Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A kulturális diplomácia intézményei
Tárgy kódja: BMNNT04300M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Kerényiné dr. Környei Ágnes
Tárgyleírás:

Napjainkban jelentősen felértékelődött a kultúra, a soft power szerepe a nemzetközi kapcsolatokban. A tantárgy keretében a tágan értelmezett kultúra nemzetközi intézményrendszerét tekintjük át.

A kulturális külpolitika céljai, eszközrendszere és formái alapvető változásokon mentek át az elmúlt évtizedekben. Az egyes államok különböző mértékben használják a kulturális diplomáciát, a nemzet identitás és államiság fejlettsége jelentős hatással volt a kulturális külpolitika intézményesülésére.

Az államok mellett megnövekedett a nem-állami, nem-kormányzati (NGO) szereplők száma. A nagy INGO-k szerepe a kultúra sok területén pl. művészet, sport, tudomány megkerülhetetlen.

A kulturális diplomácia intézményrendszerének szerves részei a kulturális területen tevékenykedő nemzetközi kormányközi szervezetek, a keretükben létrehozott egyezmények, az arra épülő rezsimek. Különösen fontos téma a kultúra szerepe az egyes regionális szervezetekben (pl. interkulturális párbeszéd, konfliktuskezelés) illetve a kultúra/kulturális külpolitika megjelenése az Európai Unióban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Akira Iriye, Global community: the role of international organizations in the making of the contemporary world, Berkeley, University of California Press, 2004. ISBN 0-520-23127-9

COOMBS, Philip, The fourth dimension of foreign policy: educational and cultural affairs, New York, Harper & Row, 1964.

FISHER, Rod, A cultural dimension to the EU's external policies from policy statements to practice and potential, Amsterdam, Boekmanstudies, 2007. ISBN 978-90-6650-087-7

GIENOW-HECHT, J., DONFRIED, M. (szerk.), Searching for a cultural diplomacy, New York, Berghahn Books, 2010. ISBN 978-1-8454-5746-4

LENCZOWSKI, J., Cultural diplomacy, political influence and integrated strategy, Washington, The Institute of World Politics Press, 2008. ISBN 978-0-9792236-5-5

NYE, Joseph, Soft power: the means to success in world politics, New York, Public Affairs Press, 2005. ISBN 1586483064

SINGH, J.P., UNESCO (United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization), London, Routledge, 2010. ISBN 0415491142

Nemzetközi szerződések, dokumentumok.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar külpolitika főbb aktuális kérdéseiben és dilemmáiban.

Ismeri az emberi jogi és kisebbségi jogi rezsimeket, valamint azok regionális rendszerét.

Ismeri és érti azokat a hazai, európai és globális társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a társadalomtudományi gondolkodás alaptendenciáit.

Ismeri a társadalomtudományokra jellemző adatgyűjtési, feldolgozási és értelmezési technikákat, és a politikai kutatás megkülönböztető sajátosságait.

b) képességei

Képes a társadalmi konfliktusok és problémák bonyolult rendszerében eligazodni, szűkebb szakterületén elmélyültebb ismereteire építve aktívan be tud kapcsolódni a konfliktusok feltárásának munkálataiba.

c) attitűdje

Nyitott minden társadalomkritikai szerepvállalásra, ha szakmai felfogásával ütköző folyamatok indulnak el társadalmi környezetében.

d) autonómiája és felelőssége 

Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BMNT-XNT mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt