Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Intézetvezető: Dr. Dobos István egyetemi tanár, DSc, dr. habil.
Szakfelelős: Dr. Dobos István egyetemi tanár, DSc, dr. habil.
Titkárság: 1111 Budapest, Bertalan Lajos u. 2. (A telephely térképen IDE kattintva tekinthető meg.)
E-mail: irodalom@btk.ppke.hu, nyelveszet@btk.ppke.hu
Mit kell tudnom a Magyar nyelv és irodalom mesterképzésről?
A mesterképzés négy féléve során hallgatóink professzionális képzést kapnak, amely során elmélyednek az irodalom működésének, a szövegek hatásmódjának témáiban. Ezeken túl sok olyan határterületre is betekintést nyernek, amelyek érintkeznek az irodalommal és más művészetekkel, illetve segítséget kapnak a szövegekkel foglalkozás napi munkájához. A képzésnek része sok gyakorlati kurzus az alkalmazott irodalom területéről is, hogy naprakészen és nagy hatékonyságú tudással lépjenek tovább hallgatóink. Nyelvészetből speciális és jól hasznosítható képzést kapnak kommunikációs készségük hatékony fejlesztése érdekében, illetve a nyelv és a táradalom sokrétű kapcsolatának témájában.
Szakképzettség megnevezése
okleveles magyar nyelv és irodalom szakos bölcsész
Képzési idő
4 félév
Munkarend
nappali/levelező
A képzésről
A mesterszak számos, a nemzeti kultúra, az irodalom, az anyanyelv kutatásával, a kutatási eredmények egy részének a közművelődés különböző fórumain és a nyelvi kommunikáció tág terein (nyelvtechnológia, fordítás, tolmácsolás) való közvetlen alkalmazásával, a korszerű nyelvi és irodalmi műveltség közvetítésével, kialakításával, népszerűsítésével olyan munkakörök eredményes betöltésére készít fel, amelyeknek mindennapi s magas fokú eszköze a nyelv. A mesterszakon végzettek feladata a nemzeti kultúra színvonalas képviselete, az irodalmi műveltség magas fokú terjesztése is.
Specializációk:
- állandóság és változás a nyelvhasználatban
- klasszikus magyar irodalom
- modern magyar irodalom
- régi magyarországi irodalom
A felvétel feltételei
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a magyar alapképzési szak.
Meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető: a bölcsészettudomány és a társadalomtudomány képzési területek alapképzési szakjai valamint azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.
A mesterképzésbe való belépéshez a korábbi tanulmányok szerint szükséges minimális kreditek száma 30 kredit amelyből nyelvtudomány legalább 10 kredit, irodalomtudomány legalább 10 kredit.
Felvételi vizsga
A magyar nyelv és irodalom mesterképzési szakra jelentkezők szóbeli felvételi vizsgát tesznek. Ennek témái: korábbi tanulmányok áttekintése, szakdolgozat rövid ismertetése, magyar szakos érdeklődés, motiváció, TDK-munka, lehetséges specializációválasztás.