Fényképek →

Kutatások a cédrusok földjén

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem régészei 2012-ben kezdték meg libanoni kutatásaikat, melyeket azóta is helyi partneregyetemünk az Université Saint-Esprit de Kaslik szakértőivel végzünk. Az első ásatási helyszín az UNESCO Világörökség Qadísha-völgyben található középkori Dayr al-Salib barlangkolostor volt, ahol Dr. Grace Homsy-Gottwalles ásatásvezetése mellet régészeti feltárások és a páratlanul szép falképek kutatása is zajlott a Magyar Képzőművészeti Egyetemről érkezett kollégák közreműködésével. 2018-tól Dr. Hany Kahwagi-Janho társvezetése mellett a közös kutatások az észak libanoni Menjez településen található középkori vár dokumentálásával és feltárásával folytatódnak. A Johannita Lovagrend birtokaként Felicium néven ismert erődítés egy antik romokkal teli sziklasarkantyúra épült és egy nagy kiterjedésű erődített szuburbium is tartozott hozzá. A terepmunkák a lelőhely légifotózásával, valamint a geodéziai felméréssel kezdődtek, melyek alapján elkészült a vár teljes 3D-modellje és a lelőhely pontos alaprajza. A második szezon a vár és a szuburbium templomaiban nyitott szondákkal folytatódott. Régészettudományi Intézetünk kutatói és hallgatói az utóbbi években más középkori libanoni helyszíneken is bekapcsolódnak a régészeti munkákba.