Nem áll távol a bölcsész képzettség az üzleti élettől

2015.10.21.

Piarista diákként gondolom fel sem vetődött más, csak a Pázmány. Ráhibáztam?
Nem volt kötődésem családi vagy baráti vonalon semmilyen egyetemhez, értékrendi alapon pedig a Pázmánynak volt egyértelmű megkülönböztető előnye. Tehát csak ide jelentkeztem.

Milyen emlékezetes élményeket tudnál felidézni az egyetemi évekből?
Kicsit hőskorszakos feeling, Budapesten a Ménesi úton voltak nyelvórák, Piliscsabán alapvetően a régi lerobbant épületekben tanultunk még, folyamatosan óriási sár volt és ezzel együtt (vagy emiatt?) összetartó társaság, mindenki-mindenkit ismert. Jó volt tanúja lenni a fizikai építkezésnek, tapintható volt az egyetem szellemi és infrastrukturális kiépülése. Kedves emlék a funkciótlan, volt orosz szauna romos épületében rendezett koszovói fotókiállításom is.

1997 és 2002 között jártál a Pázmányra, kommunikáció szakra. Ha jók az információink, nagyon vonzott a fotózás, filmezés akkortájt. Mi maradt ebből a vonzalomból?
Nem csak vonzott, hanem egészen komolyan műveltem. A gimnáziumban Wettstein tanár úr az audiovizuális szakkörén keresztül fertőzött meg. Madarász Istivel több filmen is dolgoztunk együtt, külföldön is készítettem fotósorozatokat. Jelenleg sajnos nincs tere az életemben ennek, de a gyerekeimet azért nagy örömmel fotózom.

Kik voltak rád a legnagyobb hatással az egyetemen?
Maróth Miklós a lenyűgöző tudásával és tekintélyével, Péterffy András, aki a vizuális kultúra tantárgyat egyedi módon adta elő, Kincses Károly a művészeti látásmódjával, Dér András a megragadó egyéniségével.

Viszonylag kevés példát tudunk arra felhozni, hogy valaki bölcsész végzettséggel ilyen karriert fusson be az üzleti életben. Sejtetted már az egyetem alatt is, hogy nem egy klasszikus bölcsész hivatással fogod keresni a kenyeredet?
Miért, mi a klasszikus bölcsész hivatás? Nem tudtam az egyetem alatt még, hogy mi lesz a hivatásom, az egyetemi évek elején még egyértelműen a fotózást és filmezést gondoltam a pályámnak. Aztán Koszóvóban dolgoztam haditudósítóként és ehhez köthető a fordulópont.
Csak felületes megközelítés alapján áll távol a bölcsész képzettség az üzleti élettől, hiszen olyan életszemléletet ad, amely által megtanuljuk, hogy a megfelelő tudás hol áll rendelkezésre. Ez számomra a vezetői hozzáállás is, igyekszem megtalálni a magas szakmai színvonalon dolgozó társakat, akik legjobb tudásukkal segítik a cégeink fejlődését. A kiváló szakemberek által én is tudok növekedni szaktudás tekintetében, hiszen a folyamatos fejlődést nagyon fontosnak tartom.
A vezetés régóta végigkíséri az életemet, közösségben, iskolában megtaláltak ezek a feladatok, ahogy az első munkahelyemen is az élet úgy hozta, hogy rövid időn belül vezető lettem.

Ha jól tudjuk, nem a Portus Buda volt az első üzleti próbálkozásod?
Nem nevezném próbálkozásnak, negatív üzenete van ennek a szónak, inkább cselekszem.
Az egyetemen megismert Eszter Elemér barátommal már a PBG megalapítása előtt is dolgoztunk együtt. Először egy albumba készítettük a képeket és adtunk ki, ebből a projektből nőtt ki az EsterCom integrált kommunikációs ügynökség. Majd tetőtérbeépítéseket terveztünk, de itt a siker elmaradt. A budai vár oldalában található Szabó Ilonka utcában értük el azt a sikert, amely megerősített minket abban, hogy az ingatlanfejlesztés területén van keresnivalónk.

A Portus Buda Group Zrt. igazgatótanácsának tagja és vezérigazgatója vagy, ahogy a weblapotokon olvasható: a cégcsoport szintű folyamatok kialakítása, bevezetése és működtetése a feladatköröd. A cégcsoportba jelenleg ingatlanfejlesztéssel, vagyonkezeléssel, kockázatitőke-kezeléssel, és kommunikáció-marketinggel foglalkozó cégek tartoznak. Feltételezhetően sokszor felvetődik benned, hogy miért csak 24 órából áll egy nap. Hogy bírod a tempót?
Jól, köszönöm. Kétségtelen, hogy nagy kihívás jól csinálni, hiszen állandóan jelen kell lenni éberen, óriási információmennyiséget kell feldolgozni, több iparágban, sokféle szakértővel kell együttműködni. Emellett határozottan kell meghúzni a magánélet határait, hiszen a saját vállalkozás, a hivatás, saját ügy” végtelen időt követelne meg.

Mik a legnagyobb kihívások egy ilyen méretű cégcsoport vezetésénél?
Szerencsések vagyunk, mert az aktuális kihívásaink a növekedésből adódnak: munkatársaink száma duplájára nőtt az elmúlt egy évben, és a vállalati kultúra, sajátos szemléletmódunk átadása nagy feladat. Érdekes feladat az egyensúly megteremtése a baráti légkör és az üzletiesség, hatékonyság között. Kihívás a finanszírozás is, hiszen a bevételeink érkezése nem olyan automatikus, mint ahogy havonta a kiadások jelentkeznek, valamint eladósodás nélkül szeretnénk fenntartani a cégeink működését és növekedését. Mindemellett az állandó változást szeretjük, mert dinamikát hordoz magában, a fejlődés és jobbítás lehetőségét.

A Portus Buda Group missziója az értékteremtés – ez a vállalkozásotok egyik alaptézise. Hogyan valósul ez meg a mindennapi munka során?
Egyik cégünk sem végez olyan tevékenységet, ami nem értékteremtő. Kizárólag pénzszerzési céllal mi nem tudunk üzletelni. Ezt megerősítő múltbeli tapasztalat, hogy ami nem értékteremtő, az nem is megy nekünk olyan jól.
Ami anyagi eredményt termelünk vállalkozásainkkal, az sok esetben a megbízó vagy tulajdonostárs szerzetesrendet, és az ő társadalmat szolgáló tevékenységét támogatja.

Mely projektjeitekre vagy a legbüszkébb?
Servitor Pro Multis Kft., azaz sokakért szolgálni: tisztán nonprofit vállalkozásunk, amit a négy nagy magyarországi férfi szerzetesrenddel alapítottunk a szerzetesrendek és történelmi egyházak intézményeinek önfenntartó működését támogatandó. A cég többek között ma együttműködési és kommunikációs felületet biztosít ezen intézmények vezetőinek, valamint például energiát szerez be nekik, és ezzel évi százmillió forint nagyságrendű megtakarítást eredményez.
A Duna-parti Piarista Központ két felső szintjén építettük meg Budapest legjobb irodáit”, büszke vagyok arra, hogy egy üresnek és középtávon kihasználatlannak tervezett ingatlanrészből nagyon magas színvonalú, kezdetek óta 100%-os kiadottságú irodát hoztunk létre, ami anyagilag hozzájárul a tulajdonos szerzetesrend és intézményei működéséhez.
A PBG FMC Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. megalapítása és az eddig lebonyolított három milliárd forintnyi befektetés az elmúlt két év nagy eredménye, de számomra legalább ekkora siker a Boldogasszony Konyhája Kft. megalapítása és működése.

Házas vagy, négy gyermek édesapja. Hogyan tudod összeegyeztetni a munkát a családdal? Ha hazaérsz, teljesen el tudod felejteni a munkahelyi megoldandó ügyeket?
Jelen életszakaszomban mindkét területen nagy a nyomás, kicsik a gyerekek és a cégben sem vagyok még teljesen nélkülözhető, de tisztában vagyok azzal, hogy ez a befektetett energia nem hiábavaló.

Az interjút készítette: Bognár Eszter

 

Mikor jártál a Pázmányra? 1996–2002

Szak(ok): kommunikáció (művészettörténet két év)

Jelenlegi hivatás: cégvezető – www.portusbudagroup.com

Család: négy gyermek

Hobbi: túrázás, tenisz, futás, lövészet – de sokkal kevesebb időt tudok szánni rájuk mint szeretnék

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt