Változások a pedagógiában – a pedagógia változása

2022.12.05.

Az immáron hatodik alakalommal megrendezett tanácskozás Dr. Kozma Gábor, lelkiségi ügyekért felelős dékánhelyettes emelkedett hangvételű megnyitójával vette kezdetét, majd Dr. Szőke-Milinte Enikő a VJTK intézetvezető gondolatgazdag és problémaközpontú bevezetője indította el a rendezvényt. A több mint másfélszáz résztvevő  elsőként A családi életre nevelés tantervi szabályozása és a gyakorlatának aktuális kérdéseivel ismerkedettegy formabontóplenáris előadás keretében. Az előadok Bajorné Lobenwein Beáta mentálhigiénés szakember és Csapodi Zoltán, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium intézményvezetője párbeszédes formában mutatta be a családi életre való felkészítés elvi kérdéseit és iskolai megvalósításának gyakorlati formáit és nehézségeit.

Ezt követően került sor a Változások a pedagógiában – a pedagógia változása IV. című konferenciakötet bemutatására, amely a neveléstudomány gazdag és szétrágató világát dolgozta fel 52 tanulmány keretében. A VJTK szakmai munkatársainak szerkesztésében (Juhász Márta, Karainé Gombocz Orsolya, Mongyi Norbert) megjelenő kötetben a négy tematikai egységbe rendezve (Kisgyermekek pedagógiája, Tanítás, tanulás, fejlesztés, Felsőoktatás pedagógiája és Pedagógiai problémák egykor és ma) gyűjtötték össze a hazai és határon túlról érkezett tanulmányokat. A kötet meghatározó jellegzetessége a sokszínűség, amely mind a szerzők pedagógiai gyakorlata, mind a feldolgozott témák és kutatásmódszertani megoldások tekintetében kimutatható.

A konferencia a plenáris előadásokat követően  különböző szekciók keretében folytatta szakmai munkáját. A 12 szekció különböző témákat és tartalmakat érintett így többek között a kisgyermekkori neveléstől kezdődően a természet-, és társadalomtudományi oktatás, a tanulásmódszeran, idegennyelv-, és a digitális pedagógia elméleti és gyakorlati problémái mellett, a művészeti és hitéleti nevelés aktuális kérdései is napirendre kerültek. A szekciók keretében elhangzott közel 100 előadás számos új és innovatív pedagógiai kutatást és fejlesztést mutatott be különböző prezentációs technikák alkalmazásával. Az előadásokhoz kapcsolódóan a pedagógusképzés elismert hazai szakemberei és számos napi gyakorlatot folytató óvodai szakember, tanító és szaktanár vitatta meg a nevelés és oktatás világának pedagógiai kérdéseit, kihívásait. A konferencia résztvevői a pedagógusképző intézmények oktatói, az iskolai gyakorlatban tevékenyen részt vevő pedagógusok, intézményvezetők, a Pázmány jelenlegi és volt hallgatói valamint a határon túli képzőintézmények oktató voltak. A szakmai és emberi találkozásokban, az innovációban, a problémamegoldásban ragadható meg a konferencia kapcsán kialakult szakmai műhely vonzereje. A késő délutáig tartó színes, gazdag és változatos program amellett, hogy minden résztvevő számára széleskörű szakmai tájékozódási lehetőséget nyújtott, egyben jól mutatta a VJTK szakmai és szervezőmunkájának eredményességét.

Fényképek →

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt