Jancsó András

2020.01.13.

Jancsó András a szabadbölcsész BA képzés elvégzése után mesterképzésén is filozófiával foglalkozott, ötvözve azt a politikával. Számtalan ösztöndíjat kapott kiváló tudományos teljesítményéért, ezek mellett azonban a közösségvállalásra is marad ideje.

Miért filozófiát választottál a gimnázium elvégzése után?
Budapest legrégebbi középiskolájába, az 1687-ben alapított Egyetemi Katolikus Gimnáziumba volt szerencsém járni. Itt a matematika-fizika-történelem és filozófia szakos Keszey Balázs tanár úr kiválósága és a filozófia iránti elkötelezettsége ösztönzött, hogy érdemes lenne a filozófiával egyetemi szinten is foglalkozni. A tanár úr nyári olvasmánylistái - A Karamazov testvérektől Karl Jaspersig - csak erősítették ebbéli elhatározásomat, úgyhogy végzősként már egyértelmű volt, hogy hova szeretnék jelentkezni.

Szabad bölcsészetre jártál BA-ra, majd politológia MA-t végztél a Pázmányon. Megtaláltad a két terület közti kapcsolatot?
Ugyan filozófia mesterképzésen szerettem volna tanulmányaimat folytatni, de sajnos a BA-MA váltás évében, pont nem indult el a képzés... A politikatudomáy MA viszonylag kézenfekvő opció volt, mivel a politikafilozófia talán legfőbb érdeklődési területemnek számít. Politikafilozófiai témából szakdolgozatam alapképzésen, mesterszakosként politikafilozófiai témával OTDK-ztam és MA szakdolgozatomban is hasonló területtel foglalkozom. A váltást segítette, hogy többek mellett Nyirkos Tamás tanár úr kurzusai a politikai gondolkodás olyan perspektíváit villantják fel, amelyek egészen egyedülállóak.

Rendkívül aktív és kiemelkedő szerepet vállaltál a hallgatói életben. Mi motivált ebben?
A közösségvállalás, a közösségért való vállalás azt gondolom - ahogy egy kedves barátom fogalmazott -, egy katolikus egyetemen nem csak lehetőség, hanem egyfajta kötelesség is. A motiváció tehát, elsősorban az, hogy valami többet tegyen az ember a saját környezetért. A kari hallgatói érdekképviseletben ez a hallgatótársak tanulmányi, szociális vagy egyéb ügyeinek a segítése az olykor végeláthatatlannak tűnő egyetemi bürokrácia útvesztőiben, ami nem mindig könnyű. Szerencsére olyan kiváló társakkal dolgozhattam együtt, mint Lengyel Nóra vagy Fekete Balázs, akik alelnökként segítették munkámat, de említhetném Pálfalvi Noémit és Dallman Kristófot is, akik több éve aktív szerepet vállalnak, hogy akár konfliktusokat is vállalva képviseljék a hallgatói érdekeket.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájában tudományszervezésért és kutatásért felelős elnökségi tagként igyekszem segíteni a szervezet munkáját. Igazán megtisztelő és motiváló, hogy olyan Pázmány BTK-s elődök nyomdokába léphettem, mint Kucsera Tamás Gergely, aki jelenleg a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára vagy Schőberl Márton, kultúrális diplomáciáért felelős helyettes államtitkár.

Ezen elfoglaltságaid mellett rendszeresen publikálsz és konferencia előadásaid is vannak. Mi az a kutatási terület, vagy téma, amely igazán érdekel?
Ahogy említettem, legfőbb érdeklődési területem a politikafilozófia. Jelenleg Joseph Ratzinger - a későbbi XVI. Benedek pápa - politikai gondolkodásval foglalkozom. Ehhez kapcsolódóan a közelmúltban elhunyt Ernst-Wolfgang Böckenförde által felállított tétel nyomán a szabadelvű állam morális dilemmáinak kérdése áll vizsgálódásaim fókuszában.

2013 óta két külföldi ösztöndíjat is elnyertél. Egyet Berlinbe, egyet pedig Groningenbe. Mit csináltál ezekben a városokban?
Mindkét helyre Campus Mundi Ösztöndíjjal volt lehetőségem eljutni. Berlinben résztvettem a Collegium Hungarcium Berlin Incubtor programjában, de elsősorban a Staatsbibliothek zu Berlin egyedülálló könyvgyűjteményében kutattam olyan primer forrásokat, amelyek nem csak magyarul nem elérhetőek, de németül is igazán ritkaságok.
Groningen, Hollandia második legnagyobb egyetemvárosa, töbezer külföldi hallgatóval, végtelen sokszínűséggel. Hatalmas élmény volt megtapasztalni egy professzionálisan szervezett és felszerelt egyetemi infrastruktúrát, ami itthon is példaértékű lehetne. Bár a kollégiumi helyzet hasonló Budapesthez, így én is 20 kilométerről ingáztam, ami azonban lehetővé tette, hogy a februári "gyönyörű időben" a hollandok biciklitudatosságát is megéljem. Alapvetően itt a szekuláris államra vonatkozó kutatásaim, tanulmányaim elmélyítésére nyílt lehetőség.

Az ösztöndíjak mellett számos kitüntetést és díjat is magadénak tudhatsz, többek között kétszer nyerted el a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat, a Pro Vinea Domini díjat, a Morus Szent Tamás díjat, a Kopits Imre Ösztöndíjat, valamint 2017-ben OTDK I. helyezést szereztél a Társadalomtudományi szekcióban.
Nagy megtiszteltetésként éltem meg 2017-ben, hogy az Egyetem egyik legnagyobb elismerését – a Kopits Imre Ösztöndíjat – személyesen vehettem át a nemzetközi elismertségnek örvendő Kopits György úrtól. Az OTDK-n szerzett első helyezésem, a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjak, valamint az Új Nemzeti Kiválósági Program mind megerősítették bennem, hogy mentoraim terelgetése mellett jó úton haladok a tudományos életben. Különösen fontosnak tartom az egyensúly megtalálást, hogy az ember szakmai, tudományos élete párhuzamosan haladjon a közéleti tevékenységével.

Mivel foglalkozol szabadidődben? Marad még időd egyéb elfoglaltságokra?
Örömmel focizom egy-két sörmeccs erejéig az 'Öregfiúk SE' elnevezésű kiváló csapatban, melyet jelenlegi és volt BTK-s kollégák alkotják, de egy jó regény, vagy egy izgalmas sorozat is mindig le tud kötni.


Az interjút Makaró Bettina készítette.

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt