Intézetvezető: Dr. Hidas Zoltán egyetemi tanár, PhD
Szakfelelős: Dr. Rosta Andrea egyetemi docens, PhD
Titkárság: 1111 Budapest, Bertalan Lajos u. 2. (A telephely térképen IDE kattintva tekinthető meg.)
Telefon: +36 70 661 8542
E-mail: szociologia@btk.ppke.hu
Mit kell tudnom a Mentálhigiénés családkonzulens mesterképzésről?
A szak mély pszichológiai és mentálhigiénés elméleti és gyakorlati tudást ad. Amellett, hogy a tanácsadói munkakörben használható módszertan elsajátítására képez, belekostól a terápiás jellegű eszközök alkalmazásába is (de nem terápiás munka végzésére jogosít fel). A képzés teret nyújt az önismeret fejlesztésére, illetve saját családi élmények feldolgozására. A képzés három félévében terephelyen elvégzett (60-60-120 órás) szakmai gyakorlatra van lehetőség végzett családkonzulens, családterapeuta kolléga mellett. A képzés érinti a családok rendszerszintű, életciklusbeli és transzgenerációs örökségek hátterű működését, ránéz a speciális családok működésére (egyszülős, mozaik, neurodiverz stb.) és nehezebb élethelyzetekre (családi traumák, veszteségek, abúzusok, erőszak stb.).
Tanterv
Szakképzettség megnevezése
okleveles mentálhigiénés családkonzulens
Képzési idő
4 félév
Munkarend
levelező
A képzésről
A képzés célja: olyan mentálhigiénés szemléletű családkonzultációt végző szakemberek képzése, akik a társadalmi intézményekben megjelenő családi problémák kezelése során a nemzetközi gyakorlatban már meghonosodott rendszerszemléletű családmegtartó és családközpontú szemléletmóddal járnak el. A leendő mentálhigiénés családkonzulensek képzésük során olyan elméleti és gyakorlati ismeretekre tesznek szert, amelyekkel felvértezve képesek az egyéni esetek tünetegyütteseinek felismerésére, a tünetegyüttes hátterében meghúzódó családi rendszerhatás elemeinek feltárására, elemzésére. Képesek az egyénekkel és családokkal végzett mentálhigiénés szemléletű tevékenységek végzésére; a családi diszfunkcionális működések kezelésére, korrekciójára; a személyi-, családi- és környezeti erőforrások feltárására és mozgósítására, kompetencia-határaikon belül.
A mentálhigiénés családkonzulens mesterszak kitüntetetten ajánlott és hasznos – a szociálpedagógia, szociális munka, pszichológia, óvodapedagógia, tanító, tanár, gyógypedagógia, konduktor, valamint egészségügyi gondozás és prevenció, ápolás és betegellátás alapképzésekben diplomát szerzett hallgatók számára – a családokra vonatkozó professzionális segítői kompetenciák, specifikus tudás és attitűd megszerzéséhez.
A felvétel feltételei
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
Teljes kreditérték beszámításával figyelembe vehető: bölcsészettudomány képzési területről a pszichológia, a társadalomtudomány képzési területről a szociális munka, a szociálpedagógia, a pedagógusképzés képzési területről a gyógypedagógia, az óvodapedagógus, a tanító, a konduktor alapképzési szak, az orvos- és egészségtudomány képzési területről az egészségügyi gondozás és prevenció alapképzési szak és szakirányai, ápolás és betegellátás alapképzési szak és szakirányai.
Meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető:
a társadalomtudomány, a bölcsészettudomány képzési terület és az orvos- és egészségtudomány képzési terület egészségtudományi alapképzési szakjai, továbbá: azok az alap és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.
A mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma legalább 30 kredit: a pszichológia, neveléstudományok és az egészségtudományok területéről.
A mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma legalább 60 kredit a pszichológia, neveléstudományok, egészségtudományok, társadalomtudományok területéről, amelyből legalább 15 kredit pszichológia és neveléstudományok és legalább 15 kredit az egészségtudományok területéről.
A mesterképzésbe való belépés feltétele a korábbi tanulmányok alapján legalább 15 kredit elismerése. A hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint kell megszerezni.
Felvételi jelentkezéshez csatolandó dokumentumok
Személyes hangvételű szakmai motivációs levél, fényképes szakmai önéletrajz, jelenlegi (korábbi) felsőoktatási intézményük Tanulmányi Osztálya által hitelesített igazolás eddig elvégzett tanulmányaikról, valamint a záróvizsga eredményét és alapképzési szakdolgozat eredményét igazoló dokumentumok, amennyiben a jelentkező a felvételi vizsga idején már rendelkezik velük.
Felvételi vizsga
Szóbeli szakmai beszélgetés a benyújtott dokumentumok alapján a személyes és szakmai motivációkról, eddigi tanulmányaikról, szakmai tapasztalataikról, érdeklődési körről és elkötelezettségről.