Harmadik lett csapatunk a tárgyalási szimulációs versenyen

2011.01.31.

2010 novemberében a Nemzetközi Tanulmányok Tanszék két hallgatója, Béres Mária és Varga Emese csapatban, Ujvári Balázzsal (BME) kiegészülve harmadik helyezést értek el a Kaposvári Egyetem által meghirdetett EU Negotiation Moot tárgyalási szimulációs versenyen.

Először is szeretnék gratulálni az elért eredményetekhez, nagyon ügyesek voltatok! Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan találtatok rá a versenyre, és miért keltette fel az érdeklődéseteket. Tapasztalatszerzés volt a cél, vagy konkrétan az EU tartozik az érdeklődési körötökbe, és emiatt adtátok be a jelentkezést?
Béres Mária: Még szeptember folyamán láttam a Stefiben egy plakátot erről a versenyről. Aztán pár nappal később kaptam róla egy e-mail-t is. Felmentem a szervezet honlapjára és utánanéztem kicsit, hogy is zajlik egy ilyen verseny. A kíváncsiság vezérelt, és hogy kipróbáljam magam, így elhatároztam, hogy benevezek. Teljesen más, amikor erről tanulsz, és amikor a gyakorlatban próbálod alkalmazni a megszerzett tudást. Természetesen fontos volt a tapasztalatszerzés, hisz rengeteg dolgot tanultam az EU-s döntéshozatali eljárásokról, az EU felépítéséről, a költségvetési tervezetek megtervezéséről, megtárgyalásáról. Ráadásul rengeteg új ismerőst szereztem az ország különböző egyetemeiről.


Hogyan készültetek a versenyre? Szakirodalmat olvastatok inkább, vagy az aktuálpolitikát figyeltétek? Egyáltalán fel lehet teljesen készülni egy gyakorlati versenyre?
Mária: A verseny előtt kaptunk egy listát a kötelező és az ajánlott szakirodalmakról. Egy részüket az interneten, a többit pedig javarész az OGYK-ban találtuk meg. Az összes olvasmányt nem lehetett elolvasni, főleg nem egyetem mellett, de igyekeztünk minél több időt rászánni. Úgy hiszem, a felkészítő tréningek és a majd egy hónapos készülés elegendő volt ahhoz, hogy érvényesülhessünk. Továbbá nagy szerepe volt a taktikai érzéknek is, ugyanis annál esélyesebbek voltunk a jobb pozíció elérésére, minél inkább ki tudtuk következtetni más tagállamok következő lépését.
Varga Emese: Felkészülésként október 9-én és 16-án két egész napos tréningen vettünk részt. Itt megismerkedhettünk az egyesülettel, csapatokra osztottak minket, előadást hallgattunk a hatékony prezentációs technikákról, ezután pedig nekünk is kellett egy saját prezentációt készítenünk. A második alkalommal Polgár Tamás előadását hallgattuk meg az Európai Unió intézményeiről, Nátrán Roland pedig az EU költségvetéséről tartott prezentációt.


Hogyan zajlott maga a verseny?
Mária: A verseny kétnapos volt. Az első nap háromfős csapatokban versenyeztünk, Emesével és Balázzsal Szlovákiát képviseltük. A feladat az volt, hogy informális és formális tárgyalások keretében megtárgyaljuk és elfogadtassuk a többi képviselt országgal együtt a költségvetési tervezetet. Célunk volt, hogy minél gyakrabban hangot adjunk érdekeinknek. Egyeztettünk közösen és külön-külön is a tagállamok képviselőivel. A tárgyalások során sikeresnek mondhattunk magunkat, hisz koalíciókat hoztunk létre, ami kompromisszumos megoldásokat eredményezett. A csapatversenyben összesítésben harmadik helyezést értünk el.
Emese: A második napon frakciókba osztottak minket. Mária a Szocdemhez került, én a Néppárthoz. Itt frakción belül kisorsoltuk a posztokat, és legalább egyszer mindenkinek kötelező volt felszólalni. Ennek az volt a hátránya, hogy tulajdonképpen azok kaptak nagyobb hangsúlyt, akiket a jobb pozíciókra sorsoltak ki. Nagyjából köztük dőlt el az egyéni verseny eredménye is.


A verseny kiírói szerveztek egy kirándulást Brüsszelbe, amin ti is részt vettetek. Gondolom megnéztétek az EU intézményeit is. Milyen érzés volt nagyban látni azt, amit kicsiben már megéltetek?

Mária: Igen, meglátogattuk az uniós intézményeket, valamint a Magyar Köztársaság Állandó Képviseletét. A brüsszeli utat nagyon élveztük. Három napot töltöttünk ott. Ez alatt az idő alatt szinte bejártuk az egész várost. A Parlament épülete és légköre volt az, ami a leginkább megfogott. Olyannyira, hogy megfordult a fejemben, hogy szívesen dolgoznék is ott. 


Mik a további terveitek?
Emese: A szervezők úgy tájékoztattak, hogy tavasszal is megrendezik a versenyt, de a honlapon még nem hirdették meg. Ha felkerül a versenykiírás, mindenképpen jelentkezünk. A csapat bővül, több csoporttársunkat is sikerült meggyőznünk arról, hogy mennyire jó élmény egy ilyen versenyen részt venni, illetve mennyi gyakorlati tapasztalatot szerezhettünk a részvétellel.

További sok sikert kívánunk hallhatóinknak és gratulálunk az elért eredményhez!

Események

13.
2024. júl.
BTK
Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
04.
2024. dec.
BTK
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport
További események
szechenyi-img-alt