Tantárgy adatlapja
A kurzus az Európai Unió legfontosabb gazdaságpolitikai programjait tárgyalja és ezek hatását az Unió egészének illetve az egyes tagállamoknak a fejlődésre. A kurzus első részében a gazdasági integráció különböző lépcsőfokait nézzük végig a vámuniótól a monetáris unióig. A második részben a közösségi politikák hatását és reformjait vizsgáljuk meg különös tekintettel arra a kérdésre, mennyiben a gazdasági és mennyiben a politikai racionalitás határozza meg a döntéshozatalt és ez mennyiben releváns az egyes politikák kimenetelében. A globális pénzügyi válság felszínre hozta az Unió számos gyengeségét – a kurzus végén a válságra adott válaszokat elemezzük, és megvizsgáljuk, mennyiben hoznak ezek újdonságot a korábbi időszakhoz képest és mennyiben jelentenek előrelépést az integráció folyamatában.
A kurzus végére a hallgatók komoly áttekintéssel rendelkeznek majd az EU gazdaságpolitikai dilemmái tekintetében és képesek lesznek a különféle vitákat és reformelképzeléseket kritikus szemmel elemezni.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
WALLACE , Helen, POLLACK , Mark A., YOUNG , Alasdair R. (szerk.), Policy-making in the European Union, Oxford, New York, Oxford University Press, 2010. ISBN 0199544824
Ajánlott irodalom:
DAUGJBERG, Carsten, SWIMBANK, Alan, The Politics of CAP Reform: Trade Negotiations, Institutional Settings and Blame Avoidance, In: Journal of Common Market Studies, 2007. Vol. 45., No. 1., 1-22
DYSON, Kenneth, The first decade: credibility, identity and institutional fuzziness, In: DYSON, Kenneth ed., The Euro at Ten, Oxford, Oxford University Press, 2009. 1-19, ISBN 0-88132-430-2
FEATHERSTONE, Kevin, The Greek sovereign debt crisis and EMU: a failing state in a skewed regime, In: Journal of Common Market Studies, Vol. 49. No. 2, 2011. 193-217.
MARCUSSEN, Martin, The Lisbon Process and Economic Reform: learning by benchmarking?,
In: DYSON, Kenneth (szerk.), The Euro at ten, Oxford, Oxford University Press, 2008. 87-107. ISBN 0-881324302
NEHEIDER, Susanne, SANTOS, Indhira, Reframing the EU Budget Decision-Making Process, In: Journal of Common Market Studies, 2011. Vol. 49. No. 3., 631-651.
TSOUKALIS, Loukas, The shattering of illusions – and what next?, In: Journal of Common Market Studies, 2011. Vol. 49., Annual review, 19-44.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri és érti azokat a hazai, európai és globális társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a társadalomtudományi gondolkodás alaptendenciáit.
Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar, az európai és az Európán kívüli politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi típusairól.
b) képességei
Képes a világgazdasági folyamatok mélyebb megértésére és az Európai Uniót, illetve Magyarországot érintő gazdasági jellegű kihívások elemzésére
A munkafolyamatokat a felkészültségének megfelelő szinten irányítja, eredményesen együttműködik az intézményen belüli és kívüli partnerekkel.
c) attitűdje
Nyitott és befogadó szakterületének a legkülönfélébb nemzetközi kutatási eredményei iránt, és elkötelezett az általa hasznosnak ítélt új tudáselemek hazai megismertetése mellett.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.