Vasárnap az 1956. október 23-i forradalomra, valamint a köztársaság 1989-es kikiáltására emlékezünk mi is, pázmányos bölcsészek, diákok és munkatársak

2022.10.21.
 

Az alábbi megemlékezésünk mai szemmel tekint vissza az 1956-os eseményekre, és olyan helyszínekre is, ahol naponta megfordulunk. 2022-re a Bölcsészkar teljesen átköltözött a Duna-partra, a Műegyetem Z épületébe. Mostanra éppen abban a műegyetemi környezetben találtunk új otthonra, ahonnan - a mellettünk lévő épületekből – elindították az akkori egyetemisták a megmozdulásokat.


Ismerjük 1956. október 23. műegyetemi eseményeit:
„Az egyetemen nem volt rendes tanítás. Délutánra a hallgatóság tüntetését végül a pártvezetőség az utolsó pillanatban engedélyezte. A Műegyetem udvaráról induló felvonuláshoz egyre többen csatlakoztak, a hallgatók röplapokat osztogattak, és némán, jelszavak nélkül vonultak.”

Műegyetemi hallgatók 1956. október 23-án az egyetem udvaráról jönnek ki, talán azon a kapun, ami a mai Z épülettel, vagyis a Danubianummal szemben van

Az 1956-os események részletesebb összefoglalása ITT olvasható a Műegyetem honlapján. Ebből idézünk:

„Az egyetemen 1956. október 22-én tartott diák nagygyűlés fogalmazta meg a később a nép széles körében elfogadott követeléseket, amely a forradalom politikai programját képezte.

Másnap, október 23-án délelőtt a műegyetemi hallgatók több ezer példányban sokszorosították ezeket a pontokat és terjesztették szét a városban. A Műegyetemről indult október 23-án délután az a lengyel munkásokkal szolidaritást vállaló néma tüntetés, amelyet még aznap este a Sztálin-szobor ledöntése, a Rádió ostroma és a szabadságharc kitörése követett. 1956. november 4-ig a Műegyetem fontos szervező-elosztó központként működött, a szervezett formában létrehozott Nemzetőrség pedig szerte a városban rendfenntartó feladatokat látott el. A forradalom és szabadságharc leverése után csak 1957 februárjában indult újra az oktatás.”

(Forrás: BME honlapja: https://www.bme.hu/1956_tortenete )

 

A Kossuth-címerrel díszített Szent Imre szobor a romos Móricz Zsigmond körtéren, jobbra a Fehérvári út torkolata

A Móricz Zsigmond körtéren a szabadságharc napjaiban alig néhány perc távolságra készült ez a fotó a Műegyetemtől, így a mi mostani Danubianum épületünktől. Mi a BTK-n most hoztuk létre a Szent Imre Kört és indítottuk a szobortól néhány lépésre lévő Bartók Béla úti Szent Imre Kápolnában a szerdai Szent Imre-miséket, ezzel is folytatva az egyetemi ifjúság tehetségnevelésének éppen száz éves nagy programját. A szobor ma is ezt hirdeti, és ezért sem volt abban akkor semmi különös, hogy 1956-os fiatalok éppen Szent Imrére, az ifjúság védőszentjére bízták a Kossuth-címert.

A Kossuth téren függetlenséget követelő mintegy kétszázezres tömegből ezrek vonultak tovább a Magyar Rádió épülete elé, a tizenhat pontból álló követelésük felolvasása céljából. Az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) azonban megakadályozta az épületbe való bejutást. Gerő Ernő pártfőtitkár este 8 órakor elmondott rádióbeszédében csőcseléknek titulálta a tüntetőket és gyakorlatilag harcot hirdetett ellenük. A rádióbeszéd olaj volt a tűzre, felbőszítette a Sztálin-szobornál gyülekező, egyre duzzadó tömeget. A diktátor szobrát este fél 10-kor ledöntötték a tüntetők.

A Magyar Rádiónál a tüntetők ahelyett, hogy meghátráltak volna, különböző rigmusokat, jelszavakat kezdtek skandálni, mire válaszul az ÁVH a tömegbe lőtt. A fegyvertelen fiatalokra támadókkal egyet nem értő magyar katonák egy része átállt a tüntetők oldalára, és ellátták őket fegyverrel, hogy megvédhessék magukat. Itt számosan váltak a harcok áldozatává. A Rádió épülete 24-én hajnalban került a felkelők kezére.

 

A Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épülete szétlőtt ablakaival 1956-ban

A Bródy Sándor utcát keresztezi a Szentkirályi utca, ami a Mikszáth Kálmán térre fut ki, így pázmányosként számunkra otthonunk ez a környék, és majd néhány év múlva felújítva, átépítve ránk lesznek bízva ezek a történelmi épületek, így az 1956-os hagyományokat is nekünk kell ápolnunk.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc kapcsán is tisztelettel kell fordulnunk Mindszenty József bíboroshoz, akinek boldoggá avatási eljárása jelenleg folyamatban van a Vatikánban.

 

Mindszenty József bíboros a kiszabadítása után tartott sajtókonferencián (november 1.)

A hercegprímás életét különleges módon jellemzi az egyházához és népéhez való hűség, a keresztény hit védelme, a felelősség- és áldozatvállalás, és ez a ragyogó életpélda ma is nagyon sokakat megérint, inspirál. 

Az Új Ember 2022. október 23-i száma 8-9. oldalán emlékezik az 1956-os forradalomra és szabadságharcra, ennek híre a képre kattintással elérhető.

 

 

 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt