Nemzetközi és Politikatudományi Intézet

Intézetvezető: Dr. Kántor Zoltán egyetemi docens, PhD

Szakfelelős: Dr. Salát Gergely egyetemi docens, PhD, dr. habil.

Titkárság: 1111 Budapest, Bertalan Lajos u. 2. 601-es szoba (A telephely térképen IDE kattintva tekinthető meg.)

Telefon: +36 1 327 5918/4120, 4121, 4160 mellék

E-mail: nemzetkozi@btk.ppke.hu

 

Mit kell tudnom a Kelet-Ázsia tanulmányok mesterképzésről? 

A Kelet-Ázsia tanulmányok mesterképzés célja olyan szakemberek képzése, akik jól eltájékozódnak a tágabb értelemben vett Kelet-Ázsia politikai, gazdasági, társadalmi, kulturális folyamataiban, ismerik a nemzetközi kapcsolatok, a nemzetközi jog és a közgazdaság alapjait, beszélnek kínaiul, és ismereteiket a gyakorlatban is tudják hasznosítani.

A képzés három fő blokkból áll:

1) A kelet-, dél- és délkelet-ázsiai országok történelme, politikai rendszere, társadalmi, gazdasági és kulturális sajátosságai, kül- és belpolitikájuk, nemzetközi kapcsolataik, helyük a világban;
2) A nemzetközi kapcsolatok, jog, közgazdaságtan alapismeretei, kutatásmódszertan, írás- és előadói készségek (ezen órák közösek a nemzetközi tanulmányok mesterszakkal);
3) Kínai nyelv (két csoportban, kezdő vagy középszintről indulva). A képzés során javasolt legalább egy félévet valamely ázsiai országban tölteni, erre számos ösztöndíj kínál lehetőséget. A képzés négy féléves, s elsősorban olyan gyakorlati ismereteket kínál, amelyekre a munkaerőpiacon nagy igény mutatkozik. 

 

Tantervek →

 

Szakképzettség megnevezése

okleveles Kelet-Ázsia elemző

Képzési idő

4 félév

Munkarend

nappali

A képzésről

A szak célja olyan magasan kvalifikált, széles társadalomtudományi műveltséggel rendelkező szakemberek képzése, akik képesek Kelet-Ázsia, mint régió és az egyes országok nemzetközi életben betöltött helyének, szerepének értelmezésére, ismerik a nemzetközi viszonyok elméleti és gyakorlati összefüggéseit. Történeti, társadalomtudományi és szakmai műveltségük analitikus és szintetizáló gondolkodásra képesíti őket. Tárgyi tudásuk alkalmassá teszi őket a gazdasági, politikai folyamatok megértésére, előrejelzésére. Magas szintű nyelvi felkészültségük lehetővé teszi számukra a források feldolgozását és elemzését. A végzett hallgatók ismerik és értik a térség fejlődési tendenciáit.  Megszerzett ismereteik birtokában alkalmasak tanulmányaik doktori képzés keretében történő folytatására.

A felvétel feltételei

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a bölcsészettudomány képzési területről a keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak indológia, japán, kínai, koreai, mongol, tibeti szakiránya; a társadalomtudomány képzési területről a nemzetközi tanulmányok alapképzési szak.

Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá: a társadalomtudomány képzési területről a politológia, a szociológia, a társadalmi tanulmányok, a kulturális antropológia, a kommunikáció- és médiatudomány, a gazdaságtudományok képzési területről az alkalmazott közgazdaságtan, a gazdaságelemzés, a gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés, a közszolgálati, a gazdálkodási és menedzsment, a nemzetközi gazdálkodás, a turizmus-vendéglátás, a bölcsészettudomány képzési területről a történelem és a hitéleti képzési területről a buddhista tanító alapképzési szak valamint azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.

Mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma legalább 60 kredit a hallgató korábbi tanulmányai szerint az alábbi területekről:
társadalomtudományi alapismeretek: szociológia, pszichológia, filozófia, antropológia, pszichológia,
jogi-igazgatási ismeretek: közjogtudomány, alkotmánytan, közigazgatástan, közpolitika, gazdasági jog,
gazdasági ismeretek: közgazdaságtan, makro-, mikroökonómia, vállalatgazdaságtan, pénzügytan,
politikatudományi ismeretek: politikai gondolkodás, politikatörténet, nemzetközi tanulmányok, történeti, kulturális és nyelvtudományi ismeretek, gazdaság-, társadalom- és kultúrtörténeti ismeretek, nyelvtudományi, filológiai ismeretek.A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgató a korábbi tanulmányai alapján legalább 30 kredittel rendelkezzen. A hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni.

Felvételi vizsga

A szóbeli felvételi vizsga témaköreiről a Kínai Tanszék oldalán olvashat, itt.