Franciaország magyarországi nagykövete, Őexcellenciája René Louis Roudaut nagykövet úr 2010. szeptember 15-én látogatást tett karunkon.
Franciaország magyarországi nagykövete, Őexcellenciája René Louis Roudaut nagykövet úr 2010. szeptember 15-én látogatást tett karunkon. A Dékáni Hivatalban folytatott beszélgetés után előadásával köszöntötte a nemzetközi tanulmányok hallgatóit a tanszék idei előadássorozatának első vendégeként.
Előadásában a diplomácia főbb kihívásaira helyezte a hangsúlyt, különös figyelmet fordítva a második világháború óta megváltozott nemzetközi helyzetre. Az államok kizárólagos szerepét felváltó, államok felett és között működő szereplők, NGO-k révén fontossá vált, hogy ma egyfajta új keretben értelmezzük a nemzetközi kapcsolatokat. Az egyes prioritások, érdekek összefonódása, az internet és média által egyre nagyobb mértékben befolyásolt, akár manipulált generációkra minél inkább nyomást gyakorolva nehezebb objektív képet kapnunk a világ valódi történéseiről, hívta fel a figyelmet Őexcellenciája a Franciaországgal kapcsolatban is felmerülő kisebbségi kérdések, illetve túlzások kapcsán.
Kiemelte továbbá a világ számára rendkívül fontossá vált problémákat is, így az élelmezés, egészségügy, környezetváltozás és az energiaforrások kérdését, amelyre a nemzetközi közösségnek együtt kell megfelelő megoldást találnia. Mindemellett Őexcellenciája szükségesnek tartja a világ geopolitika, kereskedelmi, és politikai erejének, eloszlásának felülvizsgálatát. Közel-Kelet, a nukleáris kérdés, a fegyveres konfliktusok és szankciók mellett a fejlődő országok gazdasági erejét, továbbá a BRIC államok, így Brazília, Oroszország, India és Kína egyre nagyobb térnyerését is fokozottabban figyelembe kell vennünk.
Őexcellenciája mindemellett három tényezőt emelt ki, amelyet a nemzetközi kapcsolatok főbb kihívásainak tekinthetünk. Először is egy működőképes, igazságos nemzetközi rendszer kiépítésének nehézségét, az ENSZ és a Biztonsági Tanács erejének, rendelkezéseinek fenntarthatóságát. Másodszor a gazdasági, pénzügyi rendszer és a kormányok megreformálását, a korrupció visszaszorítását, illetve a fejlődő országok döntéshozatalba való bevonását említette. Végül az integrációk, Franciaország EU- ban vállalt szerepét és az Unió többi országa iránti felelősségvállalását, figyelmét is hangsúlyozta. Összegzésében kifejezte reményét, hogy a fentebb említett kihívások regionális vagy globális együttműködéssel, összefogással legyőzhetők, de legalább mérsékelhetők lehetnek, ehhez azonban a gazdasági mellett valódi politikai erő kiépítésére és megerősítésére is szükség van.
Az előadás vonzónak bizonyult mind a nemzetközi tanulmányok, mind a francia tanszék oktatói és hallgatói számára, akik az előadás végén Franciaország regionális és globális szerepvállalásáról, illetve az aktuálpolitika kérdéseire adott válaszairól kérdezték Őexcellenciáját, akinek kiváló előadását a Piliszky terem közönsége vastapssal és egy üveg borral köszönte meg.
Juhos Anna
Demonstrátor MA
Nemzetközi Tanulmányok Központja
Képek az előadásról 1 2 3 4 (Fotók: Ruzsa István)