Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A líra alakulástörténete 3. (Az 1970-es évektől napjainkig)
Tárgy kódja: BBNMI14700
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Horváth Kornélia
Tárgyleírás:

A kurzus a modern magyar líra alakulástörténetét vizsgálja 1970-től napjainkig.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
A magyar irodalom történetei III. 1920-tól napjainkig, szerk. Szegedy-Maszák Mihály, Veres András, Budapest, Gondolat, 2006. ISBN 978963693 7
Horváth Kornélia: Verselméleti tradíció és a modern magyar líra. Ritmus és interpretáció kérdéseiről, Budapest, Ráció, 2012. ISBN 978-615-5047-32-9
Horváth Kornélia, Fejezetek a kortárs magyar líráról, Komárom, Selye János Egyetem, 2016, ISBN 978-80-8122-185-9
“...kettős, egymást tükröző világban”. Poétikai formációk a késő- és posztmodern magyar lírában, szerk. Boros Oszkár, Horváth Kornélia, Osztroluczky Sarolta, Budapest, Gondolat, 2015.ISBN 978963 6936129
Kornélia Horváth, Aspetti linguistici (semantici) dell’opera di György Petri in riferimento alle condizioni dell’Ungheria socialista. Rivista di Studi Ungheresi (RSU) (1125-520X), 2021, pp. 89-97.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar nyelv és irodalom legfontosabb jelenségeinek és azok tagolódásának, általánosan elfogadott jellemzőinek és adatainak, a magyar nyelvi és irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak körében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel ismeri a magyar nyelv és irodalom kommunikációs formáinak,

szövegtípusainak, történeti folyamatainak és jelentős korszakainak fő sajátosság

ait.

Tájékozott a magyar nyelvű szövegek és kulturális jelenségek nyelvi és irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

Jártasságot szerez a régi irodalmi szövegek különféle szempontú megközelítésében, elemzésében, a kutatási infrastruktúra használatában.

b) képessége

Képes értelmezni a magyar nyelv és irodalom jelenségeinek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint a magyar nyelvi és irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A nyelvtudomány és az irodalomtudomány jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban képes írni és beszélni.

Képes a magyar nyelv és irodalom műfajilag sokszínű szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket a nyelvtudomány, illetve az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
szechenyi-img-alt