Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A résztvevő csecsemő- és gyermekmegfigyelés módszerei és technikája
Tárgy kódja: BT-CSK-0150
Óraszám: N: 0/0/0, L: 4/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Rajnik Mária
Tárgyleírás:

 

A tanegység célja, hogy bevezetést adjon a résztvevő csecsemő- és gyermekmegfigyelés elméleti hátterébe, módszereibe és technikáiba. A résztvevő csecsemő- és gyermekmegfigyelés a kisgyermekekkel foglalkozó szakemberek intervenciós és pszichoterápiás képzésének részeként létrejött speciális megfigyelési technika, amely a csecsemőkori fejlődés megfigyelésének tapasztalati tanulását segíti, és előkészíti a szakembereket a családokkal való kapcsolat-szemléletű intervenciós munkára.

A tematika a következő témacsoportokat tárgyalja: (1) a résztvevő csecsemő- és gyermekmegfigyelés szerepe a szakemberképzésben (2) a résztvevő megfigyelés mint tapasztalati tanulás (3) a csecsemő- és kisgyermekkori fejlődés a megfigyelő szemszögéből (4) a korai kapcsolat sajátosságai a megfigyelési fókuszban (5) a megfigyelő szerepe a résztvevő megfigyelés során (6) a résztvevő csecsemő- és gyermekmegfigyelés technikái speciális helyzetekben (7) a megfigyelés és az intervenció kapcsolata (8) a videó használata a megfigyelés során, etikai kérdések (9) a résztvevő csecsemőmegfigyelés a kutatásban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező olvasmányok:

1. Rajnik M. (2010): A csecsemőmegfigyelés szerep a pszichoterápiákban. In Hámori E. (szerk.): Kutatás és terápia metszéspontjai – a várandósságtól a felnőttkorig. PPKE BTK. Piliscsaba.

2. Hámori E. (2016): A korai kapcsolat zavarai. Pszichoanalízis, kötődéselmélet és csecsemőkutatás a korai kapcsolati patológiák megértésében. Budapest: Oriold és Társai. ISBN: 978 615 5443 15

3. Winnicott, D. W.  Csecsemők megfigyelése kötött helyzetben In Péley, B. (szerk.): A kapcsolatban bontakozó lélek. 2004 ÚMK Budapest, 45.-59.

4. Stern, D. (1985): A csecsemő személyközi világa. Animula Kiadó, Budapest, 2002. A „megfigyelt” és a „klinikai” csecsemő – a csecsemőkori fejlődés megközelítésének eltérő perspektívái.

5. Halász A. (1998) Csecsemőmegfigyelés – csecsemőkutatás. Pszichoterápia, VII/6, 22-31.

 

Ajánlott olvasmányok:

1. Bick, E. (1964) Notes on infant observation in psycho-analytic trainig. The International Journal of Psychoanalysis, 45: 558-66.

2. Waddell, M. (2006) Infant observation in Britain: The Tavistock approach. The International Journal of  Psychoanalysis 2006. 87. 1103-20.

3. Halász, A. (1999) A csecsemő-megfigyelés terápia-elmélete és hatása a pszichoanalízisre. In.:

Lust I. (szerk.) Pszichoanalízis és kultúra. Animula, Budapest, 1999.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

csecsemő-szülő kapcsolatdiagnosztika és konzultáció BSLB-XCSK szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt