Regős Mátyás

2019.10.30.
Regős Mátyás, osztatlan tanári szakos hallgatónk elnyerte a Pázmány BTK által alapított, kimagasló teljesítmény támogatása céljából létrehozott, kiemelkedő művészeti tevékenységért járó kari ösztöndíjat.

Tehetséges író, költő. A nemrégiben megjelent Patyik Fedon élete című novella- és versciklus egy "vers nélküli költő" életrajzi fikciója, amelyben a novellák is a prózaköltemények műfajával rokoníthatók.

Ha a Pázmányra gondolsz, mi jut először eszedbe róla?
Sok minden. Nemesi és Hegedűs tanár urak rettegett nyelvészeti kurzusai, a piliscsabai campus reggeli látványa a völgyben megülő ködben, az egyetemi focikupák szuper hangulata, meg egy-két nagyon fontos barátom, akiket az Egyetemnek is köszönhetek.

Miért a Pázmányt választottad?
Elsősorban írói ambícióim vittek a Pázmányra, hallottam Lackfi és Vörös tanár urak kreatív írás kurzusairól. Mire odaértem, Lackfi tanár úr már nem volt ott, ezt nemrégiben szóvá is tettem neki. Emellett az is szempont volt, hogy katolikus egyetemről van szó.

Mindig izgalmas kérdés, hogyan válik valaki íróvá. Minek hatására döntöttél úgy, hogy az írást választod?
Egyrészt mindig is írtam, kisgyerekkoromban szóban előadott kitalált történeteim mellett locsoló verseket, kamaszként szerelmes verseket. Állandó kényszerem volt az írás, azt mondják, ezt csak akkor érdemes csinálni, ha nem tudsz mást csinálni. Ez velem így van.

Mi a munkamódszered, hogyan állsz neki? Rögtön az elején tudod, hogy honnan hová? Vagy közben alakul az irány?
Mielőtt prózát írnék, mindig tudom, miről lesz szó, honnan merre halad a történet. Többnyire versírás előtt is ez a helyzet, de az kicsit bonyolultabb, az alkotáshoz szükséges felfokozott idegállapot kihozhat olyasmit is az emberből munka közben, amire nem gondolt volna. Emiatt tartom fontosnak, hogy időnként olvassuk újra korábbi szövegeinket, ismeretlen dimenziók és jelentések bontakoznak ki, nagyobb rálátást nyerünk dolgainkra. Ötlet pedig bárhonnan jöhet. Leggyakrabban kijelölöm, átgondolom, miről fogok írni, de megesik, hogy megjelenik egy szó, egy sor, ritka és áldásos esetben akár egy egész vers, amivel aztán dolgozni lehet.

Mi motivál a hétköznapokban?
Jó kérdés. Ami először eszembe jut, a kislányom. Meg az Evangélium. De biztosan hajt valamiféle bizonyítási vágy is, és a közlés, a mondás, az írás kényszere. Nehéz lenne nekem csöndben maradni.

Mik a terveid a jövőre nézve?
Szeptemberben leadtam első regényem kéziratát, ami remélem, előbb-utóbb megjelenhet. Hosszú távú, akár éveket felölelő tervem egy nagyregény megírása, amin fejben már dolgozom. Vértesi Feri zenész barátommal szeretnénk színpadra vinni Patyik Fedont új szövegekkel, dalokkal. Jelenleg a Fasori Evangélikus Gimnáziumban végzem tanítási gyakorlatom, ahol egész jól érzem magam, ez is érdekel, szívesen tanítok, de ez rengeteg időbe kerül. Foglalkoztat a továbbtanulás lehetősége is.

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
30.
2025. ápr.
BTK
Eurázsia Kerekasztal – Bandung '70 – Újragondolt el nem köteleződés
Danubianum
30.
2025. ápr.
BTK
ÖsszPÁZMÁNY
Doboz
07.
2025. máj.
BTK
Illik Péter habilitációs előadása
Danubianum 814
További események
szechenyi-img-alt