Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja az, hogy a hallgatók megismerjék hogyan épül fel egy modern és fejlett piacgazdaság pénzügyi intézményrendszere. Ezen túl megismerésre kerülnek a hazai pénzpiaci jellemzők és sajátosságok. A hallgatók megismerhetik az egyes intézménytípusok működési logikáit, előnyeit, hátrányait, kockázati és egyéb jellemzőit, helyüket a megtakarítások és hitelek kezelésében, a tranzakciók biztosításában.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Kovács Tamás, Szóka Károly, Varga József (szerk.): Pénzügyi intézményrendszer Magyarországon 2019, Sopron, Soproni Egyetemi Kiadó, 2019. ISBN 9789633343357
Erdős Mihály, Mérő Katalin: Pénzügyi közvetítő intézmények – bankok és intézményi befektetők, Budapest, Akadémiai Kiadó, 2010. ISBN 9789630589604
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a gondoskodáspolitika általános működési elveit, értékeit, technikáit, különböző modelljeit, finanszírozási mechanizmusait és dilemmáit.
Tisztában van a posztmodern társadalmak kihívásaival, az integráció és globalizáció kérdéseivel.
Ismeri a közösségi és az uniós szociálpolitika történetét, a szociális jogosultságok és a szociális koordináció viszonyait.
Tisztában van a jogi alapfogalmakkal, és az ágazatra vonatkozó speciális jogszabályi előírásokkal, valamint alapvető pénzügyi, gazdasági és minőségbiztosítási ismeretekkel
rendelkezik.
b) képességei
Képes kreatív és projektszemléletű gondolkodásra, pályázatok előkészítésére, végrehajtására.
Képes a bonyolultabb társadalmi folyamatok átlátására és nyomon követésére.
Képes felmérni a feladatai ellátáshoz szükséges erőforrásokat.
c) attitűdje
Operatív szemlélet jellemzi.
Analizáló – szintetizáló és összefüggések feltárására képes.
d) autonómiája és felelőssége
Biztosítja a rábízott szervezet megfelelő működését.
A tevékenységét szabályozó előírásokat és utasításokat pontosan betartja, kötelezettségei megfelelő ellátásáért személyes felelősséget vállal.