más-más városban szervezik meg azt a vallások közötti béketalálkozót, amelynek immár sok száz résztvevője van a különböző vallások vezetői közül. A 2016-os, a 30 éves jubileumra szintén Assisiben megrendezett találkozón, valamint az utóbbi években kétszer is Rómában megtartott béketalálkozókon Ferenc pápa is részt vett.

Fontosnak tartják az emberi jogok tiszteletben tartását, ennek szellemében felemelik hangjukat a halálbüntetés és az idegengyűlölet ellen. Létrehozták a DREAM-programot az afrikai AIDS-betegek fejlett technológiával történő kezelésére és a BRAVO-programot afrikai gyerekek anyakönyvezésére, hogy megmentsék őket a bűnbandák, az ember- és a szervkereskedők karmaiból.

Ismert a békeközvetítésben vállalt szerepük, amelynek egyik különleges eredménye volt, hogy 1992-ben Mozambikban tizenhat évi polgárháború után megszületett a béke. Ezért sokan a „trasteverei ENSZ-nek” nevezik a közösséget. Azóta a Sant’Egidio Közösség számos, főként afrikai és ázsiai fegyveres konfliktus kapcsán vett részt laikus békeközvetítőként, számos békemegállapodás köszönhető közreműködésének. Jelenleg is a közösség egyik tagja, Matteo Zuppi bolognai érsek annak a humanitárius békeközvetítő missziónak a vezetője, amelyet Ferenc pápa hívott életre az ukrajnai konfliktus mielőbbi rendezése érdekében.

Forrás: Magyar Kurír

Budapesten a ferencvárosi Gát utcában gyűlnek össze a közösség tagjai, a Kaniziusz Szent Péter-templomban hetente kétszer tartanak imádságot, szerdán és pénteken 18.30-tól, szombat esténként 18.30-tól pedig szentmisét. A szerdai alkalom egyúttal előkészület is az estére, amikor meleg vacsorát adnak az utcán élő embereknek, de meglátogatják hajléktalan barátaikat Budapest utcáin, terein, aluljáróiban is. A hét egy másik napján a környék szegény sorsú gyermekei számára szerveznek foglalkozást a béke iskolája néven, ahol a házi feladat megírása és a közös játék mellett a legfontosabb, hogy barátságban, figyelemben, szeretetben töltenek el egy délutánt. Az utóbbi időkben, a hajléktalanok, kilátástalan gazdasági helyzetbe került emberek számának növekedésével péntek esténként is van utcai hajléktalan szolgálatuk. A közösség másik csoportjai intézetben élő időseket látogatnak több budapesti idősek otthonában, illetve otthonaikban magányosan élő idősekkel létrehozták a minden pénteken összegyűlő „Éljenek az idősek!” mozgalmat is. A menekültek, bevándorlók szintén a közösség támogatását élvezik, a gimnazista fiatalok rendszeresen tartanak foglalkozásokat, pl. ukrán menekült gyerekeknek. Minden hónapban rendeznek vasárnapi ebédet a szegények számára, amikor a közösség tagjai együtt ülnek a terített asztalok mellett azokkal, akiknek nincs módja egyébként erre a mások számára megszokott „ünnepi” együttlétre. Pécsett hetente kétszer tartanak imádságot, emellett intézetben élő idősekkel, gyerekekkel és utcán élőkkel ápolnak barátságot, rendszeresen látogatják őket, valamint menekült családokat támogatnak. A város perifériáin élők száma jelentősen emelkedett az utóbbi években, őket szerdánként látogatják. A közösség monori csoportja szintén hajléktalanok, illetve mélyszegénységben élők barátja, rendszeresen, havonta hívják őket ebédre a plébániára. Fiataljaik, gimnazisták és egyetemisták, főiskolások a monori cigánytelepen élő gyerekekhez járnak hetente.

Minden közösség, bárhol is található a világban, december 25-én karácsonyi ebédre hívja szegény barátait templomokban, plébániákon, közösségi házakban, börtönökben, idősek otthonaiban. A karácsonyi ebéd mély jelentést hordoz, hiszen Jézus születésének ünnepén ülnek a közös asztalhoz Jézus tanítványai mindazokkal, akik szegények, akik osztoznak a hajlékot kereső szent család sorsában. Ilyenkor az eukarisztia asztala meghosszabbodik az ünnepi terített asztalokban, mint az őskeresztények korában, egy családként, testvérekként körbevéve a közénk érkező Úr szavát és asztalát.

A Sant’Egidio Közösség elérhetőségei:

Bp. IX. kerület Gát utca 2-4. Kaníziuszi Szt. Péter templom, szerda és péntek este 18.30-tól nyitott imádságok, szombatonként 18.30-kor szentmise

Pécs, Lyceum templom, Király utca 44. hétfő 18.30-tól nyitott imádság
santegidio.pecs@gmail.com

www.santegidio.org

Kultúra és Segélyegylet Alapítvány
12001008 00110054 00100004 (Raiffeisen Bank)