Változások a pedagógiában – a pedagógia változása

2022.12.05.
2022. november 25-én a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Vitéz János Tanárképző Központ (VJTK) tudományos konferenciát rendezett az egyetem Óvó- és Tanítóképző Tanszék esztergomi épületében.

Az immáron hatodik alakalommal megrendezett tanácskozás Dr. Kozma Gábor, lelkiségi ügyekért felelős dékánhelyettes emelkedett hangvételű megnyitójával vette kezdetét, majd Dr. Szőke-Milinte Enikő a VJTK intézetvezető gondolatgazdag és problémaközpontú bevezetője indította el a rendezvényt. A több mint másfélszáz résztvevő  elsőként A családi életre nevelés tantervi szabályozása és a gyakorlatának aktuális kérdéseivel ismerkedettegy formabontóplenáris előadás keretében. Az előadok Bajorné Lobenwein Beáta mentálhigiénés szakember és Csapodi Zoltán, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium intézményvezetője párbeszédes formában mutatta be a családi életre való felkészítés elvi kérdéseit és iskolai megvalósításának gyakorlati formáit és nehézségeit.

Ezt követően került sor a Változások a pedagógiában – a pedagógia változása IV. című konferenciakötet bemutatására, amely a neveléstudomány gazdag és szétrágató világát dolgozta fel 52 tanulmány keretében. A VJTK szakmai munkatársainak szerkesztésében (Juhász Márta, Karainé Gombocz Orsolya, Mongyi Norbert) megjelenő kötetben a négy tematikai egységbe rendezve (Kisgyermekek pedagógiája, Tanítás, tanulás, fejlesztés, Felsőoktatás pedagógiája és Pedagógiai problémák egykor és ma) gyűjtötték össze a hazai és határon túlról érkezett tanulmányokat. A kötet meghatározó jellegzetessége a sokszínűség, amely mind a szerzők pedagógiai gyakorlata, mind a feldolgozott témák és kutatásmódszertani megoldások tekintetében kimutatható.

A konferencia a plenáris előadásokat követően  különböző szekciók keretében folytatta szakmai munkáját. A 12 szekció különböző témákat és tartalmakat érintett így többek között a kisgyermekkori neveléstől kezdődően a természet-, és társadalomtudományi oktatás, a tanulásmódszeran, idegennyelv-, és a digitális pedagógia elméleti és gyakorlati problémái mellett, a művészeti és hitéleti nevelés aktuális kérdései is napirendre kerültek. A szekciók keretében elhangzott közel 100 előadás számos új és innovatív pedagógiai kutatást és fejlesztést mutatott be különböző prezentációs technikák alkalmazásával. Az előadásokhoz kapcsolódóan a pedagógusképzés elismert hazai szakemberei és számos napi gyakorlatot folytató óvodai szakember, tanító és szaktanár vitatta meg a nevelés és oktatás világának pedagógiai kérdéseit, kihívásait. A konferencia résztvevői a pedagógusképző intézmények oktatói, az iskolai gyakorlatban tevékenyen részt vevő pedagógusok, intézményvezetők, a Pázmány jelenlegi és volt hallgatói valamint a határon túli képzőintézmények oktató voltak. A szakmai és emberi találkozásokban, az innovációban, a problémamegoldásban ragadható meg a konferencia kapcsán kialakult szakmai műhely vonzereje. A késő délutáig tartó színes, gazdag és változatos program amellett, hogy minden résztvevő számára széleskörű szakmai tájékozódási lehetőséget nyújtott, egyben jól mutatta a VJTK szakmai és szervezőmunkájának eredményességét.

Fényképek →

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt