Tantárgy adatlapja
A kurzus célja bevezetni a hallgatót a nyelvészetbe mint modellalkotó, elméleti tudományba. Az alapfogalmak (a nyelv tudományos és nem tudományos megközelítései; hipotézis, modell, elmélet) áttekintése után a kurzus a szűkebb értelemben vett nyelvészet (fonológia, morfológia, szintaxis, szemantika) fontosabb irányzatait tekinti át a 20. század közepével kezdődően, majd kitekint a nyelvtudomány néhány határterületére (pl. szociolingvisztika, pszicholingvisztika, pragmatika, fonetika) hasonló szempontból.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
KÁLMÁN L., TRÓN V., Bevezetés a nyelvtudományba, Budapest, Tinta, 2005. ISBN 9789637094651
KIEFER F. (szerk.), Magyar Nyelv (Akadémiai kézikönyvek), Budapest, Akadémiai, 2006. ISBN 9789630583244
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri az elméleti problémafelvetés és problémamegoldás hagyományos és mai változatait, és jártasságot szereznek a problémák szakszerű kezelésének gyakorlataiban.
Ismeretekkel rendelkezik a nyelvészet mibenlétéről, történetéről, jelentőségéről és társadalmi szerepéről.
Ismeri a logika, a nyelvleírás, a fonológia, a szintaxis, a formális szemantika logikai alapjait
b) képességei
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására.