Tantárgy adatlapja
A kurzus célja az, hogy a hallgatók megismerkedjenek az emberi nyelvekhez kacsolódó jelenségek alapvető típusaival, változatosságával, a vizsgálatukhoz és megértésükhöz szükséges legelemibb fogalomkészlettel, továbbá az, hogy világosan el tudják határolni egymástól a naiv és a tudományos megközelítéseket. A kurzus középpontjában a főbb nyelvi szintek (szókészlet és jelentés, mondatszerkezet, alaktan, fonológia) és néhány érintkező terület (pl. fonetika, nyelvi változás) áll.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom: -
Ajánlott irodalom:
Kenesei István (szerk.) A nyelv és a nyelvek. (6. kiadás 2011, Akadémiai Kiadó). ISBN 978 963 059 708 1
Kálmán László és Trón Viktor: Bevezetés a nyelvtudományba (szabadon letölthető). (2. kiadás 2007, Tinta Kiadó). ISBN 978-963-7094-65-1
Kálmán László és Nádasdy Ádám: Hajnali hárompercesek a nyelvről (szabadon letölthető), 2007.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri az elméleti problémafelvetés és problémamegoldás hagyományos és mai változatait, és jártasságot szerez a problémák szakszerű kezelésének gyakorlataiban.
b) képességei
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutat
ására.
Képes a szövegfeldolgozás, a szövegelemzés és -értelmezés, valamint a kritikai elsajátítás technikáinak alkalmazására.
c) attitűdje
Nyitott a párbeszédre és az együttműködésre.
Kritikai és kreatív gondolkodás és problémaérzékenység jellemzi.
Képes argumentált módon kifejteni saját álláspontját.
Folytonosan fejleszti saját szellemi képességeit, képes arra, hogy külső segítség nélkül is módszeresen gyarapítsa tudását.
Egy számára újszerű kérdéskörben is képes tájékozódni, információkat szerezni, látókörét bővíteni, véleményét ennek megfelelően körültekintően kialakítani és kifejezni.
d) autonómiája és felelőssége
Véleményét körültekintően alakítja ki, tájékozódik és felelősséget vállal saját álláspontjáért.
Véleményét argumentumokra alapozza.