Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A világ főbb jogrendszerei
Tárgy kódja: BBNNT05200
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Jany János
Tárgyleírás:

A tantárgy célja, hogy bemutassa a különböző civilizációk jog-és társadalomfelfogását, s ezen keresztül világszemléletét és etikáját.

A tárgy súlypontjai a következők: az állam nélküli társadalmak jogfelfogásának sajátosságai (mediáció, kompromisszumok, konfliktus feloldási technikák, istenítéletek), a kontinentális jog alapintézményei és szerkezeti sajátosságai, a common law jogcsalád gondolkodása, az iszlám jog sajátosságai, a zsidó jog története és intézményei, az indiai jogrendszer (hagyományos hindu jog és a modern India alkotmányos rendszere), a kínai jogfelfogás iskolái (konfuciánus és legista) és hatásai, a japán jog kettőssége (hagyományos jogfelfogás és modern állami jogrendszer), azonosságok és különbségek az egyes jogfelfogások között, összehasonlítás és rendszerezés.

A szeminárium épít a hallgatói munkára a nagyobb témacsoportok önálló feldolgozása és bemutatása révén. A szeminárium anyaga kizárólag idegen nyelvű szakirodalom alapján dolgozható fel, a felkészülést egyetemi jegyzet segíti.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

JANY János, A világ főbb jogrendszerei: a nem-nyugati jogi kultúrák, PPKE BTK, 2011. elektronikusan letölthető jegyzet a kar honlapjáról

Ajánlott irodalom:

HOEBEL, Edward Adamson, Law of primitive man, Cambridge, Harvard University Press, 1961.

COHEN, Arnold J., An introduction to Jewish civil law. New York, Feldheim Publishers, 1991. ISBN 0-873-06537-9

GLENN, Patrick, H., Legal traditions of the world, Oxford, Oxford University Press, 2007. ISBN 978-0-19-920541-7

JANY János, Klasszikus iszlám jog. Egy jogi kultúra természetrajza, Budapest, Gondolat, 2006. ISBN 963-9610-05-4

LINGAT, Robert, The classical law of India, Berkeley, University of California Press, 1973. ISBN 0-520-01898-2

HEAD, John W., WANG,  Yanping, Law codes in dynastic China. A synopsis of China's legal history in the thirty centuries from Zhou to Qing, Durham, Carolina Academic Press, 2005. ISBN 1-594-60039-2

ODA, Hiroshi, Japanese law, Oxford, Oxford University Press, 2009. ISBN 978-0-19923218-5

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar és egyetemes politikai, gazdasági, kulturális jelenségek általánosan elfogadott tendenciái, jellemzői, adatai körében.

Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.

c) attitűdje

Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.

d) autonómiája és felelőssége

Felelősséget vállal anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.

Önálló, konstruktív és erős érdekérvényesítő az intézményen belüli és kívüli együttműködési formákban.

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt