Szent István király intelmei 21. századi képnyelven – Ars Sacra plakátkiállítás a Pázmány BTK-n

2024.09.19.

Szeptember 17-én megnyílt a Pázmány BTK új kiállítása a Danubianum épületében, az Ars Sacra fesztivál keretében. A tárlat 12 modern plakáton keresztül mutatja be Szent István intelmeinek aktuális üzeneteit a 21. századi közönség számára. 

Szeptember 17-én megnyitott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar legújabb kiállítása a Danubianum épületének harmadik emeletén, a Boldog Salkaházi Sára imaterem folyosóján. 

Az esemény az Ars Sacra művészeti fesztivál részeként valósult meg, és különlegessége, hogy 12 modern plakát segítségével mutatja be Szent István király Imre herceghez írt intelmeinek időtálló üzeneteit a 21. századi közönség számára. A plakátokat az Ars Sacra Alapítvány még korábban ajándékozta a Karnak.

A kiállítást Dr. Kozma Gábor, Pázmány BTK lelkiségi ügyekért felelős dékánhelyettese, a Tanárképző Tanszék vezetője nyitotta meg, aki beszédében Szent István intelmeinek egyetemes jelentőségét hangsúlyozta: „Szent István – nemcsak fiának, hanem nagyon sokaknak szóló – jóakaratú üzenetei egy életre való felkészítést adnak. Bár az intelem kifejezés szigorúnak és keménynek tűnik, valójában a szülői jószándék, az óvó és vigyázó tekintet vezeti, hiszen célja, hogy a gyermek helyes úton járjon, ma is.” Hozzátette, hogy ezek az intelmek a Teremtővel való kapcsolatra hívják fel figyelmünket, amely a modern időkben is releváns. 

Kozma Gábor kiemelte, hogy a kiállításnak helyt adó Danubianum épületből a kilátás Szent Imre nevelőjéről, Szent Gellért püspökről elnevezett hegyre esik. Jelképes értékű lesz, amikor ez a kiállítás Szent Imre emléknapjától átkerül az egyetem esztergomi (Iohanneum) épületébe, ahol vízkeresztig lesz látogatható. Az esztergomi helyszínnek a Bazilika mellett a Várhegy szomszédsága ad aktualitást, ahol mintegy ezer éve került sor István és Gizella házasságkötésére, Imre herceg születésére, és Szent István halála előtt vélhetően itt ajánlotta fel Gellért püspök jelenlétében a Szent Koronát és az országot Szűz Máriának.

A megnyitó beszéd után a Bölcsészkar oktatói osztották meg gondolataikat az egyes plakátok üzeneteiről.  

Elsőként Dr. Tiszai Luca, a VJTK tanára szólt az első plakátról, amelyen a következő idézet olvasható:  

„Légy erős, nehogy a szerencse túlságosan felvessen, vagy a balsors letaszítson. Légy szelíd, hogy sohase harcolj az igazság ellen.”  

Dr. Tiszai Luca szerint ez az idézet az erősség és a szelídség harmóniájára hívja fel a figyelmet, amely alapvetően Szent Benedek reguláját követi. Kiemelte, hogy „az erő nagyon gyakran erőszakhoz vezethet, épp ezért fontos, hogy meglegyen az ellenpólusa, a szelídség.” Szerinte mindez rímel a Szentírás alábbi mondatával:  

„Mert nem a félelem lelkét adta nekünk Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét.” 

Ezt követően Dr. Andok Mónika, a Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet docense osztotta meg gondolatait a következő üzenetet bemutató plakátról:  

„Tartsd mindig eszedben, hogy minden ember azonos állapotban születik, és hogy semmi sem emel fel, csakis az alázat, semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlölség.”  

Dr. Andok Mónika a hatalom dimenzióját hangsúlyozta. Visszautalva Dékánhelyettes Úr nyitóbeszédére, kiemelte, hogy ez az apa és a fiú intelme mellett az uralkodó, a király intelmét is magába foglalja. Hiszen hogyan készíti fel, milyen tanáccsal látja el az uralkodó a leendő királyt? „Tartsd eszedben, hogy minden ember egyenlőnek születik!” Aki nem részesül a hatalomból, annak ezt nem kell eszébe vésnie, hiszen számára ez a gondolat, hogy minden ember egyenlő a Jóisten előtt, egyfajta reményként, vigaszként is szolgál. Ezzel szemben a hatalom birtokosainak kihívásként kell tekinteniük a feladatra, hogy minden egyes nap felidézzék, hogy azonos állapotban, egyenlőként születünk. 

Végezetül Dr. Tiszai Luca tanárnő a kiállítás utolsó plakátjának üzenete kapcsán  az idegenek befogadásának fontosságát hangsúlyozta:  

„Az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő. A jövevényeket jóakaratúan gyámolítsad, és becsben tartsad, hogy nálad szívesebben tartózkodjanak, mintsem másutt lakjanak.”  

A tanárnő többek között kiemelte, hogy maga is, mint egy többnyelvű, több országban élő közösségnek, a Szociális Testvérek Társaságának tagja, nagyon sok érdekes és humoros helyzettel kerül szembe a hétköznapok során. Ugyanakkor rendkívül izgalmas tud lenni, amikor egy másik nézőpont mutatja meg a saját értékeinket. „Amikor valaki messziről érkezik, az arra késztet minket, hogy újra felfedezzük a saját értékeinket is.” Tiszai Luca tanárnő kitért az újeurópai népvándorláshoz kapcsolódó, általános aggodalmakra is, kiemelve, hogy Szent István üzenete szerint becsben kell tartanunk az idegeneket, hogy a jövevények a szeretetben találkozzanak egymással.

A kiállítás szeptember 17. és november 5. között, Szent Imre napjáig tekinthető meg a Danubianum 3. emeletén, majd átkerül a PPKE esztergomi Iohanneum épületébe. Minden érdeklődőt szeretettel várunk mindkét helyszínen.

*

A plakátokat Fákó Árpád és Gombos Lajos grafikusművészek tervezték a Székesfehérvári Egyházmegye megbízásából a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum István, a szent király című kiállítására 2013-ban. A plakátok kaphatók a székesfehérvári Barátok Boltjában.

Események

28.
2025. jan.
BTK
A Nyelvtudományi Doktori Iskola házi doktoranduszkonferenciája
Danubianum 315
28.
2025. jan.
BTK
Gulyás Adrienn habilitációs előadásai
Sophianum 108
29.
2025. jan.
BTK
Severino-Varsányi Orsolya habilitációs előadásai
Sophianum 112
30.
2025. jan.
BTK
Online tájékoztató: gyógypedagógia alapszak
Zoom
18.
2025. febr.
BTK
Reneszánsz Kutatócsoport est – Magyar Shakespeare Bizottság
Danubianum 412
18.
2025. febr.
BTK
PPKE BTK HÖK x Szemeszternyitó Farsang
Doboz
További események
szechenyi-img-alt