A maximum a minimum számára

2022.11.03.
Zajácz Bence, kick-box aranyérmes szabad bölcsész hallgatónk

Zajácz Bence aranyérmet szerzett kick-box kategóriában a nyári Európai Egyetemi Játékokon. Másodéves szabad bölcsész hallgatónk igazi reneszánsz ember, aki a testi és szellemi építkezést egyformán fontosnak tartja.

Miért választottad a Pázmányt és a szabad bölcsész szakot, a filozófia szakirányt?
Korábban is érdeklődtem a filozófia iránt és szerettem volna komolyabban is foglalkozni vele. A Pázmányról meggyőző véleményeket hallottam ismerőseimtől, ezért jelentkeztem ide.

Hogyan kezdtél sportolni?
Több mint tíz éve járok különböző küzdősport egyesületekbe. Általános iskola első osztályában karatézni vittek el a szüleim, majd egy év után váltottam kick-boxra és azóta azt töretlenül űzöm versenyszerűen is. Az évek során belekóstoltam a vívásba, a kung fuba és a birkózásba is, de ezek nem fogtak meg annyira. A kick-boxos éveim során számos világkupa és magyar bajnoki címet szereztem, legkiemelkedőbb eredményeim a 2019-es Utánpótlás Európabajnokság 1. helyezése illetve a 2021-es Felnőtt Világbajnokság 3. helyezése.

Hogyan tudod összeegyeztetni a sportot az egyetemmel?
Elég nehéz egyszerre csinálni mindkettőt, főleg azért, mert két nagyon különböző dolog és nehéz az egyikből a másikba váltani. A legnagyobb problémát az idő okozza, például az idei legnagyobb verseny, az Európa Bajnokság és az arra való intenzív felkészülés novemberben lesz a harmadik félévem alatt. Tavaly azonban hasonló körülmények között végeztem el viszonylag sikeresen az első félévemet, tehát remélem ez idén is sikerülni fog.

Hogyan élted meg az Európai Egyetemi Játékokat? Számítottál az aranyéremre?
Az Európai Egyetemi Játékok, melyet idén Lengyelországban rendeztek, számomra hatalmas élmény volt, talán az eddigi kedvenc versenyem. Még soha nem voltam olyan rendezvényen, ahol ilyen sok sport egyszerre szerepel, és így ennyi élsportolóval találkozhat az ember. Remek kikapcsolódás volt például a meccseim után belenézni a 3x3-as kosármeccsekbe vagy a strandröplabdába. Emellett különböző rendezvények biztosították, hogy az egyetemisták este se unatkozzanak, ez egy külön bája egy ilyen típusú megmérettetésnek. Az aranyérem a részemről elvárható eredmény volt, miután nemcsak az egyetemisták körében, de a felnőtt mezőnyben is világszínvonalon kick-boxoztam.

Egyébként ki indulhat az Európai Egyetemi Játékokon?
Tudtommal az egyetemi hallgatói viszonyon kívül semmi különösebb megkötés nincs arra vonatkozóan, hogy ki indulhat ezen a versenyen. Ezúttal is szeretném megköszönni a Pázmánynak, hogy egyáltalán ezt lehetővé tette nekem, amiért hallgatója vagyok és hogy támogatta a versenyzésemet Lengyelországban.

Melyik filozófus gondolkodásmódja áll hozzád a legközelebb?
Sok filozófus munkásságával megismerkedtem már, persze egyiknek sem ismerem egész mélységében a rendszerét és minden egyes tételét. De aki ezek közül a legmeghatározóbb számomra, az Arthur Schopenhauer.

A felkészülés és a tanulás mellett mikor jut időd a pihenésre? Hogyan tudsz kikapcsolódni?
Igyekszem időt szakítani a kikapcsolódásra is és a barátaimmal jól érezni magam. Viszont, ahogy egy nagyobb versenyre kell felkészülni, amire tavaly is volt példa a világbajnokság miatt, el kell kezdenem ingázni az egyetem és az edzőtábor között. Ilyenkor a szabadidőmet szívesebben töltöm pihenéssel mintsem szórakozással, mert ez fizikailag és szellemileg is lemerít.

Idén te is elnyerted a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat. Mihez nyújt segítséget ez az ösztöndíj?
Rendkívül megörültem az ösztöndíjnak, mivel tisztában vagyok vele, hogy kevesen kapják csak meg és számomra egy elég jelentős összegről van szó. Mindenképpen motivál arra, hogy továbbra is maximumra törekedjek tanulmányaimban és a sportban is.

Az interjút Juhász Zsófia Vanessza készítette.

Események

16.
2025. jan.
BTK
Rövidített igék – Műhelykonferencia Illyés András munkásságáról
Sophianum 108
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt