Tantárgy adatlapja
A szeminárium típusú tárgy egyéni és közös hallgatói munkán keresztül a diplomácia gyakorlatának alapvető elemeivel ismerteti meg a hallgatókat. A kurzus az alábbi témákkal foglalkozik: A diplomácia fogalma, lehetséges definíciói, kapcsolódásai a nemzetközi érintkezéshez, a nemzetközi joghoz, a külpolitikához és a belső kormányzáshoz. A diplomácia fő típusai, formái, eszközei és azok jellemzői. A diplomáciai érintkezés normái, módjai, a diplomáciai kommunikáció szóbeli és írásbeli formái és azok használata. A diplomácia intézményrendszerei, szervezeti formái, azok működése és fő általános szabályai, jellemzői és szokásai. A diplomácia és a protokoll és etikett összefüggései. A kereskedelmi és más szakdiplomáciák sajátosságai. Két- és többoldalú tárgyalások, szervezetek és konferenciák diplomáciája. A közkapcsolati diplomácia és sajátos munkaformái. A diplomácia modern eszközei és azok illeszkedése a szakma működési szokásaihoz, hagyományaihoz. Alapvető gyakorlati készségek megszerzése a diplomáciai tevékenység és kommunikáció fő munkaformáiban és műfajaiban.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Bába Iván – Sáringer László (szerk.) Diplomáciai lexikon. A nemzetközi kapcsolatok kézikönyve. Budapest, Éghajlat Könyvkiadó, 2018. ISBN 9789639862142 http://real.mtak.hu/80560/1/diplomaciai_lexikon.pdf
Kissinger, Henry: Diplomácia. Budapest, Panem-Grafo, 1996, 1997, 1998. ISBN 9635451997
Kissinger, Henry: Világrend. Budapest, Antall József Tudásközpont, 2015. ISBN 9786155559075
Ajánlott irodalom:
Cooper, Andrew F. – Heine, Jorge – Thakur, Ramesh: The Oxford Handbook of Modern Diplomacy. Oxford, Oxford University Press, 2013. ISBN 9780199588862 https://professorbellreadings.files.wordpress.com/2017/10/andrew_f-_cooper_jorge_heine_ramesh_thakur_theb-ok-org.pdf
Hossó Nikoletta: Protokoll a diplomácia és a nemzetközi kapcsolatok hátterében. Budapest, L’Harmattan, 2015. ISBN 9789632369297
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri az emberi jogi és kisebbségi jogi rezsimeket, valamint azok regionális rendszerét.
Ismeri az ENSZ döntéshozatali mechanizmusát, ennek működését, illetve a reformjára vonatkozó elképzeléseket.
Ismeri a nemzetközi elemzések problémamegoldó technikáit.
Ismeri a szakmai-etikai normákat.
Ismeri a nemzetközi kapcsolatok komplex rendszerét.
b) képességei
Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai konfliktus és válság külpolitikai elemzésére.
Képes gazdasági, politikai, jogi szakterületeken döntések előkészítésére és döntések meghozatalára. Képes integrált ismeretek széles körű alkalmazására a társadalomtudományok és a külügyi elemzés területén.
Képes nemzetközi kapcsolatok építésére.
Képes diplomataként, szakértőként, kutatóként, újságíróként, illetve az államigazgatás és a multinacionális vállalatok alkalmazottjaként különböző feladatok ellátására.
Képes önálló szakmai vélemény kialakítására.
c) attitűdje
Nyitott és toleráns azoknak a társadalmi csoportoknak a nézeteivel, gondolkodási formáival és életmódjával szemben, amelyekkel társadalomkutatóként szakmai munkája során kapcsolatba kerül.
Lényeglátás és kreativitás jellemzi.
Szemlélete problémacentrikus, problémamegoldó képessége magas szintű.
Nyitott a szakmai továbbképzés, önművelés iránt.
Toleráns magatartású, a sajátjától eltérő véleményeket tiszteletben tartja.
Kooperatív magatartás jellemzi, csoportmunkára alkalmas.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.
Rendelkezik a problémamegfogalmazás és az önálló ítéletalkotás képességével.
Felelősen képviseli szakmai, szellemi identitását.
Munkája során kezdeményezi az együttműködést az európai és az Európán kívüli, elsősorban ázsiai szakmai közösségekkel, vitapartnerekkel.
Felelősségteljes magatartást tanúsít a nemzetközi elemzések során szerzett tudás és információk kezelését illetően.