Reprezentatív könyv a bazilika értékeiről

2024.04.19.

Kutató régészek, történészek, művészettörténészek ismertetik a könyvben a templom történetét és művészeti értékeit.

Nemcsak a turistáknak, a városba érkező zarándokoknak készült, hanem mindenkinek.

A történelmi szövegrészek levéltári források alapján adnak áttekintést az épület történelméről, a freskókról, az oltárokról, a belső díszítésekről, és szó esik a restaurálási munkálatokról is. Ezeket gyönyörű fotókkal illusztráltuk – fogalmazott dr. Nemes Gábor, a könyv szerkesztője.

A székesegyház történetéről László Csaba régész és Haris Andrea művészettörténész adott betekintést, a freskókról Jernyei Kiss János, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense írt, az oltárokról és a berendezési tárgyakról Székely Zoltán, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója mesél egy fejezetben.

Az épület története mintegy ezer esztendőt foglal magába, és szinte minden művészettörténeti korszak nyomot hagyott rajta.

A belső tér az érett barokk jegyében fogant, amelyet neves művészek alkotásai tesznek különlegessé.

A mesterek az 1760-as és az 1780-as évek között pótolhatatlan remekműveket: mennyezetés oltárképeket, mozgalmas szobrokat és virtuóz domborműveket alkottak –mondta el Székely Zoltán igazgató.

A kiadvány bemutatja Franz Anton Maulbertsch és műhelyének alkotásait, az illuzionisztikus mennyezetképeket, illetve a fő- és a mellékoltárokat.

Kiemelkedő művészegyéniség volt Johann Gabriel Mollinarolo is, aki a nevezetes fekete oltárokat készítette: az ólom domborművek a magyar szent királyokat ábrázolják.

A berendezésnek ezenkívül két kiemelkedő darabja van: a Mária-kegyoltár, valamint a déli mellékhajóban található Szent István első vértanú oltára. Nem feledkeznek meg a szerzők a templom monumentális orgonájának bemutatásáról sem.

– A székesegyház a város egyik legfontosabb művészeti emléke, épülete. Zarándokközpont is, évről évre több ezren érkeznek ide a Könnyező Szűzanyakegykép, a Szent Lászlóherma vagy éppen Boldog Apor Vilmos sírja miatt. Ez a kiadvány a nem hívők számára is egy ékszerdobozt mutat be, többek között olyan kincseket, amelyeket az épületbe látogatók nem láthatnak.

A könyv elkészítésében közreműködött még Gyarmati András, a székesegyház főrestaurátora, a fejezetek képanyagát, valamint a képes blokkok fotóit pedig Szabó Béla győri fotográfus készítette.

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt