Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Anyanyelvi-irodalmi nevelés módszertana: mesék
Tárgy kódja: BBNOP04500
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Varga Andrea
Tárgyleírás:

Elsajátítandó ismeretanyag: Az anyanyelvi nevelés és az irodalom szerepe az óvodapedagógiában. A gyermekirodalom funkciói. A mese és valóság; a befogadás alaptényezői (kettőstudat). Gyermekfolklór: dajkarímek, mondókák. Népmese alműfajai: láncmese, állatmese, fabula, tündérmese, reális mese, tréfás mesék (rátótiádák, bolondmesék, csalimesék). Mesék morfológiája. Grimm-mesék. Magyar népmesék. Kisepikai műfajok: közmondások, szólások, találós kérdések, nyelvtörők, rigmusok, vicc. A mesemondás körülményeinek megteremtése, a megvalósulás lehetséges formái. A népmese és a műmese kapcsolata. A műmese műfaji sajátosságai és lélektani-pedagógiai vonatkozásai.

Kialakítandó kompetenciák: A tantárgy jellegéből (irodalmi+módszertani) adódóan egyszerre kíván irodalomtörténeti, irodalomelméleti jártasságot, műelemzési készséget, didaktikailag szakszerűséget, s mindezekhez szuggesztív előadói tehetséget. Nyitottság, tájékozottság úgy az irodalomban (gyerekregények, verses kötetek, antológiák forgatása), mint a szakirodalomban (szakfolyóiratok, pedagógiai kiadók frissen megjelenő kiadványai)

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása biblio­gráfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

le="font-size: 11pt; font-variant: small-caps">Bettelheim, Bruno, A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek, Budapest, Corvina, 2013, ISBN 978-963-13-6018-9

Boldizsár Ildikó, Varázslás és fogyókúra: mesék, mesemondók, motívumok, Budapest, Kijárat, 1997, ISBN 963-85-6965-4

Dankó Ervinné, Irodalmi nevelés az óvodában, Budapest, Okker, 2004, ISBN 963-9228-83-4

Komáromi Gabriella, Gyermekirodalom, Budapest, Helikon, 2001, ISBN 963-208-725-9

Ajánlott irodalom:

Bálint Péter (szerk.), A meseszövés változatai, Debrecen, Didakt, 2003, ISBN 963-214-047-8

Boldizsár Ildikó, Mesepoétika, Budapest, Akadémiai, 2004, ISBN 963-05-8178-7

Propp, Vlagyimir Jakovlevics, A mese morfológiája, Budapest, Osiris, 1995, ISBN 963-389-701-7

Tarbay Ede, Gyermekirodalomra vezérlő kalauz. A gyermek- és ifjúsági irodalom történetének iránytűje, Budapest, Szent István Társulat, 1999, ISBN 963-361-079-6