Tantárgy adatlapja
A kurzus áttekinti a szemantika alapkérdéseit, és bemutatja, hogyan írhatók le a természetes nyelvi jelentések explicit módon. Célja, hogy megismertesse hallgatóit a szemantikai elemzés alapfogalmaival és formális eszközeivel, melyek kreatív elsajátítását gyakorlatokkal is segíti. A kurzus témái: A szemantika és logika kapcsolata. A jelentés megközelítései és jelentéstípusok. Szószemantikák. A jelentés kompozicionalitása. Referencia, jelölet és jelentés. Előfeltevés. Szemantikai modell és interpretáció. Természetes nyelvi és logikai konnektívumok összehasonlítása. Predikátumok és argumentumok. A módosítók jelentése. Azonosító állítások és azonosság. Univerzális és egzisztenciális kvantor.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
KIEFER F., Jelentéselmélet, Corvina, Budapest, 1999. ISBN 963 1345483
Ajánlott irodalom:
SZENDE T., A jelentés alapvonalai, Corvinus, Budapest, 1996. ISBN 963 2306269
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a nyelvleírás, a fonológia, a magyar fonológia, a szintaxis, a magyar szintaxis, a szemantika, a formális szemantika, a neurolingvisztika és a pszicholingvisztika alapjait, legfontosabb elméleti és módszertani kérdéseit.
Tájékozott a matematikai és logikai alapismeretekben.
b) képességei
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.
c) attitűdje
ss="cs81B21B4">Kritikai és kreatív gondolkodás és problémaérzékenység jellemzi.
Képes argumentált módon kifejteni saját álláspontját.
d) autonómiája és felelőssége
Véleményét körültekintően alakítja ki, tájékozódik és felelősséget vállal saját álláspontjáért.
Véleményét argumentumokra alapozza.