Pázmányosnak lenni igazi életérzés

2015.11.20.
Két különböző tudományterületen való jártasságot, és megszámlálhatatlan élményt kaptam az egyetemtől – tudtuk meg Fejes-Vékássy Lilitől, aki az idén köztársasági ösztöndíjat szerzett és OTDK első helyezést ért el.

A pszichológia szak az egyik legnépszerűbb szak jelenleg, és nem csak a Pázmányon. Mennyire volt nehéz bejutni a pázmányos képzésre?
Azt hiszem, legyen az a Pázmány, az ELTE vagy bármely hazai egyetem, pszichológia szakra bejutni sosem egyszerű. Én nem jelentkeztem máshová mesterképzésre, így nincs viszonyítási alapom, de annyi biztos, hogyha a BA-s záróvizsgára nem készülök fel jó alaposan, bajban lettem volna az írásbelin. Összességében szerintem, aki komolyan gondolja, bekerül.    

Van a családban is esetleg már pszichológus? Miért választottad ezt a területet?
Világ életemben valami olyan hivatást szerettem volna, ahol hasznosnak érezhetem magam, valamint az érzékenységem és a kreativitásom sem hátrány. Sokáig ezt a lehetőséget az orvosi pályában láttam – először állatorvosnak készültem, majd jöttek az emberek –, de idővel rájöttem, hogy műtét helyett én inkább csak beszélgetnék a páciensekkel. Így jött a pszichológia, és ugyan édesapám is pszichológus, ezt sosem éreztem előre kijelölt útnak. A szüleim mindig csak annyit mondtak, hogy a tanulás a legfontosabb. Arról, hogy pontosan mit is szeretnék tanulni, magam dönthettem, így kerültem a Pázmány történelem szakára az érettségi után. Rendkívül gazdag hat év volt, szerettem is nagyon, de nem az volt az én helyem. Viszont semmire nem cserélném el azt az időszakot, mivel a történészi látásmód olyan alapot nyújtott, amire később pszichológushallgatóként szilárdan építkezhettem.

Milyen speciális témákkal foglalkozol?
Jelenleg a médiapszichológia, konkrétabban pedig a közösségi oldalak pszichológiai szempontú vizsgálata az, amivel foglalkozom. Ezt egyébként egy teljesen ad hoc ötletnek köszönhetem. Az első műhelymunkámat Berta Judit tanárnőnél írtam, aki a témaválasztáskor arra biztatott minket, hogy járjunk nyitott szemmel, vegyük észre, hogy a téma néha „az utcán hever”. Mivel a selfie-zés akkor kezdett divatba jönni, arra gondoltam, érdemes lenne ezt a jelenséget tudományosan megvizsgálni, ha már ennyi ember csinálja. Mint utóbb kiderült, tényleg érdemes volt, OTDK I. helyezett pályamunka lett belőle. Azóta két másik műhelymunkát is írtam hasonló témában, a múlt félévtől kezdve pedig Berta tanárnő kutatócsoportjának tagjaként a digitális identitás vizsgálatában veszek részt.

Milyen élményeket tudnál kiemelni eddigi pázmányos pályafutásodból?
Elég hosszú – több mint kilenc éves – pályafutásom során két különböző tudományterületen való jártasságot, és megszámlálhatatlanul sok élményt kaptam az egyetemtől. A Pázmánynak köszönhetően ismertem meg a férjemet, életre szóló barátságokat kötöttem, fantasztikus helyeken, pl. Örményországban és Grúziában is jártam, átéltem nagyon boldog és nagyon szomorú pillanatokat, végezetül pedig megtanultam egy bizonyos módon látni a világot, azaz gondolkodni. Ezek nélkül biztosan nem lennék ma az, aki. Számomra Pázmányosnak lenni az életem része, igazi életérzés.

Gratulálunk a köztársasági ösztöndíjadhoz. A hallgatótársaid azóta több jegyzetet kérnek el tőled?
Köszönöm szépen! A csoporttársaim nagyon kedvesek, sokan gratuláltak az ösztöndíjhoz, kérdezgettek róla, hogy pontosan mivel is jár és hogyan kaptam meg. Jegyzet-fronton eddig nem érzékeltem változást. Talán majd vizsgaidőszakban… ;)

A pszichológia melyik ágával szeretnél a jövőben foglalkozni?
A pszichológia ún. humanisztikus irányzata érdekel a leginkább, amely ahelyett, hogy azt kutatná, mitől leszünk betegek, inkább arra keresi a választ, hogy mitől lehetünk egészségesek. Nekem ez a hozzáállás nagyon szimpatikus, és ezt szeretném megvalósítani a jövőbeli klienseimmel való munkámban is. Emellett mindenképp szeretném elkezdeni a PhD képzést, esetleg valamelyik szakképzést – valami azt súgja, továbbra sem fogok unatkozni.


Az interjút készítette: Bognár Eszter

 

Mikortól jársz a Pázmányra?

2006-tól kezdve, jelenleg is


Szakok:

  • Történelem BA (2006-2009)
  • Történelem MA (2009-2012)
  • Pszichológia BA (2011-2015)
  • Pszichológia MA (2015-)


Fontosabb szakmai állomások, (ösztön)díjak, kitüntetések: 

  • 2015/2016:  Köztársasági ösztöndíj
  • 2015: OTDK I. helyezés (XXXII. OTDK – Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekció, 2015. április 15-17., Debrecen)
  • 2015: Digitális identitás-kutatásban való részvétel, Berta Judit tanárnő vezetésével
  • 2014:  Az első tanulmány megjelenése (A terrorizmus története, háttere és az ellene való küzdelem. In: Kovács Bálint – Hakob Matevosyan (szerk.): Politikai krízisek Európa peremén: A Kaukázustól a Brit-szigetekig, Magyar Napló Kiadó, Budapest, 2014., pp. 93-107.)
  • 2013: Örményországi tanulmányút; előadás a Jereváni Állami Egyetemen (YSU) „Armenian Spaces of Memory in Budapest" címmel


Hobbi: Fényképezek, úszom, olvasok, utazom

 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt