Körséta a Campuson

2009.12.17.
Karunk 1994-ben költözött Piliscsabára, Budapesttől 24 km-re a Pilis-hegy lábához, egy 21 hektárnyi területű campusra. A vasúton és közúton egyaránt jól megközelíthető, festői környezetben fekvő természetvédelmi terület a budapesti agglomeráció része.

Karunk 1994-ben költözött Piliscsabára, Budapesttől 24 km-re a Pilis-hegy lábához, egy 21 hektárnyi területű campusra. A vasúton és közúton egyaránt jól megközelíthető, festői környezetben fekvő természetvédelmi terület a budapesti agglomeráció része.

A hajdani rekreációs övezet maradványai
A 22 hektárnyi terület a második világháború előtt a Magyar Királyi Hadsereg gyakorló táboraként volt Perczel Mór laktanya (1890-1918), a helyi lakosságnak is kedvelt pihenőövezete volt, bárki szabadon ellátogathatott ide. A hely természetbeli adottságai kirándulásra, kikapcsolódásra adtak lehetőséget.  A történelmi események változásait követve többször gazdát cserélt létesítmények sorsa a laktanyát kiürítő szovjet hadsereg Magyarországról történő kivonulásakor pecsételődött meg, 1991-ben.
A campus természetvédelmi terület, ezért olyan épületeket építettek, amelyek illeszkednek a tájba, nem bontják meg annak harmóniáját és az értékes őshonos növényzetet.

Főbejárat a portával
A régi porta és főbejárat helyére Csernyus Lőrinc építész tervezte a török fürdőre emlékeztető épületet, amelyhez egy kétszárnyú kovácsoltvas nagykapu tartozik. A főporta épülete 1995-ben épült meg. Az épületben bankautomata működik és lehetőség van fénymásolásra, jegyzetmásolásra és irodaszer-vásárlásra az Árkus Irodatechnika üzletében.

 

 

 

Iustineum
A Campus főbejáratához legközelebb eső épületet 2005-ben újították fel Bata Tibor építész tervei alapján. Az eredeti épület keletkezésének dátuma ismeretlen, de egy 1906-ban készült fénykép tanúsága szerint, akkor már állt és a Perczel Mór laktanya tábori kávéházaként működött. A felújítás után az épület homlokzata a régi formákat ötvözi a jelenkor igényeivel.
Az épületben a Kommunikáció Intézet működik.

 

 

 

Catharineum
A következő épület a Catharineum, amely az egyetemisták védőszentjéről, Alexandriai Szent Katalinról kapta nevét. Az épület jelenlegi formája Bata Tibor építész munkája. A felújítás során az épület eredeti szerkezete megmaradt, a belső kialakítás ehhez igazodott.
Az alsó két szinten tanári szobák és szemináriumi helyiségek sorakoznak egymás után. Az épületben a Tanárképző Intézet kapott helyet. A tetőtérben, a harmadik szinten tíz – bútorozott, kétszobás, fürdőszobás, teakonyhás – vendéglakás van kialakítva a Karra látogató szállóvendégek és vendégtanárok részére. A negyedik szinten egy kilátó található, ahonnan a Campus egész területét át lehet tekinteni.

Energiaközpont
A Catharineum feletti erdős domboldalon található az energiaközpont, mely a Stephaneum, a Műszaki épület, a Questura, az Emericanum és a Szent Lujza ház fűtését látja el. Itt helyezték el az egész campust kiszolgáló új elektromos transzformátort is.

Quaestura
A Quaestura az átépítés előtt a gyengélkedő szerepét töltötte be. A korábbi századfordulós, régi magyar épület Bata Tibor építész terveinek köszönhetően mai formájában visszakapta eredeti szépségét.
A sikeresen felújított objektum 1997 decemberében a párizsi központú FIABCI (az Ingatlanszakértők Nemzetközi Szervezete) magyar tagozatának harmadik díját nyerte el.
Az épületben jelenleg az adminisztrációs egységek működnek. A földszinten a Tanulmányi Osztály, az Életpálya Tanácsadó Iroda, a központi postázó, az emeleten a Gazdasági Osztály, a Továbbképzési Osztály, a Doktori és Habilitációs Iroda, a Neptun Csoport és egy 80 fő befogadására alkalmas konferenciaterem található.
Az épületben a Magyar Posta postahivatalt működtet, amely a Kar dolgozóinak és diákjainak ügyintézését segíti.

Mozgásközpont
A Stephaneum átadásáig itt működött a jegyzetbolt és a legnagyobb oktatási és rendezvényi célokat szolgáló terem is ebben a régi épületben volt. 2003 óta sportcélokat szolgál. Kondicionáló terem, fedett sportpálya, valamint irodák, raktárak vannak az épületben.

Auditorium
A volt laktanyai mozi jelenleg oktatási épület, amelyben 4 szemináriumi terem található. Az épület előtt Váró Márton Pázmány Pétert ábrázoló fehér márvány mellszobra található, melyet a Ladányi Alapítvány adományozott a Karnak.

 

 

 

 

 

Anselmianum
Az Anselmianum névadója Szent Anzelm tervezője Siklósi József építész. Az épület, mely valamikor ugyancsak legénységi szállásként működött, 1995-ben készült el. Előterében látható Szervátiusz Tibor szobrászművész ajándéka, egy fából faragott kereszt, bronz korpusszal. Az épületben működő intézetek: Magyar Irodalomtudományi Intézet, Nyelvészeti Intézet, Történelemtudományi Intézet, Filozófiai Intézet, Klasszika-Filológia és Medievisztika Intézet és az Orientalisztikai és Ókortörténeti Intézet.

 

Ambrosianum
A Szent Ambrusról elnevezett közel 3100 négyzetméter hasznos alapterületű oktatási épület 1997-ben épült, tervezője Siklósi József építész. Az épületben tanári szobák, tantermek, szemináriumi helyiségek és a büfé kapott helyet. Itt található a Szlavisztika–Közép-Európa Intézet, az Angol Intézet, a Germanisztikai Intézet, a Romanisztikai Intézet a Nemzetközi Tanulmányok Tanszék, Politológia Tanszék és a Testnevelés Szakcsoport.
Az épület aulájának közepén található az 1990-es években restaurált eredeti Pázmány Péter bronz szoborcsoport, ifj. Vastagh György alkotása 1922-ből. Az Ambrosianum a két szomszédos épülettel (Anselmianum és Bibliotheca) szervesen összekapcsolódik – azokba átjárható – a földszinten, illetve az első emeleten.

Bibliotheca - Augustineum
Az Augustineum (Szent Ágoston) épülete valamikor legénységi szállás volt. A rekonstrukció folyamán három új épület résszel gazdagodott, a templomra emlékeztető, keletre tekintő apszissal és két toronnyal. Az épület 1994-ben készült el, Siklósi József tervei szerint. Ekkor alapították a PPKE BTK Könyvtárát is. Mint felsőoktatási könyvtárnak alapvető feladata a Karon folyó oktatás és tudományos kutatás támogatása, a könyvtárhasználók megfelelő szakirodalommal történő ellátása.
A Könyvtárnak jelentős külön gyűjteményei vannak, mint például Mályusz Elemér, Kniezsa Isatván, Lakó György, Süpek Ottó, Bognár György hagyatékai, valamint a régi könyvek gyűjteménye, melyeknek eszmei értéke a tartalmi és muzeális jelentőségében rejlik.
A Kari könyvtárállomány jelenleg kb. 305 ezer kötet.

Stephaneum
A Stephaneum épülete Szent Istvánról kapta a nevét. Makovecz Imre sajátos alkotása a Campus központi területének különleges hangulatot kölcsönöz. A két egymásra támaszkodó kupola alatt egy 430 fős, lépcsős, sugaras szerkezetű széksorokkal kialakított nagyelőadó van, mely a beépített színpaddal és az Áment Lukács tervei alapján épített, három manuálos, 37 regiszteres hangversenyorgonával színházi előadások, hangversenyek és konferenciák rendezésére is alkalmas. A jobb oldali bejárat oldalfalán Boromisza Zsolt "Millennium" című festménye látható, melyet a művész az egyetem fennállásának 10. évfordulójára adományozott.
Az elsősorban oktatásra készült, de konferencia-helyszín céljára is kiválóan alkalmas épületben az Auditorium Maximum központi előadótermen kívül még öt 100-150 férőhelyes előadó található.
Reprezentatív tanácstermünk a Pázmány terem, amelyben két egész falat beborító olajfestmény látható: az egyik a Pázmány Pétert ábrázoló kép, melyet Than Mór festett, és a Szépművészeti Múzeum tulajdona, a másik pedig a Mathias Mester által 1800-ban alkotott eredetileg oltárképnek készült, Szent Anna tanítja Máriát című festmény, amelyet az épület felszentelése alkalmából adományozott a Katolikus Egyetemi Alapítvány az Egyetemnek.
Az épületben működő intézetek: Szociológia Intézet, Pszichológiai Intézet. Itt található az Informatikai Csoport, a Nemzetközi és Pályázati Osztály és a HÖT irodája.
A mellékszárnyban egy diákok és tanárok számára egyaránt használható klubhelyiség és egy 100 fős menza-étterem, továbbá a Szent Bonaventura tankönyv- és jegyzetbolt található.

Dísztér, "Szobrok a patak mentén"
Három szobor: jelképek, amelyek összekötnek és összetartoznak, mégpedig egy képzeletbeli patak mellett, amelynek vize Szent István előtt tör fel egy kör alakú mélyedésben. A tervezői elképzelést egy valamikor itt folyó csermely adta, amelyet az oroszok betemettek, ám a terület a mai napig természetes vízgyűjtőhelynek minősül. A szobrok egymással is szerves egységet alkotnak. Magyarország keletet és nyugatot köti össze, így a középpontban mértanilag és eszmeileg is Szent István szobra foglal helyet. A keletet Arisztotelész képviseli, a kereszténység előtti filozófia egyik legnagyobb alakja. A nyugati oldalon Aquinói Szent Tamás szobra áll: ő dolgozta át a görög filozófus gondolatait, és öntötte őket keresztény formába. A tér kompozícióját Makovecz Imre tervezte.

Emericanum
A Szent Imre nevét viselő épület az egykori magyar katonai tábor legrégebbi egysége. A tábor szolgálati rendjében egy ideig fogdaként működött.
Az épület rekonstrukciója 1996 áprilisára készült el ugyancsak Zsigmond László tervei alapján. Teraszán tábla örökíti meg a volt magyar vegyiharc-zászlóalj működését (1925-től a II. világháború végéig). Itt találhatóak a kari vezetőség és a Dékáni Hivatal irodái.

 

Refectorium
A magyar laktanya idejében, a két világháború között itt működött Dóra néni vendéglője, hiszen a tábor mindenki előtt nyitva állt. A leromlott állapotú épület rekonstrukciója 1994-ben fejeződött be, Zsigmond László tervei alapján. A régi épület helyén ma a Peregrinus étterem működik. A kör alakú teraszos épületszárny 180 vendéget tud egyszerre fogadni. A Refectorium az egyetem számára állandó menzai szolgáltatást nyújt, de étteremként a külső vendégek számára is nyitva áll.

 

 

A műszaki épület
A Budapest felől érkezők elsőként a Siklósi József tervei alapján, 2000-ben elkészült épületet látják meg. A bástyatornyon kialakított címerpajzsokra 2002-ben helyezték fel a PPKE Bölcsészettudományi Karának címerét. A Kart kiszolgáló karbantartó műhelyek, raktárok és garázsok mellett a Műszaki Osztály irodái kaptak itt helyet. Itt található az orvosi szoba is.

 

 

 

A Campus buszmegállója
A 10-es úton menetrend szerint közlekedő Volán-busz EGYETEM nevű megállójának építését 1996-ban, dr. Lotz Károly akkori közlekedési miniszter közbenjárására a Közúti Igazgatóság végeztette. A hozzá tartozó portát, kerítést, személy- és autóbejárót az egyetem saját forrásból valósította meg, Csernyus Lőrinc tervei alapján. A buszok 1996 szeptembere óta állnak meg itt. Az országút mellett az egykori szovjet kerítés helyére új, szép kivitelű kovácsoltvas kerítés került, amelynek költségeit adományokból fedezte az egyetem. [menetrend]

 

 

 

 

 

A vasúti megállóhely
A Nyugati pályaudvarról kényelmes, légkondicionált vonatokkal lehet megközelíteni a campust. A Pazmaneum megállót nem lehet eltéveszteni, hisz Magyarország leghosszabb vasúti alagútján való áthaladás után következik. A Kar saját megállóval 1995 szeptembere óta büszkélkedhet. A valamikori Piliscsaba-Tábor vasúti megálló helyén a megmaradt alapokra épült az új megálló. Az épületet, amely zömmel bontásanyagokból készült, a főporta építője Csernyus Lőrinc felajánlásból tervezte, egy előző századfordulós megállóépület típustervének felhasználásával. Az épület előtti kút a Boldog Gizella Kollégium telkéről származik, amely valamikor a Simonfay-család tulajdona volt. [menetrend]

Kollégiumok
A kollégiumokat szerzetesrendek működtetik, a vidéki hallgatóknak 3 leány és 1 fiúkollégiumban biztosítanak elhelyezést. Az épületek az egyetem területén és a községben találhatók. Jól felszerelt, 2-3-4 személyes szobákkal, konyhákkal és fürdőszobákkal, tanulótermekkel, TV és klubszobákkal, számítógép és internet hozzáféréssel rendelkeznek. A vallási fejlődést a lelkészségi programok biztosítják a kollégiumok kápolnájában. www.kollegiumok.net

 

 

Campus térkép

Nézzen körbe nálunk panorámaképek segítségével is!

Csoportokat előzetes bejelentkezés alapján tudunk fogadni. Jelentkezni a pkk@btk.ppke.hu e-mail címen, vagy a 06-26-375-375-ös telefonszám 2702-es mellékén lehet. A séta időtartama kb. 1 óra.

Események

16.
2025. jan.
BTK
Rövidített igék – Műhelykonferencia Illyés András munkásságáról
Sophianum 108
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt