Tantárgy adatlapja
A tantárgy elsajátítása során a hallgatók megismerkednek a jelenkori nemzetközi rendszert leginkább befolyásoló országok és régiók történetével. A kurzus a hidegháborús korszak lezárulásának bemutatásával indul, majd néhány fontosabb nagyrégió történetének bemutatásával folytatódik, különös hangsúlyt helyezve a gazdasági és politikai viszonyok együttes ábrázolására és a közöttük lévő kapcsolatok természetének érzékeltetésére. Kitérünk Kína, Japán, a kelet-ázsiai országok és India modern történelmi fejlődésének főbb mozzanataira, valamint a jelenkort formáló események bemutatására.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Fischer Ferenc 2001: A megosztott világ. Budapest-Pécs: Dialóg Campus. ISBN 963912351X
Kennedy, Paul 1992: A nagyhatalmak tündöklése és bukása. Budapest: Akadémiai Kiadó. ISBN 9630560763
Johnson, Paul 2007: A modern kor. A 20. század igazi arca. Budapest: XX. Század Intézet. ISBN 9789638678454
Hobsbawm, Eric 1998: A szélsőségek kora. Budapest: Pannonica. ISBN 9638469773
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek általánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.
Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.
Ismeri a főbb régiókat alakító legfontosabb történelmi, gazdasági és politikai tényezőket a 20. században.
b) képességei
Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.
Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.
Képes megérteni és elemezni azokat a történelmi, gazdasági és politikai tényezőket, amelyek hozzájárultak a fontosabb régiók történetének formálódásához a 20. században.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a gazdasági, politikai és kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
Törekszik politológiai, jogi, társadalomtudományi, nemzetközi gazdasági, történeti tudásának folyamatos fejlesztésére.
d) autonómiája és felelőssége
Hatékonyan együttműködik a szakterületéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai és tudományos közösségekkel.
Feladatokhoz kapcsolódóan folyamatosan fejleszti szövegalkotási készségét.