Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A világ főbb jogrendszerei
Tárgy kódja: BBNNT05200
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Jany János
Tárgyleírás:

A tantárgy célja, hogy bemutassa a különböző civilizációk jog-és társadalomfelfogását, s ezen keresztül világszemléletét és etikáját.

A tárgy súlypontjai a következők: az állam nélküli társadalmak jogfelfogásának sajátosságai (mediáció, kompromisszumok, konfliktus feloldási technikák, istenítéletek), a kontinentális jog alapintézményei és szerkezeti sajátosságai, a common law jogcsalád gondolkodása, az iszlám jog sajátosságai, a zsidó jog története és intézményei, az indiai jogrendszer (hagyományos hindu jog és a modern India alkotmányos rendszere), a kínai jogfelfogás iskolái (konfuciánus és legista) és hatásai, a japán jog kettőssége (hagyományos jogfelfogás és modern állami jogrendszer), azonosságok és különbségek az egyes jogfelfogások között, összehasonlítás és rendszerezés.

A szeminárium épít a hallgatói munkára a nagyobb témacsoportok önálló feldolgozása és bemutatása révén. A szeminárium anyaga kizárólag idegen nyelvű szakirodalom alapján dolgozható fel, a felkészülést egyetemi jegyzet segíti.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

JANY János, A világ főbb jogrendszerei: a nem-nyugati jogi kultúrák, PPKE BTK, 2011. elektronikusan letölthető jegyzet a kar honlapjáról

Ajánlott irodalom:

HOEBEL, Edward Adamson, Law of primitive man, Cambridge, Harvard University Press, 1961.

COHEN, Arnold J., An introduction to Jewish civil law. New York, Feldheim Publishers, 1991. ISBN 0-873-06537-9

GLENN, Patrick, H., Legal traditions of the world, Oxford, Oxford University Press, 2007. ISBN 978-0-19-920541-7

JANY János, Klasszikus iszlám jog. Egy jogi kultúra természetrajza, Budapest, Gondolat, 2006. ISBN 963-9610-05-4

LINGAT, Robert, The classical law of India, Berkeley, University of California Press, 1973. ISBN 0-520-01898-2