Intézetvezető: Dr. Hidas Zoltán egyetemi tanár, PhD
Szakfelelős: Dr. Rosta Andrea egyetemi docens, PhD
Titkárság: 1088 Budapest, Mikszáth tér 1. (A telephely térképen IDE kattintva tekinthető meg.)
Telefon: +36-1 327 5924
E-mail: szociologia@btk.ppke.hu
Mit kell tudnom a Szociálpedagógia alapszakról?
A képzés elméleti és gyakorlati jártasságot, kidolgozott és gyakorolható módszertant, valamint széleskörű ismereteket nyújt a pszichológiai, szociális, szociálpolitikai, jogi, szociológiai, társadalomismereti, pedagógiai tudományterületekről. A képzés kiemelt része a szakmai gyakorlat: ide tartozik a terepgyakorlat, valamint az annak feldolgozásával foglalkozó szeminárium, beleértve a képzést lezáró féléves, intenzív szakmai gyakorlatot. A képzés specifikuma az a szociálpedagógiai és szociális munkás tudás, amely tevékenységnek középpontjában a gyermek és a családja áll, illetve az őket körülvevő környezet, valamint a felnőtt lakosságot érintő szociális és társadalmi problémák.
Szakképzettség megnevezése: szociálpedagógus
Képzési idő: 7 félév
Munkarend: nappali/ levelező
A képzésről
A képzés célja olyan szociálpedagógusok képzése, akik képesek elsősorban a gyermek és ifjúsági korosztály tanulási, szociális és mentális problémáit komplex rendszerben kezelni és az érintett személyekkel együttműködésben segíteni, továbbá a gyermek, a fiatal és környezete egyensúlyát fenntartani, helyreállítani, fejleszteni.
A képzés multidiszciplináris ismereteket nyújt, valamint azokat a képességeket, készségeket fejleszti és értékeket közvetíti, amelyek segítségével a szociálpedagógusok hatékonyan működhetnek közre a szociális problémák megelőzésében, megoldásában és az érintettek társadalmi integrációjának az elősegítésében.
Az alapfokozattal rendelkezők ismerik a szociális segítségnyújtáshoz szükséges, elsősorban társadalomismereti, társadalom- és szociálpolitikai, szociális munkára vonatkozó, másrészt pszichológiai, jogi, igazgatási, egészségügyi, pedagógiai ismeretrendszerek alapjait; a szociális segítségnyújtáshoz szükséges ismeretszerzés módjait és a legfontosabb ismeretszerzési forrásokat. Ismerik továbbá a különböző társadalmi és szociális problémákat, a kielégítetlen szükségleteket, a veszélyeztető tényezőket.
Alkalmasak a társadalomról, a szociális tevékenység felhasználóiról, célcsoportjairól és azok környezetéről szóló információk és tapasztalatok összegyűjtésére és rendszerezésére; a szociális szakmai tevékenység tanulásához szükséges szövegek, elemzések, vizuális jelek, táblázatok, adatsorok, diagramok megértésére, értelmezésére.
Az alapfokozat birtokában a szociálpedagógusok képesek az elsajátított ismeretek és alapelvek alkalmazására különösen a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátás területén; a társadalom működési szabályszerűségeinek felismerésére, azok rendszerszerű elemzésére, a társadalmilag kedvezőtlen helyzeteket létrehozó okok, következmények feltárására és értelmezésére; a szociális problémák, a kielégítetlen szükségletek, veszélyeztető tényezők felismerésére, feldolgozására, elemzésére, kezelésére. Képesek továbbá a társadalmilag kedvezőtlen helyzeteket létrehozó okok, következmények és összefüggések feltárására és értelmezésére; a gyermekek és fiatalok szocializációja, személyiségfejlődése sajátosságainak, törvényszerűségeinek átfogó elemzésére; az egyének, családok, csoportok, közösségek jog- és érdekérvényesítő képességének fejlesztésére.
Kinek érdemes jelentkezni?
Akik a gyermek- és ifjúságvédelem, a szociális ellátás, a speciális szükségletű, sérült, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket és fiatalokat segítő szolgálatokban; a helyettes- és nevelőszülői hálózatokban, gyermekvédelmi központokban, a családsegítésben, gyermekjóléti szolgálatokban, kisebbségi intézményekben; kollégiumokban; gyermek és ifjúsági szabadidős és üdülési programokban; a fogyatékossággal élők intézményrendszerében; a nevelési- oktatási intézményekben; bűnmegelőzési és végrehajtási intézetekben szeretnének tevékenykedni.