Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A társadalmi beilleszkedés folyamata
Tárgy kódja: BMNSZ26100M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Földházi Erzsébet
Tárgyleírás:

A tantárgy célja az, hogy a hallgatók megismerjék a gyermek- és ifjúkori szocializáció folyamatára vonatkozó különböző megközelítéseket (szociológiai, pszichológiai), a szocializáció  egyes részterületeit (viselkedési normák; érzelmi, nyelvi, vallási szocializáció; nemi szerepek elsajátítása),  azokat a közegeket, amelyekben a szocializációs folyamatok zajlanak (család, iskola, egyház, kortárscsoportok, média), továbbá  ezek kapcsolatát és egymással való kölcsönhatásait.  A kurzus keretében elsajátított ismeretek alapján képessé váljanak arra, hogy felismerjék a szocializációs folyamat során fellépő zavarok okait és ezek társadalmi következményeit, különös tekintettel a családi élet és az oktatás területére.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Bagdy Emőke (2002): Családi szocializáció és személyiségzavarok. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest. 138 p. ISBN 963 19 2415 7

Pusztai Gabriella (2019): Vallási szocializáció és hatásai. Magyar Tudomány 180. évf. 6. szám: 834-843. DOI: 10.1556/2065.180.2019.6.6

Réger Zita (1990): Utak a nyelvhez: Nyelvi szocializáció, nyelvi hátrány. Akadémiai Kiadó, Budapest. 166 p. ISBN 963 05 5581 6

Somlai Péter (1997): Szocializáció: a kulturális átörökítés és a társadalmi beilleszkedés folyamata. Corvina Kiadó, Budapest. 195 p. ISBN 963 13 4428 2

Ajánlott irodalom:

Meleg Csilla (vál. és szerk.) (1996): Iskola és társadalom I-II. Szöveggyűjtemény. JPTE Tanárképző Intézet Pedagógia Tanszéke, Pécs. ISBN 963 641 691 5

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelem

eknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Magas szinten ismeri, érti és értelmezi a fontos szociológiai és társadalmi összefüggéseket.

Elmélyült ismeretekkel rendelkezik szűkebb szakterületének minden fontosabb szegmenséről, érti az ezeket meghatározó szociológiai folyamatokat.

Ismeri, érti és folyamatosan fejleszti azt a tudásanyagot, amely biztos műveltségi hátteret ad a szociológia magas szintű műveléséhez.

b) képességei

Képes eligazodni a társadalmi problémák és konfliktusok rendszerében.

Szűkebb szakterületén képes a társadalmi problémák és konfliktusok okainak és hatásmechanizmusainak elemzésére és értékelésére.

Képes a releváns, magyar és idegen nyelven közzétett publikációk folyamatos tanulmányozására.

Képes a kutatási eredmények saját szakterületén történő alkalmazására.

Képes szakmailag értékes szociológiai elemzések készítésére.

c) attitűdje

Kiáll a globális és lokális problémák megoldására irányuló szakmai törekvések mellett.

Nyitott, befogadó, ugyanakkor kritikus a szakmai újításokkal szemben.

Támogatja az esélyegyenlőségi törekvéseket.

Nyitott a különböző megközelítési és értelmezési módokra.

d) autonómiája és felelőssége

Önállóan és felelősségteljesen vesz részt szakmai koncepciók kidolgozásban és megvalósításában.

Törekszik arra, hogy részt vegyen hazai és nemzetközi szakmai szervezetek munkájában.

A szociológus mesterség szakmai és etikai szabályait betartja.

Tiszteletben tartja munkatársai és tanítványai jogait.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

szociológia BMNT-XSZ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK