Lectori salutem!

2010.03.02.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kara különleges helyet foglal el a magyar felsőoktatásban. Karunk, mellyel szemben a társadalomnak fokozott elvárásai vannak, a jövő értelmiségének képzését tűzi célul maga elé. Értelmiséginek lenni ugyanis nem csak diplomával való rendelkezést jelent, hanem azon túl értő és elkötelezett, cselekvő létformát.

Katolikus Egyházunknak éppúgy, mint hazánknak, szüksége van az olyan gondolkodó emberekre, akik felelősséget éreznek a jelen és a jövő iránt, s ezt magas szakmai igényességgel és példamutató élettel igyekeznek bizonyítani. Az értelmiségi ember nem lehet önmagába zárkózó: mindenkivel keresnie kell azokat a közös pontokat, amelyek révén jövőnket alakíthatjuk.

Katolikus egyetemünkön tudás és bírálat sajátos szempontból kerül mérlegre: a hallgató egyszerre találkozhat itt a hagyomány értékközpontúságával és a modern tudományok módszereivel. A „Pázmány” jelzőjében hordja a világ felé való nyitottságot, az ember méltóságának tiszteletben tartását, az emberi közösségek elsődlegességének elismerését, a létező világon túli értékek igenlését. A katolikus egyetem nem zárt világ. Éppen ellenkezőleg: campusa, épületei, tantermei mindenkit várnak, aki a nyelvek, az irodalom, az emberi múlt, az egyéni és közösségi cselekvés, a nemzetközi és a hazai politikai viszonyok, vagy a bölcselet kérdései iránt érdeklődik. Az itt tükrözött és átadható tudás különlegessége érzékelhető oktatóink magyarázataiban, az általuk folytatott kutatások témáiban. Ettől más ez az egyetem: kétezer év keresztény bölcsessége és az európai egyetemi világ ezredévnyi tradíciója egyszerre van jelen fakultásunkon.

Bízom abban, hogy a jövendő felelősen gondolkodó szakembereinek képzésében egyre nagyobb szerep vár Karunkra. Bízom abban is, hogy az ide járó hallgatók éppúgy, mint az itt végzettek, megtalálják azt a feladatot, amire érdemes felkészülni. Mindezt egymást is építgetve, másokat is lelkesítő hittel, jó kedvvel, elszántsággal! Hiszen így, idő és falak határain átlépve, együtt vagyunk universitas.

Dr. Botos Máté
dékán

Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108