Shakespeare-konferencia a Pázmányon

2023.07.14.

Július 6‒9 között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adott otthont az Európai Shakespeare-kutatók Szövetsége (ESRA – European Shakespeare Research Association) kétévente megrendezett nemzetközi konferenciájának. Bár az ESRA hangsúlyosan európai alapítású és központú közösség, a hagyományosan családias hangulatú, de igen magas szakmai színvonalú tudományos eszmecserék más kontinensek kutatói körében is népszerűek. Idén Ausztráliától Kanadáig, Japántól Brazíliáig összesen 35 országból közel kétszázan érkeztek Budapestre, hogy a Shakespeare-kutatás legkülönbözőbb területein végzett munkájuk eredményeit megosszák egymással.

A konferencia megnyitóján az Információs Technológiai és Bionikai Kar Práter utcai épületében Ft. Vincze Krisztián, a PPKE külügyi és tudományfejlesztési rektorhelyettese köszöntötte a megjelenteket, majd Nathalie Vienne-Guerrin, a montpellier-i Paul Valéry 3 Egyetem professzora, az ESRA elnöke, végül a szervezők nevében Földváry Kinga nyitotta meg a konferenciát. Másnap a Sophianum épületében folytatódott a rendezvény, melyen összesen három plenáris előadás hangzott el, hat panelbeszélgetés egyenként 3-4 résztvevővel, egy kerekasztal-beszélgetés, három workshop, egy filmvetítés, és tizenhat szeminárium. Az ESRA konferenciák intenzív műhelymunkájának fontos részei ezek a szemináriumok, melyek résztvevői már a konferencia előtt megosztották egymással dolgozataikat, így a személyes találkozáskor már nem hagyományos előadások hangzottak el, hanem a szövegekből kirajzolódó tudományos kérdések, a közös pontok, a legizgalmasabb problémák megvitatása állhatott a beszélgetés középpontjában.

Mivel az elmúlt évek során Európa és a bölcsészettudományok, köztük az angol irodalom és Shakespeare életművének kutatása is sok szempontból megváltozott, így a konferencia fő témája a változás volt, melyet számos nézőpontból közelítettek meg az előadók. Egyfelől a Brexittől a Covid-19 pandémián át az Ukrajnában dúló háborúig rengeteg konkrét társadalmi-történeti kontextusban értelmezhető a fogalom, de a humán tudományok területén is fontos számot vetni a megváltozott kutatói és befogadó környezettel, a technológiai fejlődés bölcsészettudományokra tett hatásaival. Ugyanilyen fontos figyelemmel kísérni a kortárs színházi előadások és filmfeldolgozások, vagy az irodalmi átértelmezések jellegzetes eszközeit, melyek a maguk sajátos módján reflektálnak az őket létrehívó, folyamatos változásban levő kulturális közegre.

A konferencia szervezői az Angol-Amerikai Intézet Reneszánsz Kutatócsoportjának tagjai: Almási Zsolt, Földváry Kinga, Reuss Gabriella és Schandl Veronika voltak; a konferencia lebonyolításában pedig a PPKE BTK Dékáni Hivatalának munkatársain kívül az egyetem számos hallgatója is segítségükre volt – bízunk benne, hogy köztük néhányan kedvet kaptak a tudományos pálya iránt!

Földváry Kinga


A konferencia honlapja ide kattintva érhető el.

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt