Berán Eszter, Pázmányos oktató A változás mechanizmusai a pszichoterápiás folyamatban: a terapeuta és páciens interakciójának vizsgálata címmel tartott előadást. A történeti áttekintés és korábbi kutatások ismertetése mellett, az előadó nagy hangsúlyt fektetett saját kutatásának bemutatására is.
Berán Eszter, a PPKE BTK Pszichológiai Intézet oktatója a pszichoterápiás folyamatkutatásba vezette be a jelenlévő érdeklődőket. Előadását az elméleti háttér ismertetésével kezdte, amelyet a történeti áttekintés követett. A pszichoterápiás vizsgálatok típusainak ismertetése után az előadó arról számolt be, hogy a Pázmányon leginkább a pszichoterápiás folyamatok azon fajtájával foglalkoznak, mely a pszichoterápiás vizsgálatok során magát a terápiás változási folyamatot veszik górcső alá, és nem a páciens javulásának végeredményéből vonnak le következtetéseket.
A délután legizgalmasabb része akkor kezdődött, amikor az oktató saját kutatásáról mesélt. Kollégájával két esetet vizsgáltak. Másfél éven keresztül készítettek hangfelvételeket egy kevert személyiségű egyetemista lány és egy negyven év körüli, depressziós férfi terápiás kezeléséről. Az oktató a terápiás részletek elemzésével színesítette előadását. Az érdekes téma pedig nem hagyta szó nélkül a jelenlévőket, folyamatosan kérdeztek, reflektáltak az előadásra. A szakmai kérdések mellett a mindennapi életből merített pszichoterápiával kapcsolatos kérdések is elhangzottak.
Készítette: Paksi Adrienn, MA kommunikáció szakos hallgató
Képek: Leskó Róbert MA kommunikáció szakos hallgató