Klasszikus és Újlatin Nyelvek Intézete

Intézetvezető: Dr. Ádám Anikó egyetemi docens, PhD, dr. habil.

Szakfelelős: Dr. Dobos Károly Dániel egyetemi docens, PhD

Titkárság: 1111 Budapest, Bertalan Lajos u. 2. (A telephely térképen IDE kattintva tekinthető meg.)

E-mail: dobos.karoly@btk.ppke.hu

 

 

Szakképzettség megnevezése

okleveles Közel-Kelet szakember

Képzési idő

2 félév

Munkarend

levelező

A képzésről

A Modern Közel-Kelet Tanulmányok célja széles körű társadalomtudományi és történeti ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik képesek a Közel-Kelet mint régió, az itt található országok és a fontosabb nem állami szintű politikai, társadalmi szereplők helyének, szerepének értelmezésére. Új képzésünk nem titkolt célja, hogy szintézist teremtsen a hagyományosan inkább történeti és eszmetörténeti előzményekre építő bölcsész-, illetőleg a szociológiai, gazdaság- és politikatudományi előzményekre építő társadalomtudományi képzésminták között. Az elméleti jellegű képzést kiegészíti a Közel-Kelet egyik fontosabb nyelvének elsajátítása, így képessé téve a jövőbeli szakembert a térségben zajló gazdasági, politikai folyamatok megértésére és előrejelzésére, a várható fejlődési tendenciák és társadalmi mozgások prognosztizálására. Hallgatóink felkészülnek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására is.

Kinek érdemes jelentkezni?

Olyan hallgatókat várunk, akiket (1.) érdekel a világ egyik legdinamikusabban fejlődő és a világ gazdasági és politikai mozgásaira mindenkor komoly hatást gyakorló térség megismerése, (2.) szeretnék megérteni a mindennapi hírekben szereplő folyamatok természetét és valódi mozgatórugóit (3.), és akik kellő nyitottsággal rendelkeznek más kultúrák és gondolkodásmódok megismerésére.

A felvétel feltételei

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a bölcsészettudomány képzési területről a keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szak arab, hebraisztika, török, és iranisztika szakiránya; a társadalomtudomány képzési területről a nemzetközi tanulmányok, valamint a politikatudományok alapképzési szak.

Meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető: a társadalomtudomány; a bölcsészettudomány; a gazdaságtudományok; a jogi; valamint az államtudományok képzési területekhez tartozó alapképzési szakok továbbá azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.

A mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma legalább 60 kredit a hallgató korábbi tanulmányai szerint az alábbi területekről:

társadalomtudományi alapismeretek: szociológia, pszichológia, filozófia, antropológia, pszichológia,

jogi-igazgatási ismeretek: közjogtudomány, alkotmánytan, közigazgatástan, közpolitika, gazdasági jog,

gazdasági ismeretek: közgazdaságtan, makro-, mikroökonómia, vállalatgazdaságtan, pénzügytan,

politikatudományi ismeretek: politikai gondolkodás, politikatörténet, nemzetközi tanulmányok, történeti, kulturális és nyelvtudományi ismeretek, gazdaság-, társadalom- és kultúrtörténeti ismeretek, nyelvtudományi, filológiai ismeretek.

A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgató a korábbi tanulmányai alapján legalább 30 kredittel rendelkezzen. A hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni.

Felvételi vizsga

A felvételi beszélgetés célja a jelentkező motivációjának, általános és szakmai ismereteinek és tájékozottságának, valamint szakmai alkalmasságának felmérése.

Ajánlott irodalom:

James L. Gelvin: Az új Közel-Kelet – Amit mindenkinek tudnia kell. Budapest: Pallas Athéné Könyvkiadó, 2019.

Michael Scott-Baumann: Az izraeli-palesztin konfliktus legrövidebb története. Budapest: Athenaeum, 2024.

Martin Gilbert: Izrael története. Budapest: Pannonica, é.n.

Ahmet Davutoglu: Stratégiai mélység. Törökország nemzetközi helyzete. Budapest: Antall József Tudásközpont, 2017.

John Farndon: Merre tart Irán – Félelmek és tények. Budapest: HVG, 2006.

Gilles Kepel: Dzsihád. Budapest: Európa, 2007.

Kis-Benedek József: Katonai biztonság Marokkótól Iránig. Budapest: Zrínyi Kiadó, 2018.

Ferwágner Péter Ákos: A Modern Közel-Kelet születése 1914–1924. Szeged: Szegedi Tudományegyetem Bölcsészeti- és Társadalomtudományi Kar, 2021.

Rostoványi Zsolt: Az iszlám és a 21. század. Kihívások és válaszok. Budapest: L’Harmattan, 2020.

További információ: ITT érhető el.