Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A személyiség biológiai, tanuláselméleti és kognitív alapjai
Tárgy kódja: BBLPS18000
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Matuszka Balázs
Tárgyleírás:

A kurzus célja az előadáson megismert alapvető méréselméleti fogalmak és mérőeszközök gyakorlatban való alkalmazása. A kurzus nagy hangsúlyt helyez a személyiséglélektani fogalomalkotás problémáira, a teszthasználat jogi- és etikai aspektusaira és a tesztfelvétel körülményeinek bemutatására. A személyiségmérő tesztek sorában néhány egydimenziós teszt (STAI, RSES) megismerését követően a biológiai alapú tesztekre fókuszálunk (BIS-BAS, SPSRQ, TCI), majd a vonáselméleti koncepción alapuló kérdőívek közül a BFQ, a NEO-PI-R és a CPI teszt kerül részletes feldolgozásra.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Rózsa S. – Nagybányai O. – Oláh A. (2006) A pszichológiai mérés alapjai. Bölcsész konzorcium

Sipos K. – Sipos, M. – Spielberger: A STAI magyar változata. In Pszichodiagnosztikai Vademecum. I/2. 123-135. oldal

Matolcsi Á.: Az EPQ felnőtt változatának hazai adaptációja. Pszichológia. 1984. (4) 2. 231-240.

Eysenck, S. B. G. – Kámánchey, M. – Kozéki, B.: Magyar és angol iskolás korú gyerekek összehasonlító vizsgálata: a JEPQ magyar változata. Pszichológia. 1981. (1) 2. 213-241.

Kállai J.- Rózsa S. – Kerekes Zs. – Hargitai R. – Osváth A. (2009)  A temperamentum alapdimenziójának egyik mérőeszközével, a büntetés- és jutalomérzékenység kérdőívvel (SPSRQ) szerzett hazai tapasztalatok. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika 10. 2, 153-172.

A Kaliforniai Pszichológiai Kérdőív Tesztkönyve (Munkalélektani Koordináló Tanács kiadványa)

Rózsa S. – K&aa

cute;llai J. – Osváth A.– Bánki M. Cs. (2005): Temperamentum és karakter: Cloninger pszichobiológiai modellje. A Cloninger-féle Temperamentum és Karakter Kérdőív felhasználói kézikönyve. Medicina Könyvkiadó, ISBN 9632429478

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel