Hogyan olvassunk és írjunk irodalmi szövegeket a digitális bölcsészet korában? / Reading in Europe today - Reading and Writing Literary Texts in the Age of Digital Humanities

Erasmus+ Stratégiai partnerség pályázatot nyert a PPKE BTK Francia Tanszéke és Francia Kapcsolat Kutatócsoportja. A nagy költségvetésű három éves projekt során 13 európai egyetem francia, portugál, spanyol, luxemburgi, belga és magyar kutatói (a LEA - Lire en Europe aujourd’hui) csoport tagjai, valamint az MTA SZTAKI kutatói arra a kérdésre keresik a választ, hogy a képekkel bombázott kommunikáció világában milyen új olvasási stratégiák alakultak ki, milyen új és innovatív módszerek alkalmazhatók az élettapasztalatok gazdagítása során nélkülözhetetlen olvasás népszerűsítésére.

A sokrétegű (Rich Reading ©) olvasást teszi lehetővé a RAS (Rich Annotator System ©) digitális program. Ezzel az applikációval olyan annotált e-publikációk hozhatók létre, amelyek egyfelől egymásra rétegezik magukat az irodalmi szövegeket és a róluk szóló elemzéseket és tanulmányokat, másfelől konkrét irodalmi szövegek irányított olvasatait kínálják az olvasóknak. A projekt fő célja olyan digitálisan is alkalmazható értelmezési módszerek kidolgozása, amelyek segítenek, hogy a fiatalok stratégiai olvasókká váljanak. Az értő és aktív olvasásnak köszönhetően kialakuló kompetenciák segítenek a társadalmi tevékenységek során, a kapcsolatokban, a csapatmunkában, a nyelvtanulásban, a kommunikációban, a problémamegoldásban stb. Az olvasás, különösen az irodalmi szövegek olvasása, szükségképpen különféle megosztási technológiákon alapul, az írás pedig az olvasás előfeltétele.  Az olvasás tehát aktív és kreatív megértési folyamat, olyan a kognitív művelet, amelyet a kölcsönösség és az együttműködés működtet (az író, az olvasó és a szövegek között).

A projekt időtartama alatt az oktató-kutatók és a doktorandusz-hallgatók szemináriumok és workshopok alkalmával hozzák létre azt a korpuszt, amelyből a projekt szellemi terméke fog megszületni a RAS program segítségével. Ez a program a kritikai irodalom szövegeit köti össze hivatkozott nagy irodalmi művek szövegeivel. Közvetlen hiperhivatkozást hoz létre a megjegyzések és az idézett szövegek között félautomatikus módon, illetve automatikusan fordított irányú hivatkozásokat generál, amelyek az alapszöveg új típusú olvasását teszik lehetővé úgy, hogy minden megjegyzés azonnal láthatóvá válik.

Partnerink:

• UNIVERSIDADE DE AVEIRO